Про це повідомляє WWF-Україна - Всесвітній фонд природи, одна з найвпливовіших та найбільших незалежних природоохоронних організацій у світі, що має представництва у більш ніж 100 країнах світу.
У Коломийському районі Івано-Франківської області планують зведення каскаду гідроелектростанцій на річці Прут. Ця ініціатива вже викликала занепокоєння серед екологів та природоохоронних організацій, зокрема експерти Всесвітнього фонду природи WWF-Україна виступають проти такого будівництва, посилаючись на значні екологічні ризики та загрози для євроінтеграційного курсу України.
За даними організації, наразі триває процедура стратегічної екологічної оцінки (СЕО) для проєкту, відповідний звіт вже оприлюднено у реєстрі Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України.
Аналітик ГО «Українська природоохоронна група», еколог Петро Тєстов вбачає у планах будівництва ГЕС на Пруті серйозну загрозу для довкілля, а також ризики для міжнародного іміджу України та її євроінтеграційного курсу, який передбачає дотримання високих екологічних стандартів.
Позицію еколога поділяють і експерти WWF-Україна. Фонд послідовно виступає проти будівництва нових гідроелектростанцій на гірських річках Карпат, до яких належить і Прут.
Фахівці Фонду неодноразово наголошували на тому, що будівництво ГЕС призводить до фрагментації річкових екосистем, порушення гідрологічного режиму річок та шляхи міграції для водних організмів і втрати біорізноманіття.
У WWF-Україна підкреслюють, що такі проєкти суперечать зобов'язанням України в рамках міжнародних конвенцій та права Європейського Союзу у сфері охорони природи:
«Відмінний екологічний стан масиву поверхневих вод Прута під загрозою. Звертаючись до Плану управління річковим басейном Дунаю на 2025-2030 роки, затвердженого Кабінетом Міністрів України (відповідно до європейських директив), можна побачити, що ділянка, де планується будівництво, належить до масиву поверхневих вод, який знаходиться у відмінному екологічному стані. Цей факт підкреслює унікальну екологічну цінність даної території», - зазначають в організації.
План управління річковим басейном Дунаю також демонструє, що погіршення екологічних показників Прута починається саме біля греблі вже наявної Снятинської ГЕС.
За оцінкою екологів, енергетична доцільність будівництва ГЕС на Пруті сумнівна.
Крім того, проєкт суперечить європейським підходам та може призвести до бюджетних втрат у майбутньому.
У 2024 році під час дослідження у басейнах річок Прут та Сірет Чернівецької області було виявлено близько 60 перешкод, які блокують їхню вільну течію. Цю роботу здійснили спільно WWF-Україна та Басейнове управління водних ресурсів (БУВР) річок Прут та Сірет за активної участі місцевих громад.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами