18 січня християни відзначають Навечір'я Богоявлення. Напередодні Водохреща господині готують знову святу вечерю, яку ще в народі називають Щедрим вечором, або ж Голодною кутею.
У цей день християни дотримуються суворого посту, а у церквах освячують воду, яку перед святою вечерею випивають, перехрестившись, а господарі окроплюють нею своє обійстя. Щедрим вечором завершується цикл різдвяних свят.
Детальніше про традиції та ритуали цього дня розповідає Леся Горошко, науковий співробітник відділу етнології і сучасності Інституту народознавства НАНУ.
— На вечерю готується так, як і на перший Святвечір, дванадцять пісних страв. А коли стемніє і з'явиться перша зірка, можна приступати до трапези. Щоправда, на йорданський святвечір традицій вже не так дотримуються. Тепер українці можуть і в обід повечеряти, не дочекавшись темряви, і готують далеко не дванадцять страв.
— А які обряди проводять у цей день?
— Перед вечерею господар бере освячену воду та окроплює нею рідних і все господарство. У деяких регіонах України свячену воду виливають у криниці. Таким чином, люди переконані, що вода в такому колодязі ніколи не висохне.
А от опісля вечері ті, хто ставлять різдвяний дідух в оселі, мають його винести на двір. Так ми ніби проганяємо наших померлих рідних, яким настав час повертатися у потойбічний світ. Колись при цьому ще говорили: “Геть кутя з покуття, а узвар — на базар”. Ці слова символізували завершення циклу новорічно-різдвяних свят.
Чимало є й прикмет, пов'язаних з 18 січня. Наприклад, господарі дивилися, чи є іній на Щедрий вечір. Якщо інею багато і зима сніжна, то буде хороший урожай усіх злакових культур.
— А як слід святкувати саме Водохреще?
— Перш ніж щось з'їсти, слід випити освячену йорданську воду. Після Святої Літургії вся сім'я збирається за святковим столом. На Йордан вже можна споживати будь-які страви, адже посту в цей день нема. Вже по обіді люди йдуть до ополонки. Колись вважалося, що хто стрибне в ополонку найшвидше, той буде здоровший, адже з кожною наступною людиною вода буде менш свята.
Або ж біля церкви хтось із присутніх обов'язково мав зробити кілька пострілів з рушниці. Такими пострілами люди проганяли коляду, аж до наступних свят. І ще: раніше заборонялося прати у йорданській воді протягом двох тижнів, бо вважалося, що вода навіть у крані є святою в цей час. Дехто дотримується цих традицій ще й досі...
До теми: 33 місця для купання визначили цьогоріч на Буковині. Скрізь чергуватимуть рятувальники
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами