Будувати пам'ятник Героям Небесної Сотні у Чернівцях розпочали торік у грудні. До того тричі проводили тендер на визначення підрядної організації, яка виконуватиме будівельні роботи. Торги вдалося провести з третього разу і лише 27 листопада 2019 року визначили переможця - ТОВ «ЛК Машинері». Про це у коментарі ІА АСС розповіла Василина Маковійчук, перша заступниця директора Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міськради.
Вона зазначила, що торік з міського бюджету виділили кошти на здійснення проєктних робіт. На будівництво пам'ятника з обласного бюджету надійшла державна субвенція у розмірі 1,5 мільйона гривень. Кошторисна вартість проєкту - 2 мільйони 900 тисяч. Підрядна організація виграла тендер, запропонувавши виконати роботи за 2 мільйони 400 тисяч гривень. Будівництво розпочали у грудні 2019 року.
«Торік підрядник виконав роботи на 800 тисяч гривень, які йому проплатили. Решта виділеної субвенції повернулася в обласний бюджет. Цьогоріч у квітні цей залишок субвенції знову поступив для фінансування робіт. Був укладений додатковий договір. Підрядник замовив плитку необіхдних розмірів, яка була закладена проектантом. Це забрало час, тому що її можна було замовити лише в одного львівського виробника, який припиняв роботу під час карантину. Наразі плитка вже надійшла та укладена на місці розміщення пам'ятника. Підрядник замовив конструкції монументу загиблим Героям Небесної Сотні з Чернівців Олександру Щербанюку та Юрію Аксенину», - розповіла Василина Маковійчук.
Підрядна організація виготовила цифрові макети світлин Героїв для встановлення на стендах, які мала направити на перевірку, а потім на гравіювання до Львова. Як додала Василина Маковійчук, наразі грошей для завершення будівельних робіт недостатньо. Департамент містобудівельного комплексу та земельних відносин звернувся до фінансистів, щоб вони підготували рішення про перерозподіл коштів на засідання виконавчого комітету міськради. Враховуючи гроші державної субвенції, не вистачає ще приблизно 1 мільйона 200 тисяч гривень. З міського бюджету торік було виділено лише 150 тисяч гривень на проєктні роботи.
Як пояснюють у департаменті, наразі підрядник роботи не зупинив, але чекає на виділення грошей.
«Він обіцяв, що до кінця вересня завершить роботи, а тепер він то сам прихворів, то якесь у нього нерозуміння того, що він ті кошти отримає швидко. Він просто завжди так працює: хоче отримати свої кошти у договорі, тоді він буде уже завершувати. Він не зупиняється, але повільно займається справою», - каже Василина Маковійчук.
Авторкою проєкту, який переміг у конкурсі, була Вікторія Головещенко. Конкурс провели ще у 2018 році, але оскільки дівчина не мала сертифікату архітектора, то вона звернулася по допомогу до Віталія Стрільчука. Так вони створили творчий колектив проєктувальників. Про це у коментарі ІА АСС розповів архітектор Віталій Стрільчук.
Автори запроєктували створення скверу, у якому і буде розміщений пам'ятник Героям Небесної Сотні. Як пояснив Віталій Стрільчук, одне з головних завдань, яке автори поставили перед собою, - це максимально зберегти зелені насадження на місці розташування об'єкта. Пам'ятник будують на вулиці Небесної Сотні, у студмістечку ЧНУ. Це місце обрали тому, що воно дозволяє розмістити пам'ятник саме у такому вигляді, у якому його спроєктували автори. В інших місцях такої змоги немає.
Як розповів Віталій Стрільчук, у сквері біля гуртожитків ЧНУ будуть лавки, куби, смітники, ліхтарі, передбачена підсвітка дерев, плитки, самого пам'ятника та стел окремо. Автори також запроєктувати три флагштоки, невеличку велостоянку, а сам сквер розділили на дві зони.
«Так як там поруч гуртожиток ЧНУ, то ми одну зону виділили суто для студентів. Разом з лавицями, з освітленням. Окремо зробили сходи на цю територію. З озеленення у нас кущі. Відхилень від проєкту практично немає. Майже 99% збереглося. Ми відстоювали, щоб усе було як у проєкті, оскільки держслужбовці хотіли вносити зміни, але ми на їхні пропозиції не пристали», - розповідає Віталій Стрільчук.
Новини ІА АСС є у Viber
Сам пам'ятник Героям Небесної Сотні автори також розділили на дві частини. Одна частина – це пам’ятник загиблим буковинцям Олександру Щербанюку та Василю Аксенину, де будуть зображені їхні портрети на нержавіючих листах, нанесені лазерним гравіюванням.
«Це такі 11 стержнів висотою 4 метри. Там складна конструкція, стержні у вигляді трикутників і з однієї сторони частина портрета одного героя, а з іншої сторони – іншого. І якщо дивитися з певної точки, то ми будемо бачити портрет, а в цілому його не видно, лише з певної точки», - пояснює архітектор.
Друга частина пам'ятника - це 6 бетонних стел, висотою 3 метри. Число 6 символізує періоди, коли на Майдані вбивали Героїв Небесної Сотні.
«Це до 18 лютого, потім 19 лютого один день, 20 лютого один день, 21 і 22, і вже після 22-го - окрема стела. Портрети загиблих по датах розбиті. Є день коли було вбито двох, а є коли 40, 20, 22. Це будуть вигравірувані портрети на нержавіючій сталі і прикріпленні до цих стел. Усього буде 107 портретів Героїв», - розповів Віталій Стрільчук.
Нагадаємо, що торік у листопаді на вулиці Небесної Сотні у Чернівцях освятили пам'ятний камінь, на місці якого нині зводять пам'ятник Героям Небесної Сотні.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами