В інтерв’ю на британському шоу BBC HARDtalk Президент України Володимир Зеленський на запитання про свої дії в разі невдачі на президентській посаді відповів, що не буде чіплятися за владу.
«Якщо я не зможу закінчити війну, значить потрібно, щоб прийшла інша людина, яка спроможна закінчити цю трагічну історію між нашими країнами», - сказав президент.
Він додав, що ніколи не чіплявся за рейтинги і владу, і піти з посади не є для нього проблемою.
Зрештою, такі слова можна трактувати абсолютно по-різному. До прикладу, можна подумати, що президент не вмотивований керувати країною, не ставить перед собою та державою серйозних викликів і не впевнений у тому, чи зможе завершити війну з Росією. А, отже, не має конкретного плану дій щодо розв’язання конфлікту на Донбасі.
Або ж можна вважати Президента людиною дії, яка не хоче давати порожніх обіцянок.
Так, на думку психологині Альони Головіної, подібна форма розмови свідчить про наявність сумнівів, які притаманні будь-якій людині.
«Оскільки в нас більшість президентів втілювали певний образ промовців, які багато чого обіцяють, то визнання себе людиною, яка може бути неспроможною, свідчить про можливість визнавати людську частину в собі - без німба, як люблять багато наших політиків. А також про прямоту», - каже Альона Головіна.
За словами психологині, президент намагається цим демонструвати, що він тверезо оцінює ситуацію, себе та оточуючий світ через призму психологічного феномену, який називається «власне безсилля». Психолог пояснює, що це феномен, за якого людина визнає, що може чогось не вміти та не знати.
З людської точки зору, за словами психологині, це має кращий вигляд, аніж обіцянки кандидатів зараз на місцевих виборах.
«Богів серед нас немає, тому визнання своїх можливостей та потенційного безсилля може свідчити про наявність людської амбівалентності (існування протилежностей в одній особі), яка є в кожного з нас», - каже Альона Головіна.
Читайте ще: Володимир Зеленський закликав українців відповісти на 5 запитань 25 жовтня
Своєю чергою, народний депутат України Георгій Мазурашу каже про те, що мир є одним із пріоритетів політики Президента та монобільшості у Верховній Раді.
«Крім біди у вигляді втрат, війна нищить нашу економіку. І динаміка останнього періоду має позитивні зміни – в нас немає бойових втрат. Вважаю це великим прогресом у справі досягнення миру на Сході», - каже Георгій Мазурашу.
Водночас нардеп зазначає, що президент зараз не може давати обіцянки, коли завершить війну. За словами Георгія Мазурашу, в руках України зараз немає механізму для закінчення війни, бо встановлення мирних процесів на Донбасі залежить не лише від нашої сторони, але й від агресивного сусіда та підконтрольних йому бойовиків.
«Ми не зовсім розуміємо, який настрій на територіях, з якими ми певною мірою втратили комунікацію, якими вони бачать мирні процеси та мир, і наскільки мирне врегулювання є реальним з їхнього боку. У нас одне бачення, в агресора - інше. Тому це дуже складні процеси, які завтра, післязавтра, за тиждень або два не завершиш», - заявив Георгій Мазурашу.
Іншої думки про таке висловлювання завідувач кафедри політології та державного управління ЧНУ Анатолій Круглашов. Він вважає, що ставлення до розв’язання конфлікту таким чином, як висловився президент, є хибним.
«Не Україна почала цю війну, а Росія. Цьому є багато документованих свідчень, починаючи з рішення російської Думи про дозвіл введення військ на територію України, і закінчуючи публічними зізнаннями самого чинного президента Росії Володимира Путіна щодо тривалої підготовки «кримської операції».
Тому якщо наш Президент та верховний головнокомандувач не розуміє, хто почав війну і має закінчити її, це - трагічно», - каже Анатолій Круглашов.
Політолог вважає, що позитивно такі висловлювання навряд чи сприймуть наші західні партнери. Річ у тому, що світове співтовариство стало на захист нашої держави саме завдяки тому, що Україна стала жертвою агресії, а не переживає громадянську війну, як це наполегливо твердить російська пропаганда та її поширювачі в нас і світі.
Україна є об’єктом нападу та гібридної війни з боку Росії. Війну не розв’язував Київ, і трапилася вона не тому, що «Донбас не почули». А тому, що там ретельно підготували плацдарм для розв’язання тих дій, які відбуваються там від 2014 року.
«Тому, після того, як світова спільнота ввела санкції проти Росії та висловлює підтримку Україні, слова Президента про те, що він повинен закінчити війну, меншою мірою, є не відповідними дійсності та провокують, м’яко кажучи, нерозуміння наших партнерів.
Росія ж, своєю чергою, буде їм аплодувати. Тому, що це є акомпанементом гібридній війні проти України та досягненню своїх цілей Росією як на теренах нашої держави, так і в Європі, і в усьому світі», - каже політолог.
Водночас Анатолій Круглашов не думає, що висловлювання Президента можна якось прив’язати до місцевих виборів - це дрібно, безвідповідально та не личить Володимиру Зеленському, як особистості.
«Можливо таким чином, він хотів показати своїм виборцям, що пам’ятає про свою обіцянку та готовий виконати її навіть ціною своєї відставки. Але після таких його висловлювань можна замислитися, а чи справді не буде його відставка кращим рішення для його самого і нас усіх», - каже політолог.
Автор: Олександр Юхимець
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами