Медицина Чернівців, як і всієї країни проходить етапи реформації. Містян турбують питання об'єднання та оптимізації закладів охорони здоров'я. Лікарі та медперсонал очікують на гідну заробітну плату. Пацієнти міських лікарень, центрів та поліклінік хочуть отримувати якісну допомогу. На скільки медицина у Чернівцях задовольняє потреби різних категорій суспільства, як планують її розвивати надалі - читайте далі у інтерв'ю з Галиною Бовкун, начальницею Управління охорони здоров'я Чернівецької міської ради.
Отримуйте новини в Telegram
Додамо, традиційно другу частину матеріалу ми напрацювали завдяки нашим читачам, які залишали свої запитання до спікера у соцмережах.
- Розкажіть, будь ласка, про медицину у Чернівцях станом на сьогодні, її досягнення та проблеми, а ще про головне завдання Управління охорони здоров'я Чернівецької міської ради.
- Нашим завданням є якісна, доступна медична допомога, гідні умови в закладах охорони здоров’я як для пацієнтів, так і для медиків. Для цього ми маємо брати участь у грантових програмах, які дозволяють залучати додаткові фінанси на ремонти та модернізацію обладнання. Важливим є і збереження кадрів та залучення молодих фахівців. Навчання найкращих практик. Доступність закладів охорони здоров’я для осіб з особливими потребами. Скринінгові програми для своєчасного виявлення артеріальної гіпертензії, цукрового діабету, онкологічних захворювань, а також вакцинація.
- Чернівці сколихнула хвиля оптимізації. Що скажете про оптимізаційні процеси в медзакладах міста: на що ще очікувати найближчим часом, як на них реагує медична спільнота, пацієнти та міська влада зокрема?
- Поки що процеси оптимізації між закладами ми не плануємо. За результатами розгляду змін до фінансових планів медичні підприємства є успішними, є можливості для розвитку, але, звісно, є і над чим працювати.
Щодо змін структури в самих закладах - це повноваження керівників, у тому числі - швидко реагувати на зміни, раціонально використовувати ресурс, бути конкурентоспроможними водночас зберігаючи медичну послугу для населення. Припустимо, що кількість пацієнтів у відділенні стало зменшується, на що є об’єктивні причини, логічно, що потрібно зменшувати штат відділення, разом з тим фахівці потрібні й в інших відділеннях, які працюють з перевантаженням. Тоді управлінець приймає рішення до зміни структури, штатного розпису обох відділень. Не забуваймо, що фінансування вже давно не здійснюється за принципом «на кількість ліжок», а надається за пролікований випадок чи надану медичну послугу. Ще раз наголошую, від цих змін ми не маємо втрачати певний обсяг медичних послуг для наших мешканців.
Отримуйте новини в Telegram
- Чи плануються найближчим часом у Чернівцях кадрові зміни очільників медзакладів?
- Ні. В період воєнного стану керівники комунальних підприємств призначаються міським головою без конкурсу. Після припинення воєнного стану ми маємо 6 місяців для проведення відкритих конкурсів.
- Оновлення поліклінік, лікарень та центрів: чи плануються зараз масштабні роботи?
- Цього року плануємо відкрити ще один Центр психічного здоров’я в Садгорі на базі четвертого підрозділу Центральної міської клінічної лікарні. Планується амбулаторний центр реабілітації за адресою вул. Стеценка, 5 на базі Міської поліклініки № 2. Наприкінці травня в рамках Тижня безбар’єрності плануємо розповісти про нашу Поліклініку № 1, де встановлений ліфт та створені умови для перебування осіб з особливими потребами.
Вже у червні - завершити ремонт та розгорнути додаткові ліжка стаціонарної паліативної допомоги в корпусі Центральної міської клінічної лікарні по Головній, 100.
Наші заклади активно беруть участь у грантових програмах, розміщують ПКД на платформі екосистеми DREAM. Вірю, що перелік робіт буде продовжений.
Наші новини є у Facebook
- Фінансове стимулювання медичних працівників прописано в колективних договорах закладів.
- Чи можуть наші комунальні заклади конкурувати на рівні з приватними в місті?
- Деякі відділення та центри – вже так.
- Брак кадрів загалом у медзакладах міста присутній?
- Станом на зараз можу сказати, що вже відчутний брак середнього та молодшого медичного персоналу.
- Чи не спостерігаються затримки при виплаті заробітних плат?
– Ні. Не спостерігаються. Немає. Виплата проводиться вчасно.
Чернівчани скаржаться на якість надання медпослуг в місті?
- На якість надання медичної допомоги дуже рідко. Найчастіше – на черги на додаткові обстеження та на пошук документів з минулих МСЕК.
- Найболючіше питання медицини - булінг, мобінг на медичних працівників керівниками медзакладів, а також старшими за посадами! Які плани на майбутнє щоб разом з тим боротися?
- В управлінні створена прозора система зворотнього зв’язку для пацієнтів та медичних працівників (шляхом заповнення гугл-форми за кюаркодом, щоб вони могли повідомляти про будь-які неприємні ситуації при отриманні послуги або на робочому місці (для працівників закладу). Гугл-форму можливо заповнити анонімно. Крім того управління відкрите до спілкування та розгляду звернень як від пацієнтів, так і від медичних працівників. Якщо питання викликає суспільний інтерес – тут безцінна комунікація із медіа, де ми готові чітко та зрозуміло пояснити те чи інше рішення та розвіяти міфи.
- Під час прес-конференції два місяці тому міський голова на запитання, чи призначать Галину Бовкун начальником управління охорони здоровʼя, відповів, що це можливо при умові, що вона не зробить нічого такого, що не сподобається керівництву міста. Якими могли бути кроки,що мали шанс не сподобатися меру?
- Працюючи на різних посадах, починаючи від спеціаліста, в охороні здоров’я міста для мене важливими були та залишаються цінності (фаховіть, чесніть, стратегічне мислення, командна робота), а не кроки, які мають «сподобатись» або «не сподобатись» керівництву. Логічно, що за такими критеріями формується команда керівників міста.
- Підтримка військових медиків! Тут скоріше прохання до колег, які, на жаль, віддаляються від проблем сьогодення, як і більшість українців, пояснюючи тим, що це шкодить їх ментальному здоров'ю, не вистачає фінансів, не має вільного часу.
- Країна знаходиться у війні і, звісно, пріоритет - це люди, які боронять кордон, відстоюють територіальну цілісність держави та їхні першочергові потреби. Медики ніколи не стоять осторонь допомоги військовим та своїм колегам – це збори окремими колективами медикаментів, продуктів харчування, всього необхідного за запитами та залучення до загальних зборів коштів, коли потрібно швидко закрити потребу та доставити за місцем призначення. Велика вдячність волонтерам, які організовують та координують цю роботу.
- Чому спеціаліст Діагностичною центру не вносить дані МРТ в ел.картку абонента, хоча оплачено в касу ( з чеком), а пацієнт про це дізнається уже на прийому лікаря?
- Діагностичний центр не є в підпорядкуванні управління охорони здоров’я міської ради. З вашим питанням раджу звернутися до керівника діагностичного центру.
- Чи забезпечуються лікарськими засобами та виробами медичного призначення за кошти міського бюджету особи, зазначені у Постанові КМУ 1303, котрі уклали декларації не з лікарями КНП, а з ФОПами? Якщо ні, то чому, адже вони також є жителями Чернівецької територіальної громади.
- За Постановою 1303 витрати, пов'язані з відпуском лікарських засобів безоплатно і на пільгових умовах, здійснюються за рахунок коштів, що передбачаються державним та місцевими бюджетами на охорону здоров’я. Оскільки ФОПи отримують державні кошти за договорами з НСЗУ, то теоретично законодавець на забороняє їх використовувати на ці цілі. Але, інструментів реалізації - бачення використання цих коштів НСЗУ? які договори мають бути укладені з аптеками? тощо - немає . З кожним роком Урядова Програма «Доступні ліки» збільшує перелік лікарських засобів. За цією програмою, НСЗУ укладає договори з аптеками і, відповідно, їм відшкодовує кошти за погашені рецепти. Багато препаратів можуть бути призначені за цією програмою. Думаю, що це надійний інструмент для забезпечення медикаментами для лікування в амбулаторних умовах. Пам’ятаю один випадок звернення пацієнтки з цього приводу. Питання було вирішено шляхом переукладання декларації з комунальним закладом, оскільки препарат був необхідний на постійній основі та на той час не був включений в програму «Доступні ліки».
- Яка ситуація з об'єднанням ЦПМСД «Роша» і «Садгора»?
- На сьогодні два КНП працюють самостійно. Об’єднання не проводимо. За результатами обговорення фінансових планів, порівняно, ЦПМСД Роша має більше можливостей для розвитку, ЦПМСД Садгора отримала деякі рекомендації для покращення фінансового стану, над якими будемо спільно працювати.
- Чи плануєте приєднання поліклініки N3 до дитячої поліклініки?
- На сьогодні таке об’єднання не планується.
- Нещодавно НСЗУ внесла поправки до Програми медичних гарантій в частині штрафних санкцій. А саме - зупинка фінансування в разі виявлення порушень виконання договору. Чи купують ліки пацієнти в наших лікарнях?
- Дійсно, підставою призупинення оплати НСЗУ закладам стало ненадання пояснень щодо ймовірного незабезпечення пацієнтів необхідними лікарськими засобами за Програмою медичних гарантій. На ZOOM-нараді з надавачами послуг Головою НСЗУ надано перелік закладів, які відповідно їхнім звітам або не робили закупівлю медикаментів зовсім, або в дуже малих кількостях – що свідчить про недостатній рівень забезпечення пацієнтів медикаментами, а це в свою чергу говорить про ризик порушення умов договору з НСЗУ.
Крім того , з червня 2025 року будуть внесені штрафні санкції з боку НСЗУ до надавачів послуг вразі встановленого факту неправомірної оплати пацієнтом послуги, або встановленого факту внесення недостовірних даних в електронну систему охорони здоров’я. Прозорість та чесність в надання медичних послуг, виконання умов договору з НСЗУ не буде нести загрози недофінансування закладу.
Казати, що зовсім не купують пацієнти медикаменти в стаціонарі – не правильно, бо деякі медикаменти пацієнт приймає пожиттєво, звик до них, до виробника, тому, потрапляючи в лікарню він купляє саме ті медикаменти для своєї хронічної патології. Але препарати для лікування основного захворювання з приводу якого здійснена госпіталізація, відповідно до протоколів лікування та Національного переліку мають бути в наявності і пацієнт забезпечується ними в повному обсязі.
- Які плани на стоматполікліну?
- Стоматологічна поліклініка працює у звичному режимі. Заключили договір з НСЗУ на медичні послуги за напрямом - зубопротезування та зуболікування окремих категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України. Надають стоматологічні послуги за міською програмою та працює госпрозрахункове відділення. Плани? Оновлення обладнання для покращення послуг із стоматології.
- Чому не проводиться ремонт в приміщенні бувшого міськліфту? 3 поліклініка не може переїхати.
- Проєктно-кошторисна документація приміщення бувшого міськліфту знаходиться в розробці в департаменті інфраструктури та благоустрою Чернівецької міської ради.
- За вашої каденції було передано в область Екстренну мед допомогу, Лікарню на фастівський, перший пологовий будинок. Ви вважаєте це правильним управлінським рішенням міської охорони здоровʼя?
- Зміна власника лікувального закладу не відбувається за рішенням одного з керівників. Це тривалий процес, який потребує аналізу та висновків, в якому залучені фахівці департаментів та відділів різних рівнів. Остаточне рішення приймається сесіями рад. Щодо передачі станції Швидкої медичної допомоги – вже тоді формувалась єдина система Екстренки, яка передбачала певну уніфікацію процесів, створення єдиної диспетчерської. На сьогодні такий заклад обласного підпорядкування та фінансується окремим пакетом НСЗУ.
- Які кроки новопризначеної директорки ЦМКЛ імпонують особисто вам?
- Детальний аналіз фінансового стану підприємства, визначення слабких та сильних напрямків, контроль за призначенням доказових медикаментів, їхня наявність в лікарні, покращення умов перебування пацієнтів та персоналу (слід зазначити, що деякі проекти були розпочаті попереднім керівником Віктором Процом, а Світлана Сердюкова з командою успішно та оперативно завершує їхнє втілення).
- Як відомо ви працювали в управлінні ще за часів Незборецького, попередньої влади. Ви були першим заступником, за часів Проца В. Й. та Незборецького. Ви будете реалізовувати напрям минулої влади?
- Управління реалізовує державну політику охорони здоров’я на території громади – будь-то перетворення закладів охорони здоров’я на КНП, впровадження реформ, робота під час епідемій, під час війни. Основний орган, який формує державну політику – МОЗ України. Функція в громаді – забезпечення якнайбільшого спектру послуг з медичної допомоги, їхньої доступності, безоплатності, контроль за показниками здоров’я та якістю лікування, кадрове забезпечення, організація навчання медиків, модернізація обладнання, участь в міжнародних проєктах та грантах. Це те що необхідно реалізовувати сьогодні. Нові часи ставлять перед медиками нові щоденні виклики.
- Яка концепція оптимізації (переміщення , ліквідації , скорочення) терапевтичного відділення лікарні на Щербанюка?
- Скорочення терапевтичних ліжок ЦМКЛ не передбачаємо, так як кількість таких пацієнтів не зменшується. Плануємо проведення ремонтних робіт для забезпечення гідних умов перебування. На Головній,100 планується створення Центру внутрішніх хвороб – 80 ліжок ( після переміщення Міського інсультного центру та відділення реабілітації в підрозділ 1 на вул. Героїв Майдану ,226). Також, за цією адресою збільшуємо послугу паліативної допомоги – проводяться ремонтні роботи, збільшуємо кількість палат. Поки не зробимо ремонт для розгортання Міського інсультного центру та реабілітації , ніякі переміщення здійснюватися не будуть.
- Скільки у територіальній громаді міста є дітей з орфанними захворюваннями? Яка сума коштів виділяється на їхнє лікування? Чи зросла кількість таких хворих за рахунок ВПО? Якщо так, то на скільки виросли видатки міського бюджету у 2024 р порівняно з довоєнним часом?
- Кількість дітей з орфанними захворюваннями в громаді незначно збільшується: у 2021 році - 81 дитина, 2022 – 79, 2023 – 83, 2024 – 89 дітей. У 2023 приєдналася одна дитина, в 2024 – дві дитини, які були змушені покинути домівку через війну. Видатки з міського бюджету для лікування дітей з орфанними захворюваннями також зростають: в 2021 році це 1 млн.459 тис. грн в 2024 – 2 млн.045 тис. грн.
- Яка сума коштів виділена із міського бюджету на забезпечення людей з інвалідністю лікарськими засобами та виробами медичного призначення у відповідності до Постанови КМУ N1303?
- З бюджету Чернівецької міської територіальної громади для забезпечення людей з інвалідністю лікарськими засобами (Постанова 1303) виділено: 2023 рік – 16 млн 332,8 тис грн., 2024 рік – 18 млн 824,8 тис грн ., 2025 рік (заплановано) – 18 млн 806,2 тис грн.
- Як здійснюється реалізація програми по протезуванні зубів військових? Чи безкоштовно надається послуга? В яких обсягах? Чи є черги? Чи потребує реалізація програми дофінансування для обслуговування більшої кількості військовослужбовців? Яка сума коштів вже реалізована на сьогодні і який залишок коштів? Скільки осіб скористалися цією послугою?
- Міська стоматологічна поліклініка уклала договір з НСЗУ за пакетом Зубопротезування окремих категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України за групами послуг ( зубопротезування та зуболікування). Обсяги контрактування – пакет зубопротезування – 2 560 302 грн, лікування зубів – 917 247 грн. Ці кошти передбачені на рік. Лікування зубів отримали 77 пацієнтів, протезування – 33. Наразі черги на протезування чи лікування немає. Кошти заклад отримує щомісячно у відповідності до наданих звітів.
- Місто побратим Дюсельдорф передав нам 9 автомобілів. 5 з них отримала Центральна міська лікарня. Завдання міського голови і депутатського корпусу створити муніципальну невідкладну допомогу. Це було у передвиборчих обіцянках заступника міського голови Лесюка. Що зараз з автомобілями? Чи вони виїзжають? Чи стоять?
- Відділення невідкладної допомоги створено та працює в підрозділі 1 Центральної міської клінічної лікарні (вул. Героїв Майдану, 226). Машини чергують з 8.00 до 20.00, по середах – цілодобово. Машини використовуються при необхідності перевезення пацієнта з амбулаторного рівня в стаціонарні лікувальні заклади. При необхідності довезення ургентних фахівців, для перевезення важкохворих між підрозділами лікарні, в лікарні обласного підпорядкування - також використовуються ці машини. Дві машини залучені в наданні паліативної допомоги вдома, забезпечують обстеження фахівцями лікарні на дому.
Окремого пакету на невідкладну допомогу в межах програми медичних гарантій не існує, тому всі витрати лягають на фінанси лікарні. Усі машини оснащені трекер-системами для тестування витрат пального.
- За міською програмою в Центральній міській лікарні проводять заміну суглобів. Яка черга? Чому і як пришвидшити цей процес?
- У рамках міської програми проводиться ендопротезування великих суглобів ( колінних та кульшових) в Центрі травматології КНП ЦМКЛ. Створений реєстр. На сьогодні у реєстрі 588 людей, з них прооперували 217. Оперативні втручання планують відповідно реєстра та виписки пацієнта - період до 2 тижнів (тому це займає час). В середньому за тиждень в ценрі травматології проводиться до 30 оперативних втручань, з них 10-12 – ендопротезування.
МОЗ також проводить закупку суглобів та розподіляє їх в заклади, які визначені МОЗом для реалізації Державної програми з ендопротезування .Очікуємо також отримати ендопротези з державного бюджету. Отримати консультацію з цього приводу можна щосереди в приміщенні травмпункту Центральної міської клінічної лікарні з 16.00 ( вул. Героїв Майдану, 226).
- Скільки грошей виділено з міського бюджету на придбання безкоштовних ліків для чорнобильців інвалідів на 2025 рік.
- Департамент соціального захисту населення Чернівецької обласної військової адміністрації здійснює оплату пільгових рецептів для осіб, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи.
- Коли на кінець приберуть лікарів пенсіонерів, яким уже 70+, вони всі буквально нічого не вартують можна сказати профнепригодні, треба молоді надавати робочі місця, коли і ще раз коли?
- У Чернівцях ожиріння учнів на піку. Як пропонуєте боротися? Фізкультура була зведена на нівець від часів карантину, а пізніше виникла мода що старші нагло прогулюють.
- Тут потрібно задіяти міжсекторальну співпрацю: спільні заходи - Центр контролю та профілактики, освіта, охорона здоровʼя - залучати батьків та дітей до Днів здоровʼя, пояснювати що таке здорове харчування, здорова тарілка, фізичні активності. Показувати та розказувати про наслідки ожиріння. Змінити харчування дітей, дійсно складно, особливо підлітків, але є інструменти та спільні дії, які зможуть привернути увагу до цієї проблеми.
Дивіться нас на YouTube
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами