Отримуйте новини в Telegram
«Це грантовий фільм. Його підтримали наші партнери, представники держави Румунії.
Керівник нашого проєкту відомий історик та перекладач Сергій Гакман.
Історія створення фільму була започаткована мною. Я запропонував Сергію Воронцову екранізацію документальної стрічки на основі написаної Сергієм Воронцовим книги про Трояна Поповича. Все почалось з книги. Я вирішив, що це буде короткометражний документальний фільм з англійськими та румунськими субтитрами. Ми хотіли розповісти про Трояна Поповича, як праведника світу, який врятував близько 20 тисяч євреїв під час Другої світової війни. Ми працювали для того, щоб чернівчани й буковинці могли більше дізнатись про цю легендарну постать, щоб розповісти цю історію світу», - розповів один з авторів проєкту, журналіст В'ячеслав Хабайло.
Відомо, що сюжет фільму побудований на документальних фактах. Зйомки проходили у Чернівцях та в Румунії.
Сам фільм вийде в листопаді. Буде показаний в університетах, школах, коледжах.
Траян Попович був мером Чернівців у 1941 році. Під час його каденції видавались накази щодо утисків євреїв, виселення їх за Дністер у так звану Трансністрію, розповів кореспондентові Медіа агентства АСС співавтор проєкту Сергій Воронцов.
Додамо, Трансні́стрія (рум. Transnistria «Задністров'я») — адміністративно-політична одиниця на південному заході сучасної України та лівому березі Дністра сучасної Молдови, яку німці на підставі договору в Бендерах від 30 серпня 1941 року віддали під тимчасову румунську цивільну управу. Румунський регіон Трансністрія був поділений на 13 повітів (жудеців) (19 серпня 1941 — 29 січня 1944). На відміну від Бессарабії та Буковини, Трансністрія формально до складу Румунії не входила. І. Антонеску отримав лише німецький мандат на здійснення тимчасового правління та економічної експлуатації.
«Людей висилали на вірну смерть у такий спосіб. Траян Попович це розумів і боровся проти цього рішення. Йому це вдалось. Він домігся часткового скасування рішення щодо виселення євреїв. 20 тисяч чернівецьких євреїв залишились жити в місті, вони були врятовані. Він надавав офіс для збору єврейських громадських діячів, переховував там чернівчан, організовував постачання продуктів. У грудні 1941 року проти нього було організоване розслідування, його звільнили. Проте він зміг уникнути суворого покарання», - розповідає Сергій Воронцов.
Медіа агентство АСС є в Instagram
Автори документальної стрічки працювали з історичними документами, брали інтерв’ю в експертів, зокрема співпрацювали з Чернівецьким обласним державним архівом, з документами, які там зберігались. Також команда спілкувалась з Миколою Кушніром, директором Чернівецького музею історії та культури євреїв Буковини.
«Ми дізнались дуже цікаві речі. Я сам активно працював над документами. Фактично ми зачепили вершечок документів, бо насправді їх є багато недосліджених. Це цікава історія. Була ідея канадських кіношників знімати фільм про Траяна Поповича, ніби то там мав грати Дастін Гоффман, голлівудська зірка. Проте це все затихло на рівні ідеї», - додав Сергій Воронцов.
Читайте також всі новини Чернівців.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами