Журналісти Медіа агентства АСС підготували ексклюзивне інтерв'ю з директором департаменту з розвитку електричних мереж АТ «Чернівціобленерго» Павлом Світайлом.
– Наразі неможливо спрогнозувати масштаб та характер атак проти енергетичної системи, до яких можуть вдатися російські терористи наступної зими. Тому ми готуємося до можливого повторення тих атак, які були минулого року.
Що таке блекаут? Це коли значна територія, наприклад, кілька областей одночасно опиняються без електропостачання. Виключати імовірність короткочасної цілковитої темряви не може ніхто, навіть на мирній території вона може виникнути внаслідок аварійної ситуації на ключових енергооб’єктах. Утім, блекаут не спричиняє хаосу чи краху енергозабезпечення населення. Минулого сезону, під час масованих атак ворога, Україна була чотири рази у блекаутах. Але в цілому буковинці помітили лише один – в інших випадках доки у регіонах споживачі були позбавлені електропостачання, буковинці мали світло.
Зараз у підготовці до наступного опалювального сезону дуже велика увага приділяється децентралізації генерації та нарощуванню потужностей. Це дасть певну стабільність у регіонах навіть за умови пошкодження окремих енергооб’єктів. У всіх областях триває підготовка до можливих форс-мажорів, ми також готуємося: проведені позачергові протиаварійні тренування персоналу з відновлення електропостачання споживачів у випадку повного або часткового знеструмлення об’єктів електричних мереж.
– 90% усіх робіт, які ми зараз реалізуємо у Чернівецькій області – це підготовка до наступного осінньо-зимового періоду: технічне обслуговування мереж, ремонт та модернізація електрообладнання, поповнення аварійного запасу матеріалів та устаткування для електричних мереж й чимало інших завдань. Тому ми готуємося самі й покращуємо технічний стан мереж краю.
Щодо пошкоджених об’єктів – їх, на щастя, сьогодні нема. Ми виконали аварійно-відновлювальні роботи з ремонту ПЛ-0,4 у Дністровському районі, коли у травні цього року внаслідок падіння уламків БПЛА були пошкоджені наші мережі.
– Ми оновили графіки обмежень електропостачання споживачів в розрізі районів, та на початку серпня погодили і затвердили їх з Чернівецькою обласною військовою адміністрацією. Зауважимо, що тепер у графіки на відключення увійшло більше об’єктів критичної та соціально важливої інфраструктури. Здебільшого через те, що ці об’єкти забезпечені автономним живленням. Тому цього разу, якщо будуть застосовані графіки погодинних відключень (ГПВ), то відключення будуть максимально справедливого розподілу енергії до усіх споживачі краю.
Інформацію про усі зміни в роботі енергосистеми країни та в електромережах краю наші споживачі оперативно отримують через телеграм-канал, фейсбук та сайт Обленерго. Так само й про ГПВ, якщо вони будуть застосовані в Чернівецькій області, ми будемо повідомляти через ці ресурси, які сьогодні доступні кожному мешканцю Буковини.
– Минулого року ми з вами отримали величезний досвід життя і роботи в умовах масштабного руйнування енергооб’єктів по всій країні. Звісно передбачити, яким буде наступний сезон, ніхто не може. Просто розуміємо, що меж цинічності та підлості у російських терористів нема. Тому готуємося. Тепер ми знаємо, як реагувати і як діяти у випадку форс-мажору. Для цього навчаємо персонал працювати в умовах відновлення електропостачання споживачів у випадку повного або часткового знеструмлення об’єктів електричних мереж. Розроблені спільні з місцевою владою та рятувальниками краю заходи з відновлення схем живлення споживачів при пошкодженні об’єктів електричних мереж внаслідок бойових дій. Перевіряємо технічний стан всіх резервних джерел живлення, поповнюємо аварійний запас матеріалів та устаткування.
Ми з вами маємо розуміти, що минулий сезон може повторитися. Гірше точно не буде, оскільки зараз ми готові набагато краще, ніж на початку минулого сезону. По-перше, ключові енергооб’єкти матимуть інженерний захист для мінімізації наслідків атак. По-друге, не забувайте про наших захисників, ППО сьогодні має більше ресурсів захистити наше небо, ніж рік тому.
– Ми провели реконфігурацію систем живлення по всій області і де була технічна можливість встановили окремий фідер для об’єктів критичної інфраструктури та життєзабезпечення краю. Місцева влада має подбати, щоб усі невеликі обʼєкти були забезпечені генераторами. Тому у нові графіки погодинних відключень увійшла максимальна кількість споживачів в усіх дільницях краю та у місті Чернівці.
Наші новини є у Facebook
– Як відомо, зараз триває найбільша за останні десятиліття ремонтна кампанія об’єктів тепло-, гідро-, атомної генерації, на магістральних та розподільних мережах, на електростанціях та підстанціях, які були пошкоджені внаслідок терористичних атак ворога. На сьогодні для поточних виробничих й побутових потреб споживачів електроенергії цілком вистачає, лімітів споживання для Буковини нема, хоча й запас міцності енергосистеми дещо знижений.
Варто врахувати, що частина території разом з об’єктами генерації досі знаходиться в окупації і відповідно поза контролем України, ще частина енергетичної інфраструктури зруйнована і відновити її наразі неможливо через активні бойові дії. Це також створює додаткові обмеження в роботі енергосистеми країни. Тому при збільшенні споживання, як зараз під час спеки, електричне обладнання й мережі можуть бути перевантажені. Щоб втримати баланс споживання виробництво Укренерго застосовує додаткові механізми, наприклад імпорт електроенергії та аварійна допомога від енергосистем країн Європи.
Наразі усі працівники енергетичної галузі України готуються до осінньо-зимового періоду. Переконані, за умов відсутності масованих ракетних ударів по об’єктах енергетики наступний опалювальний сезон пройде спокійно.
А сьогодні ще потрібно допомогти енергосистемі у цей складний період ремонтів: достатньо кожному споживачу трохи зменшити споживання у пікові години з 16:00 до 22:00 (наприклад вимкнути один потужний електроприлад, перенести користування побутовою технікою на нічні та ранкові години доби). Це знизить навантаження на енергосистему і дозволить енергетикам краще підготуватися до зими.
Читайте також всі новини Чернівців.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами