Нагадаємо, 11 червня Співробітники Служби безпеки України провели у Чернівцях слідчі дії в культурологічному центрі Є. Гурмузакі, представники якої ніби-то поширювали матеріали, що можуть містити заклики до порушення територіальної цілісності нашої держави.
Лист від центру Є. Гурмузакі надійшов на адресу Інформаційного агентства АСС. Публікуємо його повністю:
11 червня 2018 р., між 11.00 та 14.55 год. (згідно протоколу), 12 співробітників Управління Служби Безпеки України (СБУ) у Чернівецькій області та 2 понятих, провели, порушуючи ухвалу Суду, в якій зазначено про групу з 7 осіб, обшук в офісі Румунського Культурологічного Центру «Еудоксіу Гурмузакі» м. Чернівці та у книгарні «Міхай Емінеску», що знаходеться у тому ж приміщенні (вул. О. Кобилянської №9). Підкреслюємо, що наш Центр є громадською організацією румунів України, зареєстрованою відповідно до українського законодавства.
Для того щоб надати більшої ваги цим обшукам, СБУ публікує суперечливу інформацію на своєму сайті о 10.47 год. 11.06.2018 р. про проведення обшуків, підкреслюючи «знаходження надрукованих книг з метою популяризації святкування на території України 100-ччя формування Великої Румунії», незважаючи на те що не існувало рішення суду щодо цього. Навіть більше, новина СБУ була опублікована за …. 13 хвилин до початку обшуку!
Саме на основі цитування ЗМІ інформації СБУ, зараз ми є суб’єктом нападу та цькування з боку української преси, що є додатковою підставою для реагування нами в рамках цього повідомлення для преси.
22 травня 2018 розпочалося кримінальне розслідування по факту, відповідно до ст. 110, ч. 1 Кримінального Кодексу України.
Обшук відбувся на основі ухвали Шевченківського районного суду м. Чернівці 06.06.2018 р. на підставі клопотання Управління СБУ у Чернівецькій області. Об’єктом обшуку, відповідно до клопотання СБУ та ухвали Суду було «відшукання та вилучення географічних карт, літератури, газет, записників, нотаток, пам’яток, флешок, зовнішніх дискових накопичувачів, компакт-дисків, які містять заклики до вчинення дій направленних на зміну меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленного Конституцією України».
Зазначаємо, що як клопотання СБУ, як й ухвала Суду, містить інформацію про те, що 13 травня 2018, під час Параду Румунського Національного Одягу, на вітрині нашого Центру були розміщені святкові панелі (мапи) присвячені 100-річчю Об’єднання, із зображеннями міжвоєнної Румунії та міжвоєнної Буковини, в якій Румунія включала (у1918-1940 рр.) населені пункти сучасної Чернівецької області. Нібито це є формою просування ідеї щодо зміни кордонів та порушення конституційного ладу України. В цьому контексті, припускаємо що інформаційні панелі з картами були лише формальним приводом для проведення обшуку у Культурологічному Центрі.
В рамках обшуку були вилучені у Центрі не лише карти, але й купа речей які не мають жодного відношення до предмету обшуку, визначеного судом: особисті нотатки, документи цивільного стану, довіреності громадян які перекладалися офіційним перекладачем книгарні, копії деяких особистих документів осіб тощо. Був вилучений весь тираж газети Нямул Роминеск (Румунський рід) травня місяця 2018 року (сотні екземплярів), всі екземпляри журналу Гласул Буковінєй (Голос Буковини) (№1/2018), книгаМірча Друк або боротьба з останньою імперією (автор – Віорел Патрікі), книгаНевидиме лице агресора (автор – Іоан Попа), книга Паризька Мирна Конференція, журнали Месаджер буковінян (Буковинський вісник) 2017 року. Всі ці речі та інші були вилучені цілими пачками і всі ці речі стосуються історії та культури. Зображення або інформації про міжвоєнну Румунію у історичних роботах, у підручниках та загальних роботах, у календарях та афішах тощо, не можуть бути направлені проти територіальної цілісності певної держави, в тому числі України. Так само як присутність карт колишніх імперій: британської, іспанської, австро-угорської або радянської, у різних формах, не означає бажання когось відродити їх існування або прагнення змінити кордони. Дискусії про минуле, таке яке воно було, погане чи добре, сприятливе для деяких та несприятливе для інших, не є загрозою для української держави і лише ультранаціоналістичні формування, які активно шукають останнім часом різних ворогів країни, можуть так інтерпретувати реалії. Ми думали, що лише ці сили можуть вдаватись до відповідних міркувань, але зараз бачимо що й СБУ вдається до цього.
Враховуючи вище сказане, Румунський Культурологічний Центр «Єудоксій Гурмузакі» категорично виступає проти навішування ярликів «сепаратисти, провокатори тощо» нам з боку української влади, в тому числі СБУ з порушенням Конституції та з інформаційним інсценуванням.
Дії СБУ від 11 червня 2018 року є прямим і опосередкованим видом нападу проти нас та всієї румунської спільноти України. На жаль, констатуємо існування тенденції переймання структурами державних органів України ідей та акцій радикальних націоналістичних угрупувань. Якщо раніше напади були опосередкованими, після прийняття Закону про Освіту від 5 вересня 2017 р. порушення наших прав стали звичною справою – від подвійної крадіжки прапорів з фасаду Центру з постійними нападами на нас з боку української преси, до погроз із застосуванням фізичної сили над членами Центру, що були озвучені під час двох акцій Національного Корпусу.
Законне, конституційне та природне бажання румун України зберегти свою мову та культуру, традиції, звичаї та ідентичність, відкрито інтерпретуються як підозрілі акції непокори, які направлені проти української держави. З великим смутком констатуємо що жоден український інтелектуал, жоден «борець за права людини» з України не зреагували на ці грубі дії.
Ми вважаємо, що всі ці дії СБУ мають за мету залякати – не вперше - всі громадські організації румунів України, сіяти страх та зневіру серед них для замовчування та безумовної та прискореної українізації нашої громади.
Щодо наших конституційних прав, в тому числі тих, що стосуються освіти рідною мовою, вимагаємо дотримання Конституції України та міжнародних зобов’язань України, в тому числі ст. 13 Базового Договору між Україною та Румунією, відповідно до якого сторони взяли на себе зобов’язання гарантувати права національних меншин. Ми є лояльні громадяни України, але ми не можемо сприйняти дискримінацію за етнічною ознакою.
Вважати сепаратизмом бажання деяких етносів зберегти свою ідентичність у період коли Україна має бажання інтегруватися в європейські структури означає повертатися до практик і дій сумних часів КДБ, який слугував тоталітарним режимам та не мав жодних ознак демократії. Чому тоді карта Великої Соборної України, яка включає безліч територій сусідніх держав, що була надрукована безліч разів у різних формах в Україні та демонстрована різними рухами та організаціями на вулиці не цікавить жодним чином СБУ? Чи означає це що увага СБУ є вибірковою? Чи не означає це що СБУ оперує подвійними стандартами?
Ослаблення румунської спільноти України не є приводом для гордості нашої держави і не може радіти Румунію, в той час як Румунія стала першою країною яка ратифікувала Угоду про Асоціацію Україна – ЄС.
Переслідування румунської спільноти стало все частішим та конкретнішим і досягло апогею. Більше так не можна!
Звертаємось до спільнот румунів звідусіль протестувати проти подібних порушень з боку українських органів влади.
Офіційно звертаємось до Президента України, пана Петра Порошенка та прем’єр-міністра пана Володимира Гройсмана розпорядитись про припинення переслідування та погроз щодо Румунського Культурологічного Центру «Еудоксіу Гурмузакі» та всієї румунської спільноти України.
Звертаємось до Президента Румунії Клауса Йоханніса та румунського уряду посприяти вирішенню наших проблем на основі Базової угоди між Румунією та Україною, в рамках міжнародних конвенцій щодо забезпечення прав національних меншин, для того щоб й українська сторона гарантувала румунській спільноті України всі необхідні умови для збереження своєї ідентичності, вільного розвитку у сфері культури, духовності та освіти.
Просимо міжнародні організації, особливо ОБСЄ та Раду Європи, посприяти припиненню нападів та різного роду порушень щодо румунської спільноти з боку української влади та радикальних угрупувань.
Румунський Культурологічний Центр «Еудоксіу Гурмузакі»
Читати ще: У Бухаресті відреагували на обшуки в румунському центрі в Чернівцях
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами