На ювілейній виставці Броніслава Тутельмана представлені фотографії, які були зроблені у Чернівцях у різний час. Є такі, яким лише рік, а є світлини зроблені 5 і 10 років тому. Усі вони ілюструють життя міста та його людей як воно є, пише ІА АСС.
«Серед митців є така приказка, - каже Броніслав Тутельман, - а все розумне насправді вже сказане кимось раніше, хоча я сам до цього прийшов: коли фотограф йде цілеспрямовано щось фотографувати, він, як правило, не сфотографує нічого. А коли він іде по хліб і раптом робить прекрасне фото. Тому фотоапарат завжди має бути при тобі. І так воно у мене є. Я завжди готовий фотографувати, а раптом».
Кожна світлина зроблена автором - це мить подарована автору долею. Завдання фотографа - вчасно впізнати цю мить.
«Ось наприклад ця світлина, вона зроблена біля кінотеатру «Чернівці», це ж доля секунди, якби вона (авт.жінка) була одягнена по-іншому, не в чорній рукавичці, не в цій сукні, не було б фотографії. Вона б не вдалася. Це як доля все. Люди роблять якісь речі випадково, але потрібно бути готовим відразу це побачити, ось в чому питання», - розповідає художник.
Друзі називають Броніслава Тутельмана Бумою. Саме вони і допомогли йому фінансово з організацією авторської ювілейної виставки у Чернівцях. Автор готувався до цієї події більше року. Адже кожну свою виставку Броніслав Тутельман «будує». Він готує її під конкретну виставкову залу, зробивши перед тим заміри кожної стіни, вікна, дверей та простінків, щоб достеменно знати наперед у якому саме місці буде висіти кожна світлина.
В основі виставки «Шпацеруючи містом» – чернівецька бруківка. Каміння – це основа, каже автор, а все інше символізує те, що на них відбувається.
«Образотворче мистецтво, якщо можна було б його передати словами, то навіщо тоді малювати, чи фотографувати. Воно викликає якісь асоціації, або не викликає. Це також нормально. Я не люблю розповідати про свої роботи. Все, що я хотів сказати зображено довкола», - каже Тутельман.
Хоча про світлини з ногами на камінні все ж таки дещо сказав.
«Згідно зі східною медициною у ногах знаходяться різні нервові закінчення і дотик ніг з мертвим каменем, наче надихає його на життя», - пояснює автор виставки.
Броніслава Тутельмана називають «художником, який символізує Чернівці», «вартовим міста» та «збирачем його каміння». Про це сказано у каталозі виставки, який презентували під час Міжнародного поетичного фестивалю Meridian Czernowitz.
Зазвичай Тутельман не виїжджає з Чернівців довше, ніж на місяць. Один раз, коли лише відкрилися кордони після розпаду СРСР, він поїхав до Нью-Йорка на 2,5 місяці. Це був той випадок коли Броніслав Тутельман був відсутнім у Чернівцях найдовше, якщо не брати до уваги років навчання.
«Я більше не витримую, я люблю бути в Чернівцях», - каже Тутельман. Хоча звісно, що і сам художник задумувався про переїзд, адже вся його родина та чимало друзів живуть за кордоном.
«Я не уявляю себе ніде більше. Я не люблю ці помпезні героїчні слова: люблю – не люблю. Чернівці – це частина мого життя. Що тут любити, ці обіс…ні під’їзди, чи що? Але це моє місто, іншого мені не треба. Я не уявляю себе ніде, де я міг би жити. Але це дещо інше, ніж любов. Мами ж також бувають різні, але все-одно вони мами», - додає Тутельман.
Відкриття виставки художника відбулося на тротуарі просто неба, біля входу у «Вернісаж». Через карантин, подивитися його роботи відвідувачі могли лише по черзі. Ювілейна виставка Броніслава Тутельмана триватиме до 6 жовтня.
Отримуйте новини в Telegram
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами