Сказ - небезпечне смертельне захворювання, вилікувати його не можна. Захворювання у людини, в разі укусу, подряпин або ослинення хворими на сказ тваринами, можна попередити лише своєчасно проведеним курсом лікувально-профілактичної вакцинації.
Випадки захворювання та смерті від сказу серед людей в Україні реєструються щорічно, у 2017 році – 2 (Дніпропетровська та Одеська області). У Чернівецькій області востаннє летальний випадок сказу серед людей зареєстровано у 1990 році, повідомляють чернівецькому обласному лабораторному центрі.
Водночас, за медичною допомогою до лікувально-профілактичних закладів Чернівецької області з приводу нападу тваринами щороку звертається понад одна тисяча осіб на всіх адміністративних територіях області, з них більше 400 потребують специфічного антирабічного лікування.
Нагадаємо, в 2017 році зареєстровано 9 випадків захворювання сказом проти 14 випадків у 2016 році.
За 4 місяці 2018 року за допомогою звернулось 311 людей, з них 85 дітей. Найчастіше страждали мешканці м. Чернівці, високі показники звернень також у Кельменецькому Герцаївському, Заставнівському та Кіцманському районах.
В порівнянні з аналогічним періодом 2017 року на 6 % збільшилась кількість людей, що звернулися до медичних закладів з приводу нападу безпритульними тваринами, в м. Чернівці цей показник зріс на 38%. Із загальної кількості осіб, частка постраждалих від нападу домашніми тваринами в цілому по області становить 43%.
Специфічного лікування потребували 156 постраждалих від нападу тваринами, всім призначена лікувально-профілактична імунізація проти сказу за відповідними показами. Повний курс щеплень вже отримали 82 особи. Залишається високою частка осіб, які самовільно переривають курс щеплень, за 2017 рік – 12% від тих, кому призначались щеплення.
Серед тварин у цьому році вже зареєстровано 1 випадок сказу, у домашньої собаки на території Сторожинецького району, визначено коло контактних, їм призначено курс лікувальних щеплень. За 2017 рік в Чернівецькій області зареєстровано 9 випадків захворювання тварин на сказ (5 – у собак, 4 – у лисиць). Територіально випадки реєструвались у Хотинському районі (3), Сокирянському районі (2), Герцаївському, Глибоцькому, Заставнівському районах та м.Чернівці (по 1 випадку). У 2016 році було 14 випадків сказу у тварин, у 2015 р. – 8, у 2014 р. – 9.
Читати ще: 28 вересня — Всесвітній день боротьби зі сказом
Що треба робити, щоб не заразитися СКАЗОМ:
Передача інфекції відбувається в разі, якщо інфекційний матеріал, зазвичай слина тварини, має прямий контакт зі слизовими оболонками або свіжими ранами на шкірі людини. Можливе також зараження при зніманні шкір з хворих на сказ тварин, особливо лисиць. Хворіють на сказ всі теплокровні тварини. Найбільшу небезпеку представляють лисиці, вовки, коти, собаки. Незвичайна чи агресивна поведінка тварин, як домашніх, так і хижих, майже завжди ознака хвороби.
Якщо ж ви таки зазнали нападу тварини, необхідно невідкладно ретельно промити рану (місце контакту з твариною) водою протягом, як мінімум, 15 хвилин з милом або іншим миючим засобом, обробити краї рани 5% розчином йоду. Далі слід звернутись до лікувально-профілактичного закладу: в м. Чернівці – це травмпункт ОКУ «Лікарня швидкої медичної допомоги», в районах області – це центральні районні лікарні, де вирішуватиметься питання необхідності проведення курсу вакцинації. У разі, коли щеплення призначено, їх треба отримувати відповідно до схеми, визначеної лікарем-хірургом чи лікарем-травматологом, не допускати самовільної відмови. На період щеплень необхідно дотримуватись режиму та вимог, що пропонують медичні працівники (не вживати алкогольних напоїв, не перевтомлюватись, непереохолоджуватися та інше).
З метою профілактики сказу щорічно слід профілактувати з допомогою щеплення проти сказу домашніх улюбленців і свійських тварин.
Рекомендовано обережно діяти мисливцям на полюванні – шкіру забитих тварин потрібно здирати в захисних рукавицях.
Певних правил треба дотримуватись і при поводженні з безпритульними тваринами – не дозволяти дітям їх годувати або бавитись з ними, дорослим, окрім цього, не намагатись надавити невідомим тваринам допомогу, лікувати хворих тварин.
Не рекомендовано проводити самостійно забій і знищення полеглих сільськогосподарських і домашніх тварин без ветеринарного огляду.
Якщо напад твариною все-таки відбувся – не можна в гніві вбивати тварину чи виганяти, або завозити в іншу місцевість – від цього залежить тривалість курсу щеплень. Тварину, по можливості, слід ізолювати для того, щоб спеціалісти ветеринарної медицини могли встановити спостереження за її станом здоров’я впродовж 10 або більше днів.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами