За офіційною версією, 18-річний курсант Національної академії прикордонної служби України скоїв самогубство під час служби у «групі реагування». Богдан Решетар вистрелив собі в голову з автомата Калашникова, кажуть слідчі, пише Медіа агентство АСС з посиланням на матеріал hromadske.
«Я дитину в академію дав здорову: і фізично, і психологічно. Через два тижні після загибелі ніхто навіть не може назвати причини…» , - каже його батько Василь.
Отримуйте новини в Telegram
Батьки Богдана ставлять під сумнів версію слідчих про самогубство. Згорьовані шукають відповідь на питання, що сталося.
Смерть їхнього сина - друга за три дні серед курсантів Національної академії прикордонної служби України. Перед цим, 17 квітня, згідно з офіційною версією, вкоротив собі віку Олег Лопата - курсант 2004 року народження. Так само як і Богдан - пострілом у голову, також з автомата АКМ-74.
Випадки самогубств у військовому виші ставалися і в попередні роки.
Богдан Решетар захотів повʼязати життя з військовою справою в 11 класі. До того планував працювати в правоохоронних органах, але повномасштабна війна змінила його думку. Коли перед випуском зі школи проходив комісію у ТЦК, розповів там про своє бажання - і йому запропонували дати направлення в Одеську військову академію.
«Йому було 17, потрібна була моя згода. Ми відмовилися, бо Одесу тоді бомбили сильно. Він трохи дувся, а тоді каже: „Усе одно хочу бути військовим, це мій вибір. Раз в Одесу не хочете, піду на прикордонника у Хмельницький, там тихо», — пригадує батько.
За весь період навчання син жодного разу не скаржився. На питання батька, чи все добре, чи немає дідівщини, відказував: «Тату, усе нормально, такого немає». Він жив цією справою, навіть три грамоти отримав за гарну службу, зазначив батько.
Увечері 18 квітня поїхав до району КПП, щоб уночі стати в наряд. Хлопці, які тоді були з ним, розповідали батьку, що Богдан був веселим, ділився історіями, як ловив ухилянтів.
Зранку 19 квітня, одразу після наряду, Василь зідзвонився із сином і сказав, що відправив йому посилку. Ще один дзвінок від Богдана до батька був в обід: передавав вітання, сказав, що як не поставлять у наряд, то набере ще раз, а якщо поставлять — то вже іншого дня.
Надвечір, як згодом дізнався Василь, його сина викликали у «групу реагування» на кордон. Була інформація, що там чоловіки намагаються незаконно перейти кордон. У складі цієї групи було два контрактники, два курсанти — Богдан і Микола, старший групи й водій.
«Увечері я був на вулиці, як почув крик дружини Яни. Родичі, які теж служать у ДПСУ, передали їй телефоном про загибель сина. Я почав дзвонити Богдану. Йшов гудок, а потім оператор повідомляв, що абонент або відхиляє, або розмовляє. Але ж Богдан на той момент уже загинув», - пригадує Василь.
Через годину йому зателефонував курсовий офіцер і повідомив, що його син вкоротив собі віку. Поки батько мчав із Сум до Чернівців — а це 12 годин дороги, — то попросив номер слідчого та курсанта, який був із Богданом.
Микола розповів батьку загиблого, що рації глючили, тож Богдан подзвонив і телефоном сказав, щоб вони збільшили дистанцію між собою на 150 метрів. Через мить Микола почув звук пострілу і, каже, подумав, що це командир когось затримував.
«Через 15-20 хвилин він підійшов до місця, де був Богдан, і нібито побачив його під кущем з діркою у скроні. Потім підбіг водій, останні прийшли контрактники, хоча вони так само були на відстані 150 метрів, як Коля. Чому вони разом не прийшли?» — задумується Василь Решетар.
Слідчий сказав, що тіло Богдана знайшли у протитанковому рову. Водночас те, що Микола плутав свої спогади, курсовий та слідчий пояснювали станом афекту. «У стані афекту переплутати рів і кущ?» — сумнівається батько.
Василя Решетаря насторожило також те, що Богдан «наче просто заснув». На обличчі не було синців, набряків чи опіків. Водночас батько курсанта Лопати, який загинув за кілька днів до того, розповів Решетарям, що на обличчі його сина такі пошкодження були. Обоє, за версією слідства, загинули через постріл у підборіддя.
«Ми зв’язувалися з батьком Олега. Він мені каже, що може повірити, що його сина довели. Він хоче розібратися: це від однокурсників було чи офіцерів», — додав Василь.
Слідчий пояснив батьку, що опіки були «змиті» після процедур у моргу. Василь не вірить: «Як опіки можуть змити? Ви автомат бачили? Там дві дірки по боках. Коли стріляєш, вихлоп іде по боках і воно обпікає».
Батько намагається зрозуміти, що могло статися. Якщо син хотів вкоротити віку, навіщо чекав на виклик? Він сумнівається, що річ у якійсь сварці з дівчиною чи фінансових труднощах. І згадує, як одразу після самогубства Олега Лопати серйозно говорив із сином — щоб той знав, що батьки йому допоможуть у будь-якій ситуації.
«Хай що станеться — ми підтримаємо. Якщо вліз по грошах — продамо хату, хоч у землянці будемо жити. Це все можна вирішити. Дівчину іншу можеш найти. А домовитись, щоб час відмотати назад, я вже ні з ким не зможу…».
Богдан тоді лише спокійно відповів: «Тату, та в мене такого і в думках нема». А за два дні сталося непоправне.
«За результатами проведеного НАДПСУ службового розслідування, порушень в організації проведення практичної підготовки курсантів не виявлено», — сказав ректор академії Олександр Луцький.
Журналісти запитали про скарги курсантів на прискіпливе ставлення з боку офіцерів та оголошення ними «недоліків». На це ректор відповів, що «фактів перевищення повноважень у формі приниження, надмірної прискіпливості не зафіксовано».
Луцький наполягає, що в академії періодично проводять анонімні опитування щодо проблем, які хвилюють курсантів, зокрема щодо якості харчування. Є анонімний чат-бот у Telegram у форматі «питання — відповідь — зауваження», а також подібна форма на Google Forms.
Особисто курсанти можуть спілкуватися з ректором — через SMS на окремий номер телефону. Окремо діє цілодобовий Telegram-бот психологічної допомоги, де фахівці надають підтримку. Також проводяться зустрічі курсантів із керівництвом.
«НАДПСУ здійснює системну роботу з формування майбутніх офіцерів — патріотів, де особлива увага приділяється розвитку лідерських якостей, моральних цінностей та національній свідомості», - каже ректор.
У поліції Чернівецької області журналістам відповіли, що слідство у справі Богдана Решетара ще триває. Провадження відкрили за ч. 1 ст. 115 КК України «Умисне вбивство» з позначкою «самогубство».
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами