Міські комунальні підприємства, відповідальні за тепло та воду в чернівецьких оселях, вже багато років є збитковими. Аби вони не припинили своє існування, на сесіях регулярно виділяють для них фінансову допомогу з міського бюджету. Обговорення цих питань завжди викликає чимало суперечок.
До прикладу, під час сесії у жовтні директор КП "Теплокомуненерго" Олександр Меленчук зазначав, що наразі населення боргує підприємству близько 40 мільйонів гривень за споживання тепла. Проте комунальники не мають юридичних підстав, щоби змусити споживачів сплачувати борги. У зв'язку з цим заборгованість населення перед підприємством лише зростає. І якби люди виплатили те, що винні підприємству, "Теплокомуненерго" не потребувало б цієї фінансової допомоги.
Читайте також: Думка дня: Про те, як теплокомуненерго стало заручником політичної ситуації
За місяць, у листопаді минулого року, у міській раді зібрали позачергову сесію міської ради, аби знову виділити фінансову допомогу цим двом комунальним підприємствам.
"Чернівцітеплокомуненерго" виділяли 3 мільйони 200 тисяч гривень, аби підприємство могло продовжити працювати в опалювальний сезон. Водоканал тоді отримав 3,8 мільйона гривень.
Ще за тиждень, 28 листопада, на наступному засіданні сесії, знову розглядали виділення додаткових коштів цим підприємствам, аби вони встигли розрахуватися з боргами за листопад.
«Вкотре наголошуємо, що цим комунальним підприємствам потрібно щось змінювати у своїй роботі. Вони не бюджетна установа, що залежить виключно від державних коштів. Навіть більше, у Бюджетному кодексі не вказано про необхідність фінансової допомоги комунальним підприємствам з боку держави», - наголосила тоді на сесії начальник фінансового управління міської ради Лівія Бамбуляк.
У січні на сесії знову згадали про «Чернівцітеплокомуненерго». Вкотре розглядали питання внесення змін до міського бюджету для фінансової допомоги "Чернівцітеплокомуненерго". Через теплу погоду підприємство взагалі не заробляло, тому виникла затримка виплати зарплатні працівникам (в січні не отримали в повному обсязі зарплатню за грудень). Для цих потреб підприємству виділяли 9 мільйонів гривень.
Міський голова Олексій Каспрук зазначав, що підприємство не мало б зараз боргів зі сплати заробітної плати, якби ще наприкінці 2018 року депутати погодили підвищення тарифу на тепло до економічно обґрунтованого. Наразі ж тариф є одним із найнижчих в Україні та не переглядався з 2018 року.
Як зазначають активісти громадської організації «Центру реформ та розвитку», тарифи зростають переважно через збільшення поточних витрат підприємства (зарплата, електроенергія, реагенти тощо). Проте, на думку представників Центру реформ та розвитку, цілком реально знайти компромісне рішення – щоби чинний тариф покривав витрати підприємств, не збільшуючи фінансового навантаження на чернівчан, які є споживачами тепла та води. Для цього потрібно оптимізувати витрати.
«Ми неодноразово наголошували на необхідності оптимізації поточних витрат підприємства (мова про «Чернівціводоканал, - авт.) та надсилали пропозиції з цього приводу. На жаль, тарифи знову зростають через збільшення поточних витрат. Натомість, інвестиційна складова нових підвищених тарифів є мінімальною. Більше того НКРЕКП планує ввести в дію 2 протокольних рішення, знявши з тарифу 7,25 млн грн через невиконання інвестиційних програм минулих років. А це гроші, які могли б додатково піти на реалізацію інвестиційної програми 2020 року», - зазначають у Центрі реформ та розвитку.
Міський голова Олексій Каспрук зазначив під час засідання виконавчого комітету, що комунальні підприємства не рівною мірою користуються увагою депутатів та членів виконкому.
«Вважаю, не дуже етично допускати політику подвійних стандартів. До прикладу, водоканал отримував набагато більше фінансової допомоги, ніж теплокомуненерго. Але так само має проблеми з освоєнням кредитних коштів, так само буде сплачувати пені та штрафи. Якщо не помиляюся, близько 6 мільйонів вже нараховано (штрафних санкцій за несвоєчасне погашення кредиту, - авт.). Проте до водоканалу у вас претензій немає. Натомість до теплокомуненерго - є. При тому, що водоканал має обґрунтований тариф, а теплокомуненерго – занижений», - каже Олексій Каспрук.
За словами секретаря міської ради Василя Продана, мова йде про зовсім різні кредити.
«За водоканал не ручалась міська рада. Чернівці не несуть відповідальності, якщо водоканал не віддасть борги. А за теплокомуненерго ми ручались. Тому і відповідальність вища, бо ми відповідаємо коштами громади за борги теплокомуненерго», - заявив Василь Продан.
Читайте також: Стан мереж у деяких будинках жахливий і наступний сезон вони не переживуть, - Каспрук
Тим часом, директор «Чернівцітеплокомуненерго» Олександр Меленчук скаржиться на те, що підпорядковане йому комунальне підприємство є ніби вигнанцем у місті. А причиною більшості проблем на підприємстві, на його думку, є тариф, майже незмінний з 2014 року.
«Якби не збитковий тариф, який не надто відрізняється від того, який був у 2014 році, нам вистачало би своїх грошей. І ми не були б вигнанцями в Чернівцях. Та через те, що тариф не коригували, нам не вистачає грошей для ведення господарської діяльності, ми змушені просити їх у нашого власника – міської ради.
Найбільше гнітить те, що інші комунальні підприємства – у кращому чи гіршому стані, ніж наше - регулярно фінансують. Вони отримують призначені на рік кошти й у них не витирають ноги мало не щосесії. Нам же виділяють крихти. Зазначу, що в нас найменше фінансування з-поміж інших комунальних підприємств. Ми в рази поступаємося за обсягами фінансування іншим КП. В інших областях давно встановлюють тарифи, здатні покрити витрати. У нас же при розгляді таких питань більше політики, аніж економіки», - каже Олександр Меленчук.
Читайте також: У Чернівцях зросли тарифи на воду
У свою чергу, директор «Чернівціводоканалу" Борис Максимюк на обсяг фінансової допомоги не скаржиться. Проте навіть з урахуванням того, що віднедавна тариф збільшився на більш як 2 гривні і становить майже 20 гривень за куб води, також вважає чинний тариф неспроможним покрити витрати підприємства.
«Говорити про те, що нам виділяють гроші кожної сесії – перебільшення. Але коштів дають достатньо. Тариф підвищився на дві з половиною гривні та становить 19,88 гривні за кубічний метр води. Проте у Тернополі він становить майже 28 гривень, в Ужгороді – майже 34 гривні, в Івано-Франківськ – майже 23 грн.
Тому не можна говорити про те, що підняття тарифу на 2,5 гривні розв'яже фінансові проблеми й дозволить нам виплатити всі борги перед «Чернівцітеплокомуненерго». Підняття незначне, швидше за все нам і надалі потрібно буде просити допомоги в міської ради. Наразі з міського бюджету кошти на 100% ідуть на погашення боргів за електроенергію.
Аби покривати всі витрати підприємства, обґрунтований тариф, який задовольняв би сьогодні водоканал, мав би становити 25 – 27 гривень за куб води. Але підкреслюю – сьогодні. Бо ціни на електроенергію, реагенти, капремонт постійно збільшуються», - заявив Борис Максимюк.
Автор: Олександр ЮХИМЕЦЬ
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами