Запрошений гість: Юрій Півень, заступник директора Департаменту соцзахисту населення ОДА.
Ведуча: Людмила Григорчук
Людмила Григорчук: Опалювальний сезон розпочався, а значить всі потроху починають підраховувати, скільки їм доведеться платити за тепло і газ. Цього року ми маємо зміни у нарахуванні субсидій. Як кількісно вплинули ці зміни на мешканців чернівецької області? Скільки у нас залишилося родин з субсидіями?
Юрій Півень: Минулого року отримували 142 тисячі сімей. Для 63 тис автоматично перерахували субсидії улітку. Там, де всі працюючі, чи пенсіонери,чи школярі. З них 25 тис отримали субсидії, а 38 тис отримали нульові. Зараз вони знову потрапили у обробку. Ще 16 тисяч заяв ми отримали влітку, з них 12 тисяч отримали субсидії. Ще є такі, які отримують субсидії на скраплений газ чи тверде паливо. Тому десь 60 тисяч вже влітку отримували субсидії. Щодо змін 1 травня, які відбулися, то вони досить сильно ужесточили умови, саме для тих, хто має у родині осіб з відсутнім офіційним доходом. Вони могли потрапити у систему субсидії лише сплативши єдиний соціальний внесок за три місяці і потрапляють у систему з трьома прожитковими мінімумами, це 5 тис 300 грн. умовної зарплати у місяць, це не для всіх підходить, але є такі родини, яким навіть з цією умовною зарплатнею виходить субсидія.
Слухач: Мене цікавить ситуація з чергами. Два роки тому було багато звільнень соцпрацівників.
Людмила Григорчук: Тепер вже краще, але проблеми є у Шевченківському районі Чернівців. Бо там живуть більшість населення міста. Тому тут більші черги, а от у Садгірському районі взагалі черг нема. У районах вже налагоджена система роботи. От влітку були прийняті ще зміни. Я вважаю, що зміни відбулися на користь людей. І люди зараз звертаються, щоб отримати пояснення. В чому ці зміни. Було жостко зроблено: це зняли з субсидій квартири з площею 120 квадратних метрів і будинки – 200 кв. м. зараз ця норма послаблена. Тепер 120 кв м. береться саме опалювальної площі, і будинки – 200 кв. м саме опалювальної площі. Також субсидії не отримають родини, у яких куплений автомобіль менше як 5-річного року випуску. Якщо авто випущене в листопаді 2013 року, то таким родинам ще не може бути субсидія, а якщо у грудні 2013-го – то вже субсидія може бути нарахована. Влітку також введена норма, що дружина або чоловік, які проживають у іншій квартирі чи будинку, то вони не враховувалися, а тепер враховується їхній дохід. Тому субсидію може отримувати і чоловік і жінка, але доходи сумуються.
Слухач: питання щодо вимушених переселенців. Чи не виникає у них проблем з орендою житла і субсидіями?
Юрій Півень: Одне з плюсів тої квітневої постанови, що внутрішньо переміщені особи могли оформити субсидію без оформлення оренди, за заявою до соцзахисту, комісія робила акт обстеження і ця сім’я отримувала субсидію без договору оренди. Але це лише для переселенців. Їх 2 тисячі з половиною на обліку і такі люди деякі оформили. Всі, хто придбав житло, то вони на загальних правах. Коли пройшов рік після купівлі, то враховуються доходи як і у всіх за перший і другий квартал. Вони вже не отримують допомогу на житло.
Слухач: я маю борги за опалення і не маю тому субсидії. Я не можу сплатити навіть реструктуризацію боргів.
Юрій Півень: Якщо у вас борг, то ми не можемо вас включити у систему субсидій. Вам можу порадити позичити де завгодно ці гроші, закрити борг, і отримати за сезон 10-15 тисяч субсидії і потроху віддати борг. Маємо десь таких 3-4 тисячі людей. Це люди в більшості мають борг газовий. Є такі, у кого непорозуміння з газовим постачальником. А є такі, хто не мав лічильника і їм встановлена подвійна норма, ті, хто не сплатили за ці норми, ті потрапили у боржники. І ще є такі, які вчасно не подали повідомлення щодо показника лічильника, тим також вказали середній показник і там може бути нарахований борг.
Юрій Півень: Є ще зміни у системі субсидій щодо людей з нульовими доходами. Це в більшості такі, які заробляють за кордоном. Вони ніяк не відображаються у нашій системі. Щоб родини, де є такі люди, вони мають сплатити соціальний внесок за три місяці і потім їм зараховують умовну зарплату у 5 тис 300, це три прожиткові мінімуми. Ще є такі люди, які отримують зарплати у конверті. І є ще 10% людей, які розчарувалися у всьому, вони ніде не працюють і створюють проблеми для своєї родини. Для них є така можливість: у сільській місцевості і районних центрах, такі люди, навіть не стаючи на облік у центр зайнятості, вони потрапляють у систему субсидій без єдиного внеску, але з умовною зарплатою у 5300. Це добре, бо не витрачають гроші за три місяці по 720. А якщо сплачувати за минулі місяці, то це подвійна норма. А тут такий варіант, що не треба платити. Мешканці обласного центру, то треба все ж таки стати на облік у центр зайнятості. І тоді потрапляють у систему субсидії з умовним заробітком у 5300. Хто в обласному центр стане на облік? Заробітчани не стануть, хто працює на чорному заробітку, також не стануть. Стануть лиш ті, хто розчарувався у всьому.
Людмила Григорчук: Які найбільш популярні причини відмови у наданні субсидії?
Юрій Півень: Через нульові доходи. 143 тисяч отримували, 63-64 тисяч ми порахували. Значить 80 тисяч осіб мали нульові доходи. Я так думаю, що будуть мати субсидії десь 100-115 тисяч родин субсидій. За рахунок оцих людей з нульовими доходами, які можуть стати в систему субсидій з умовним заробітком у 5300 в місяць. І навіть лишається поняття комісій. Коли є хворі батьки, у них син, який з ними не спілкується і ніде не працює. То комісія скликається і таку родину можуть внести у систему субсидій.
Слухач: Чому рішення про надання субсидії більше не роздруковують у Шевченківському районі? Навіщо надсилати ще поштою (розтягується на місяць доставка), якщо людина й так вже прийшла.
Юрій Півень: Міняються програми і програмне забезпечення. І все забезпечення помінялося лише до початку листопада. Тому поки не роздруковувалося, але буде все робитися. Будуть повідомлення. Це досить складний процес, кожній людині послати, це забирає час, але можна на сайті подивитися, де є кожна квартира, де можна подивитися, чи є субсидія, чи немає.
Людмила Григорчук: Що робити орендарям, хто знімає квартиру?
Юрій Півень: За угодою оренди лише можна оформити субсидію, якщо це не внутрішньо переміщена особа. Або може господар оформити на себе.
Людмила Григорчук: Ми минулого разу з вами анонсували,що може бути багато розлучень через нові правила.
Юрій Півень: На сьогодні бувають моменти розлучень. Це класичний приклад, особливо, якщо сім’я має два житла. Це дійсно проблема. Люди викручуються. Це більше моральний аспект.
Людмила Григорчук: Щодо купівлі дорогих речей?
Юрій Півень: Це залишилося, 50 тисяч, якщо впродовж року купили якусь річ за такі гроші, то субсидії рік не матимете. Лише медичне обладнання не враховується, клапани, апарати для життєдіяльності. Так само подарунки. Якщо ви подарували – то нічого, а якщо вам подарували, то це враховується.
Людмила Григорчук: Держава надала право вибору українським родинам: користуватися в опалювальний сезон пільгою або субсидією. Відзначається, що якщо сім'я має право на субсидію, але її розмір невеликий і, на її думку, доцільніше платити за комунальні послуги з урахуванням пільги, то необхідно подати заяву до органу соціального захисту населення про припинення надання субсидії. І навпаки: якщо в опалювальний період родині доцільніше користуватися субсидією, то необхідно подати заяву для призначення субсидії.
Юрій Півень: Хто має пільгу, 100% - інваліди війни, 75% учасники бойових дій, 50% - чорнобильці, учасники війни, 25% - діти війни. Це індивідуально для кожної родини. Якщо ви інваліди війни чи учасники бойових дій, то це більше ніж субсидія. Субсидія в середньому перекриває дві третини. Іншим – треба добре рахувати. По-перше, на 50% не всі пільговики можуть сісти, бо якщо дохід кожного члена сім’ї більше ніж 2470 гривень, це податкова цифра, якщо перевищує дохід цю податкову цифру, то така сім’я не отримуватиме пільги. Тому тут уже треба рахувати. Треба звертатися в управління соцзахисту, писати заяву.
Людмила Григорчук: Які райони мають найбільшу кількість субсидій, які найменшу?
Юрій Півень: Сторожинець, Кіцмань, Шевченківський район Чернівців – найбільше мають субсидій. Вони б’ють всіх. Найменша кількість – Путильський район. Там немає газу природного, там хіба субсидію беруть на скраплений газ чи на тверде паливо.
Людмила Григорчук: Які ще зміни чекають?
Юрій Півень: В цьому сезоні змін уже не буде, але наступного року, думаю, будуть ще зміни.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами