Друкопис програми Суть Речей від 20.12.2018
Запрошений гість: голова Чернівецької обласної ради Іван Мунтян
Ведуча: Людмила Григорчук
Людмила Григорчук: Бюджет області прийняли досить швидко, але деякі пункти депутати активно обговорювали. Як оцінюєте бюджет області?
Іван Мунтян: Обговорення бюджету було конструктивним, водночас не зайняло весь день. 13 грудня ми проведи день депутата, в рамках якого відбулося обговорення бюджету і проект програми соціально-економічного розвитку Чернівецької області. Депутати отримали вичерпну інформацію з відповідних структур. Головний фінансист області, Анжела Анатоліївна подала всю інформацію, звісно, було обговорення, враховувалися пропозиції депутатів. Коли виносився проект в залі сесійному, то більшість питань вже були зняті. Під час прийняття рішення були деякі уточнення. Надавалося слово і голові профільної комісії, були висновки, які допрацьовували профільні комісії, в цілому бюджет був прийнятий з урахуванням всіх питань. Бюджет цей не зведений бюджет області, це бюджет обласний, який фінансує 115 установ. Основні витрати обласного бюджету – це охорона здоров’я та освіта.
Людмила Григорчук: Досить невеликий відсоток власних доходів має Буковина, як вважаєте за рахунок чого область може більше заробляти?
Іван Мунтян: Власні доходи – це 10% обласного бюджету. Дійсно, хотілося б, щоб ці доходи у відсотковому порядку збільшилися. Хотілося б використати ті можливості, ресурси земельні, водні, і лісові, які у нас є. Ми розуміємо, що всі ці питання вирішуються не на нашому рівні. Коли ми говоримо, що у нас є надра, то в кінці кінців всі кошти йдуть у центр. Ми маємо лише маленьку можливість надати або не надати дозвіл. Ще так буває, якщо у відповідний термін ми не встигли надати відповідь, чи надаємо дозвіл, чи ні на використання надр, то центр має право за мовчазною згодою прийняти рішення самостійно і розпоряджатися нашими надрами. Так само і ліс. У нас справді є гарні можливості, працьовиті люди, що це один з найосновніших факторів. За кордоном наших працівників дуже цінують. Сьогодні ми маємо ще багато над чим працювати і влада має розуміти, що має передавати повноваження на місця, щоб ми могли розпоряджатися нашими ресурсами.
Слухач: чи достатньо у бюджеті області передбачено коштів на соціальний захист і на підтримку будинків-інтернатів, будинків для людей похилого віку. Чи передбачено підтримку Банченського будинку?
Іван Мунтян: У бюджеті передбачені кошти на соцзахист. Обласна рада прийняла програму «Турбота», де на 3,3 млн грн. більше заплановано, ніж у 2018 році. Також йде мова про те,що ми виділяємо кошти на підтримку учасників АТО і їхніх сімей. Звісно, я не хочу казати, що це якесь навантаження, але ці кошти розподіляються 50 на 50. Кошти розподіляються через відповідну програму для учасників АТО і їхніх сімей. Йде мова про закупівлю житла, зокрема.
Людмила Григорчук: Земля для учасників АТО. Це дуже важливе питання і я знаю, що його досі не вдалося врегулювати.
Іван Мунтян: Це питання часто піднімається на всіх нарадах в ОДА. Довго розроблявся механізм розподілу земельних ділянок для учасників АТО. Часто не все робиться так, як хотілося б. Ми наполягаємо, щоб ні в якому разі не залишити жодного учасника АТО без земельної ділянки.
Людмила Григорчук:Але чому ця проблема не вирішується?
Іван Мунтян: Тут ситуація з земельними питаннями,вони у нас ще у багатьох випадках не до кінця вирішені. Не до кінця вирішений механізм розподілу землі. Потрібно поміняти цільове призначення, земля знаходиться поза межами населених пунктів. Є такі ситуації, де люди відмовляються, бо хочуть, щоб земля була десь у центрі, щоб ціна на неї була вищою.
Слухач: Я – учасник АТО, народився у Чернівцях. Чую постійно, що комусь якісь гроші виділяють, дітей на відпочинки відправляють. Але всі учасники АТО, з ким я спілкуюся, то ніхто ніякої допомоги не отримав. Чому немає якогось центру, який би повідомляв учасників АТО про те, що є якісь можливості в оздоровленні чи отриманні допомоги. Я знімаю квартиру зараз, а стати на чергу на отримання житла не можу, бо моя квартира зйомка – завелика.
Іван Мунтян: Багато питань невирішених, після вашого звернення я візьмуся ще ретельніше до вирішення цих проблем. Що стосується оздоровлення учасників АТО, то ми виділили окрему суму, 500 тисяч гривень на оздоровлення людей у санаторії Брусниця. Звичайно, там умови не такі, як хотілося б, але там побудовані приватним сектором корпуси, там можна буде оздоровитися.
Людмила Григорчук:Але були випадки,коли учасники АТО відмовляються від путівок. А слухач каже, що навіть не знає про такі випадки.
Іван Мунтян: Так, відмовлялися, було таке, кошти перенаправили на інші цілі, де є більший попит, на зубопротезування, зокрема. Але цього року ми знову будемо пропонувати оздоровлюватися.
Слухач: розкажіть, будьте ласкаві про митний експеримент. Чи буде він продовжений на цей рік?
Іван Мунтян: Митний експеримент дійсно, на 2019 рік він не буде продовжений, у нас є залишок з минулого року біля 100 млн гривень. На превеликий жаль, цей експеримент не продовжили. У 2016, 2017 році були гарні суми, потім суми стали меншими. У 16 році було 200 млн гривень виділено на дороги і освоєно. У 2017 році - 140 млн, плюс-мінус, а в цьому році освоїли лише 64 мільйони. Залишок,звісно, залишається значний, 100 мільйонів. Це значна допомога від держави. Але мене вражає, що, коли я працював начальник служби автомобільних доріг, то нам виділяли 62 мільйони 10 років тому, а коли дивимося на цей рік, то практично та сама сума лишилася. А долар то ж зовсім інший. Різниця велика. Цього року ми говоримо про те, що у 2018 році частина доріг державного значення передані місцевому рівню. Коштів, як завжди,не вистачає на ці цілі. Вважаю, що треба подумати про певні програми, це мають бути програми урядові. Йде мова про програми, які дають можливість залучати європейські кошти. У світі лише дві-три держави будуть дороги за власні кошти, всі інші держави будуть за кошти з різних програм. Ми не зможемо побудувати дороги за ті кошти, які нам виділяє держава на такому рівні, як, скажімо, у Румунії.
Людмила Григорчук: У 2018 році вдалося залучити якісь кошти для будівництва доріг?
Іван Мунтян: На превеликий жаль, мені соромно навіть про це говорити, але у нас на сьогоднішній день на грані втрати кошти європейські, які виділяються безповоротно Україні, це 4 мільйони Євро, які виділяються для будівництва пунктів пропуску на кордоні з Румунією. 70% робіт уже виконано, а 30% робіт ми не можемо затвердити, бо Кабмін не може вирішити питання, хто буде власником цих пропускних пунктів. Таким чином ми втрачаємо і перші кошти, які ми отримали на будівництво пропускних коштів, так само і другий транш втрачається.
Людмила Григорчук: Але якщо наступного року ми не матимемо митного експерименту, від держави великих коштів ми не отримуємо, а тепер ще й через такі втрачені можливості, залишимося ще й без допомоги Європи?
Іван Мунтян: Які кошти держава виділяє, ми всі використовуємо, але це вистачає на ями, а на наступну зиму з’являються інші ями. Коли у 2008 році, коли була повінь, то ми багато об’єктів збудували, і планові, і наслідки стихії ліквідували. На дорогах тоді була така своєрідна революція. Об’їзну дорогу ми тоді побудували, розраховували, що буде і третій етап будівництва об’їзної дороги, але воно так все і залишилося. І всі ті об’єкти, які не зробили ми тоді, так і досі незавершені. З 334 об’єктів, які були завершені за один рік, то 17 об’єктів, які фізично ми не могли завершити, бо там відповідний технологічний процес, то вони так і залишилися незробленими. Це Маршинський міст, який об’єднує Новоселицю з Герцою і веде до Дяківців, це розв’язало б багато проблемних питань для транспорту, який об’їжджає 100 кілометрів, також Путильський район, і так далі. Найскладніша ситуація для Путильського району. В зимовий період перевал Шурдин закривається через погодні умови. А в Розтоках дорога практично закрита. А щодо цієї ситуації з проектами європейськими, то у мене просто слів нема. Ми неодноразово зверталися до Кабінету міністрів, але зрушень нема. Європа здивована, чому така пасивна ситуація. Така сама проблема і в інших областях: і Львівська, і Закарпатська області. У них ще менше зроблено, ніж у нас.
Слухач: Чи можна звернутися до керівництва вашого у Київ, щоб Франківська область могла допомагати нам з гелікоптерами, це могло б допомогти привезти швидше хворого з гірських районів?
Іван Мунтян: Така послуга справді існує, негайно доставити хворого з віддалених гірських районів. Це також питання важливе, яке ми маємо вирішити. Але воно теж вирішується на рівні держави.
Слухач: Чому будують дороги при мінус 7?
Іван Мунтян: Я піднімав це питання нещодавно. Ще морозів не було, зупинився біля підрядної організації, які виконували роботи, і зробив зауваження, що навіть при гарних погодних умовах, неякісно виконуються роботи. Руйнується система дорожня, дорожній інститут повинен працювати по вертикалі з центру, аж донизу. Має бути контролюючий орган при Укравтодорі, як було колись, коли я працював. Виїжджає спеціальна бригада фахівців, обладнана і можуть в будь-який час перевіряти якість виконання робіт. Якщо йдеться про капітальний ремонт, коли вкладають декілька шарів асфальту. Така інституція у нас знищена. Хтось там будує, старається якнайшвидше. Механізм фінансування дорожніх галузей затримується довго, аж до осені, поки по системі Прозорро відбирають підрядників. З’являються такі некваліфіковані, непорядні організації, з інших областей, ми не знаємо їхніх історій, вони виграють конкурси і ми зобов’язані надати їм роботи. Вони беруть аванси, і ми потім бігаємо за ними. От у Сторожинецькому районі, в селі Чудей, голова села постійно приїжджає і в обласну раду і в правоохоронні органи, що підрядник взяв аванс і його нема, не може його знайти. Є такі підрядники, які набрали багато об’єктів, вони не встигають, і роблять взимку. Вважаю, що так не можна. Бо це неякісно виконана робота, втрачені кошти наших платників.
Слухач: Розкажіть щодо розчистки доріг в нашій області, і чому в цьому питанні така значима різниця в порівнянні з сусідами. Ви, як колишній керівник служби автомобільних доріг має володіти ситуацією.
Іван Мунтян: У наших сусідів, наприклад у Франківську, набагато більше грошей виділяють для розчистки доріг. У них певно більші лобісти, є народні депутати, і вони напевне, більше грошей вибивають для області. У нас коштів не вистачає. Закуповуємо все необхідне, і суміші для підсипки доріг, але що стосується залучення техніки, то коштів на це немає. Але я дав доручення дорожникам негайно взятися до роботи і тепер вже краща ситуація.
Людмила Григорчук: Пропоную повернутися до попереднього питання щодо власних доходів області.
Іван Мунтян: Навіть той власний дохід, величезний відсоток, 60% - це податки. Тому у нас ще менше доходів з виробництв, з земельних ресурсів, які у нас є. Якщо говорити про туризм, а ми бачимо, що до нас все більше людей їздять, то ми знову повертаємося до якості доріг. Поки не буде легко добратися до Чернівців, то ми будемо втрачати ще більше шансів заробляти більше. От якщо взяти Львів, то у них місце в готелі коштує у 5-6 разів більше, ніж у нас. Це показово. Коли до нас приїжджають туристи, то всі шоковані красою міста. Я думаю, що туризм має бути розвинений у рази більше і доходи ми б тоді мали більші. І товарооборот був би вищий. Так би і інвестори з’явилися б. Ми, звісно, знову розраховуємо, що уряд розробить програму щодо розвитку інфраструктури. Недавно у нас в гостях був перший заступник міністра регіонального розвитку В’ячеслав Негода, де ми чітко висловити свої бачення і те, що наболіло, що наша область відстає у багатьох напрямках, показниках щодо інвестиційного клімату, щодо туризму і щодо тих можливостей, де можна було б залучати інвесторів з-за кордону. От якщо брати Франківськ, Львів, Закарпаття, то вони набагато більше розвинуті у плані туризму, там вкладалися величезні гроші і інвесторів, і держави. Наші представники у столиці мають розуміти, що треба дати можливості області розвиватися. Нам обіцяли, що буде децентралізація, передадуть нам владу на місця. А нам поки передають лише проблемні питання, нам передають спортивні школи, скажімо, а фінансування не передають. Що ми можемо зробити? Приходиться закривати такі заклади і це викликає негатив.
Людмила Григорчук: А відкриття заводів, підприємств, чи вдалося привабити сюди інвесторів, бізнесменів?
Іван Мунтян: Було у нас виїзне засідання двох рад у 2016 році, і ми тоді з головою Сучавської повітової ради зустрілися з бізнесменами. Коли ми починаємо працювати у цьому напрямку, то стикаємося з питаннями, які не вирішені в центрі. Це стосується того же законодавства, щоб створити інвестиційний клімат, щоб інвестори заходили і мали можливість і експортувати наш товар, і мати взаємну співпрацю з обох боків. Є домовленості, надіюся, що наші кроки всі будуть все таки недаремними. Щоб доходи місцевого бюджету були не 10%, а 30% і більше.
Людмила Григорчук: Питання щодо оренди приміщень. Агенції регіонального розвитку Чернівецької області надали 389 квадратів на Грушевського за 1 гривню на 30 років. Чому дозволили за такі малі гроші орендувати приміщення?
Іван Мунтян: Давайте не перебільшувати. Агенція регіонального розвитку тільки створена, за дорученням Кабінету міністрів. Це орган, який має займатися якраз питанням залучення міжнародних грантів, працюватиме над тим, щоб цих питань, які ми обговорювали вище, не було. Повинен бути певний орган і такий орган створений обласною радою і обласною адміністрацією. Громадські організації залучені. Також долучені студенти двох факультетів. Потрібно для роботи і приміщення. У інших областях так само виділяють приміщення. От у Чернігівській області взагалі на 700 квадратів виділили приміщення за одну гривню. Обласна рада і адміністрації обласній дає приміщення на пільгових умовах, і буковинський університет. Багатьом ми даємо за пільговою ціною приміщення. Це підвальне приміщення, напівпідвальне точніше, бо вікна наполовину на вулиці. Це приміщення останнім часом пустувало. Цей орган має займатися такими важливими справами, туди мають приходити люди, тут мають працювати спеціалісти, вони маю розробити різні програми, проекти розвитку Чернівецької області. От заступник міністра В’ячеслав Негода відзначив, що це дуже важливо, створення цієї агенції.
Людмила Григорчук: Агенція вже щось зробила? Є вже результати роботи?
Іван Мунтян: Вони лише два місяці як створені. За моєї ініціативи на сесії ми вирішили прийняти протокольне доручення, що ця агенція наступного року відзвітує про все, що зробили. Ці заяви про оренду - це лише намагання заблокувати роботу. У нас постійно у Чернівцях лише всі говорять, що щось не так. Я кажу, що треба більше робити, а не говорити.
Людмила Григорчук: Утримання апарату Чернівецької облради зросло майже на третину , це цифри з бюджету 2019. За рахунок чого? Зарплат чи збільшення кількості кадрів?
Іван Мунтян: Я однозначно хочу сказати, що це маніпуляція свідомості. Апарат обласної ради зовсім невеличкий. Але піднята мінімальна заробітна плата і ми звернулися в поточному році до розробників бюджету щодо зміни цифри, вона була збільшена, але ненабагато, ця цифра на 4 млн менша, ніж у обласної адміністрації. Також дорожчає електроенергія. Відбувається певна маніпуляція, перекручування фактів, свідомості людей. Тим людям, які працюють, ми маємо ще їм подякувати, що вони за цю мінімальну зарплату працюють і не виїхали за кордон. Вони отримують тих 150 доларів і преміальні – це не такі вже великі кошти.
Людмила Григорчук: Сутичка на вулиці Кобилянської в День Буковинського віча. Конфлікт вичерпаний? Слухачі питають, навіщо ви зірвали той плакат? Ви більше привернули увагу до цієї історії.
Іван Мунтян: Жодного конфлікту не було. Були емоції, були спілкування. Той пан потім з плакатом навіть прийшов на сесію, мав слово. Депутати вислухали його. Не хочу коментувати безпідставні закиди. Скажу лише, що буковинці мудрі та розважливі завжди можуть відрізнити правду від неправди.
Людмила Григорчук: Була інформація, що подали до суду.
Іван Мунтян: Я б не хотів зараз говорити про це. Буковинці – мудрий народі вони можуть розділяти чорне від білого і правду від неправди.
Людмила Григорчук: Шкодуєте про ту емоцію?
Іван Мунтян: Я хочу дати людям посил позитиву. Якщо і були якісь емоції, то треба робити з того уроки і намагатися далі робити краще. Не всі побачили, як було насправді, але можна все це проаналізувати. Я вважаю, що в такі дні, коли наша область святкує День Буковинського віче, приєднання до Єдиної суверенної України, то ми маємо дати шану за те, що прийняли це рішення і відзначити тих людей, що ми і робили. А будь-які провокації лишні у ті дні.
Людмила Григорчук: Яким для вас був 2018 рік?
Іван Мунтян: Рік був насиченим, але непростим, на сході нашої держави продовжується війна, гинуть наші захисники, проблеми були немалі, разом з тим ми намагалися зробити все, що від нас залежить, зробити так, щоб оправдати ту довіру, яку нам люди надали, у межах наших повноважень, важко людям інколи пояснювати, що ми не всесильні. Вірю, що Господь Бог допомагатиме нам і надалі розбудовувати державу, що війна на Сході України зупиниться.
Людмила Григорчук: Які плани найголовніші на 2019?
Іван Мунтян: У пріоритетах є розвиток області, інфраструктури, ремонт доріг, розвиток медицини, освіти, розвиток транскордонного співробітництва, соціальний захист громадян.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами