Запрошений гість Чернівецький міський голова Олексій Каспрук.
Ведуча: Людмила Григорчук
Людмила Григорчук: Вітаю з поверненням. Зізнайтесь, вдалося трохи відпочити від роботи, від критики, відповідальності?
Олексій Каспрук: Я роботу не припиняв. Постійно були якісь моменти, зустрічі з людьми,робота з документами. Ми намагалися тримати руку на пульсі, слідкувати, які рішення приймається владою. Я прихильник того, якщо є правопорушення, то треба повідомити тих, хто за це відповідає. Їхня справа, що з цим роботи ти. Був такий випадок, місяць тому подзвонили люди, з побутовою проблемою, які навіть не знали, що я на той час був відсторонений від роботи. Не можу сказати, що сильно відпочив.
Людмила Григорчук: Збоку завжди краще видно. Щось запримітили таке у роботі влади міста за ці 9 місяців, що змусить трохи змінити у планах, роботі, завданнях, які перед собою ставите?
Олексій Каспрук: В опозиції - легше, будь-який політик вам це скаже. Я більше концентрувався на глобальних речах. Я зрозумів, що, напевне, різниця в світоглядах, сприйнятті міста, у відповідальності до своєї роботи і стало причиною того конфлікту, про який говорять мої опоненти. Це не був конфлікт мій з кимось, це був конфлікт світоглядів. Я бережливо ставлюся до майна, до земель, виступаю за соціальну справедливість, я абсолютно підтримую комунальні підприємства, які належать громаді. Вони керовані. Якщо підприємство вже приватне, а особливо, якщо воно вже монополіст, то матимемо проблеми ще більші. Коли мер може змінити керівника, а виконком чи сесія приймає рішення щодо змін, то на ситуацію можна впливати. А у моїх опонентів інший світогляд, вони впевнені, що місцева влада – це міні олігархи, це потрібно виключно для збагачення. І будь-який міський голова, який буде заважати це робити, буде їм неугодний і вони будуть намагатися його позбутися. Питання не у прізвищі. Чи це буде Федорук, чи Каспрук, чи хтось інший, якщо з ними не стануть, так як вони хочуть, до компромісу до спільної роботи, як вони її бачать: «це вам,а це мені», то у нього будуть проблеми.
Людмила Григорчук: Зізнаюсь, вам не заздрю. Адже перед вами важке завдання. Не лише працювати, виконувати обов’язки мера, але й справити всі ті помилки, на які ви вказували протягом часу свого відсторонення від роботи. Перше – це санітарний стан міста. Є проблеми. Чи вже знаєте,що з цим робити?
Олексій Каспрук: Знищена система. Вона не працює. Нам казали, що комунальні ЖРЕПИ – це погано. Все пізнається у порівнянні. Система погана, але може бути гірше. Через несправедливі конкурси, за будинки чернівчан відповідають фірми, які не мають ні людей, ні техніки, ми бачимо результат. Приватник, як виявилося, працює не завжди краще, ніж комунальні підприємства. Бо у комунальних хоч якась відповідальність є. Можна прийти до міського голови, який може вплинути на цього директора ЖЕКУ. У випадку нашому - це довело майже до катастрофи. Передали багатоквартирні будинки сумнівним управителям і вони фактично не надавали послуги, хоч стягали з людей гроші. Люди платили, бо боялися втратити субсидію, хоча могли написати у соцзахисті заяву, що просять не включати у субсидію квартплату, тоді в не платили за неіснуючі послуги.
Людмила Григорчук: Зараз можна щось змінити?
Олексій Каспрук: Зараз йдуть судові позови, які мають скасувати всі ці рішення. Але важко відмотати назад. Сьогодні законних підстав міській владі втручатися у справи багатоквартирного будинку – нема. Він уже не на балансі міської ради. І маємо таку ситуацію, як з ПАТ «Чернівцігаз», що люди лишаються без газу, бо не підписують договори з компаніями на обслуговування.
Людмила Григорчук: З сміттям що робити?
Олексій Каспрук: Ми це обговорювали, я говорив на прес-конференції. Проблема в тому, що нам треба змінювати якісь речі кардинально. Треба провести перевибори дострокові міської ради, міського голови, бо багато речей не можна змінити маючи повноваження міського голови. До багатьох речей має бути воля депутатів. Вони виділяють кошти, приймають рішення, а коли кілька депутатів мають так званий бізнес, я це називаю кримінальним кріпацтвом, бо їм за зняття мера дали: тобі 400 будинків, тобі 400 будинків, щоб люди вам платили. Вони у сесійній залі проти цих управителів не попруть. Але за зловживання можна покарати, їх можна вигнати. Цим будуть оперувати мої опоненти. Казатимуть, коли ми виженемо їх, то взагалі не буде з ким працювати. Але я чітко знаю, що робити. Є комунальні підприємства, там є кому працювати, і вони знають, як це робити. Туди підуть нові люди, адже знають,що у комунальних підприємства до людей ставляться як до людей.
Слухач: 9 місяців було вакханалії. Важливо зараз притягнути до відповідальності за всі порушення винних. Не залишити це так, як у 2014 році. Щоб за кожен епізод хтось відповів.
Олексій Каспрук: Я не притягаю до кримінальної відповідальності. На це є правоохоронні органи, є суди. Там є певні нюанси, проблематика. Але повірте, для цього,будучи міським головою з повноваженнями, я зроблю набагато більше, ніж міським головою усунутим від повноважень. Ми вже перейшли за 9 місяців на інформаційні війни. Ми елементарні документи не могли отримати з розпорядниками коштів. Нам кажуть, що ми такі відкриті, кажуть, що отримали за прозорість приз, але ця прозорість закінчилася 26 липня 2018 року. Ми навіть проектно-кошторисну документацію на проспект чи Героїв Майдану не могли отримати. А її не було, бо там внесені зміни, які зменшили вартість, якість. Тепер Бешлей не зможе мені відмовити, хоча сьогодні він від мене не брав кілька годин трубку. Пояснив це тим, що не мав мого номера. Мав номер 10 років, а тепер забув.
Людмила Григорчук: Це саботаж?
Олексій Каспрук: Так, буде саботаж, будуть ховати те, що наробили. Буде відверте хамство. Але я до цього готовий. Я хотів би бачити свою роботу, щоб щось творити, робити щось хороше, робити зміни на краще, а не бути зайнятим розборами. Я бачу, як місто втратило. Втратило і буде втрачати, порівняно з нашими містами-конкурентами.
Людмила Григорчук: Як я розумію, в роботі з депутатами міської ради буде непросто. Вам доведеться і надалі протистояти більшості. Чи може вдалося з кимось з так званої протимерської коаліції домовитися про співпрацю?
Олексій Каспрук: Тут є кілька маніпуляцій, які мої опоненти намагаються донести через їхні ЗМІ. Перша: Каспрук не хоче домовлятися, друга: Каспрук – бездіяльний, і люди деякі, хто не аналізує, кому ліньки переключити на інший канал, то не вникають. Я хочу з ними домовлятися, тільки в інтересах громади і в межах чинного законодавства. Домовлятися у якомусь кафе про те, що я дам одну ділянку, а вони мені дозволять вкрасти три, то цього не вийде. Я розумію, що сам нічого зробити не зможу. В опозиції добре, ні за що не відповідаєш, але боротися не вдасться так, як хочеш. Тепер ми почнемо добиватися перевиборів, що свідомих чернівчан у раді буде більше, тих, хто буде думати за місто і чернівчан.
Людмила Григорчук: Завтра на сесії буде важко? Готові до протистоянь?
Олексій Каспрук: Я готовий до всього. Мене важко чимось залякати чи збити. Я спробую себе вести коректно і толерантно, згідно регламенту поводити. Я зажди говорив, що я не буду чемним, не буду таким гарним, інтелігентним, якщо ви мені хочете плюнути в очі, якщо ви мені хамите. Ви це все тоді отримаєте назад. Вони не розуміють інтелігентність. Якщо їм говорити про високі матерії – вони не зрозуміють.
Людмила Григорчук: З тієї сесії, яка ще не закінчилася, ви будете щось ветувати?
Олексій Каспрук: За ту годину, від рішення суду і поки я дійшов до кабінету міського голови, встигли багато чого попідписувати. Тепер це доведеться оскаржувати у судах. Це триваліший процес і не завжди він вдалий. Ми теж маємо бути реалістами. Думаю, що тепер буде легше. Я не тішу себе ілюзіями. Я не чув від них жодної промови, щоб вийшов хтось з керівників тих комісій і сказав, що ми знаємо, якими мають бути Чернівці і для цього ми зробимо це і це. Якісь такі загальні речі, чимшвидше освоїти бюджет, закатати проспект асфальтом. Будемо об’єктивними, два роки ми просили виділити гроші на ремонт проспекту і Героїв Майдану. Просили два роки виділити гроші на проект Хотинської. Той проект, за яким ремонтують проспект, розробили Каспрук і Кушнірик. Вони взяли його, переробили… От там були закладені залізобетонні бордюри на 1 млн 200 тисяч, вони обійшли. Замовили гранітні у Житомирі – за 5 млн. грн., переплатили багато. 4 млн коту під хвіст. За них можна було зробити міжбудинкові проїзди, які на проспекті тому самому, у жахливому стані.
Людмила Григорчук: Що вам відповіли?
Олексій Каспрук: Нічого. Думали про свою кишеню. Бо у одного з бізнес-партнерів депутата є кар’єр, де роблять ці бордюри.
Людмила Григорчук: Будете добиватися справедливості?
Олексій Каспрук: Так, будемо. Але, от коди був Омелян, який домовився з Проданом, що місто підпише з організацією COST, щоб перевірити, наскільки якісно робиться ремонт. Незалежні люди, щоб це робили, а не зацікавлені особи. От десь на початку травня підпишемо цей меморандум і будемо вже бачити як і що робиться у Чернівцях.
Слухач: Хвилює питання аеропорту і злітної смуги.
Олексій Каспрук: За півтори дні до аеропорту ще не дістався. Буду зустрічатися з керівником аеропорту, буду розбиратися у проблемі. Мені відома проблематика. Ми маємо все ж таки почати хоч якісь рухи, щоб передати злітно-посадкову смугу, асфальтовану, бетоновану ділянку землі у власність держави. Це стратегічний об’єкт, він потрібен військовим, МНС, державі, міністерству-інфраструктури, а вони мають вже кілька років гроші для того, щоб робити не просто ремонт підтримуючий, про який зараз говорять, про 25 млн, бо інакше перестануть літаки літати. А капітальний ремонт, за рахунок якого ми могли б збільшити рейси і кількість літаків. Це рішення, яке можна приймати компромісне з депутатами міської ради, якщо один одного будуть чути аргументи. Якщо буде продовжуватися політика, чим гірше, то краще, то нічого не приймемо. Згадайте, як це було. Тепер в Інтернеті є все: виступи, результати голосування, все тепер прозоро. Як ми боролися за аеропорт у 2014-15 році. Не завдяки депутатам, на жаль, а майже всупереч позиції більшості депутатів, аеропорт вдалося зберегти.
Людмила Григорчук: Часу немає багато.
Олексій Каспрук: Часу мало, грошей мало, на жаль, гроші розпорошені. Багато об’єктів не закінчується. З наповненням бюджету є великі проблеми.
Слухач: Конкурс бюджету місцевих ініціатив. Які найпотрібніші проекти для міста?
Олексій Каспрук: Це ті напрямки, які вже закладені у стратегії 2030. Ми всі ресурси і думки громади маємо спрямовувати на ці речі.
Слухач: Коли буде робитися центр Толстого-Переяслівської?
Олексій Каспрук: Під’їду туди, поговорю з підрядниками. Сподіваюся, що будуть завершувати. Бачу, що вже встановлюють бордюри. Я хотів би щось обіцяти, але я пам’ятаю Богдана Хмельницького, тому не буду нічого обіцяти. Бо можуть не провести тендер, депутати не схочуть на щось гроші виділити. Мені не вперше доробляти. Думаю, що швидко це все закінчимо.
Слухач: Вулиця Кармелюка.
Олексій Каспрук: Там треба робити капітальний ремонт. Там вулиці нема. Нема вулиці Хотинської, нема багатьох вулиць і обіцянки лишаються лише обіцянками. От Хотинська: вони кілька років не давали нам гроші на проект ремонту. Потім вони звернулися до уряду за допомогою. Це як у тому анекдоті, щоб виграти у лотерею мільйон, то треба хоча б купити лотерейний білет. Уряд не буде розглядати такі заяви без роботи на місці. Якщо би був проект, готовність до співфінансування. Сказали, що дадуть 3 млн на поточний ремонт і що? Тендер відмінили через брак фінансування.
Слухач: Чи було рішення суду для вас неочікуваним?
Олексій Каспрук: Я не в першому судовому процесі беру участь, було важко, коли ти розумієш, що ти правий, але знаєш, в якій ти країні живеш. Тому все могло бути. На 9-й місяць було лише бажання, хоча б щось народити. Я готовий до апеляції, касації, до всього. Тепер вже легше, коли ти знаєш, що судді прийняли законне рішення. За це я їм дуже вдячний. Це не справа Каспрука, це справа чернівецької громади. Жодний мер, як навіть у промові адвокат Продана сказав, що неважливо кого оберуть депутати, депутати мають право зняти його. Це суперечить будь-яким законам демократії, народовладдя.
Слухач: Чи є вихід, щоб місто знову не стало заручником двох політичних кланів?
Олексій Каспрук: Нема політичних кланів. Це провокаційне питання. Це одна з тез, які намагаються вбити в голову чернівчан. Немає кланової боротьби у питанні ремонту полоси аеропорту. Де тут політка? Де політика в маршрутках? Які там політичні клани в убитих маршрутках?
Людмила Григорчук: Ну тут мається на увазі, якщо ви нічого не зміните у цих питаннях, то на вас ображатимуться чернівчани. Каспрук буде поганий.
Олексій Каспрук: Так, але це немає відношення до політики. Коли буде можливість поспілкуватися віч-на-віч з новим президентом України, Володимиром Зеленським, я скажу йому, що дуже важливо для нього формувати тепер місцеві команди. Тих людей, його людей, яких можуть помацати люди на місцях. І мені дуже хотілося б, щоб чернівчани були задоволені людьми, які будуть представляти президента тут. Щоб не було тих помилок, яких допускали попередні лідери. Згадайте Самопоміч, які зрадили Садового. Нема вже фракції Самопомочі у міській раді. Зараз, я знаю, що деякі місцеві олігархи намагаються інкорпорувати швиденько у команду президента. Навіть роблять так, щоб не самі йти, бо вони вже токсичні, Каспрука знімали, Федорука знімали, їх чернівчани не люблять, от шукають когось, хто буде слухатися їх, але політично не заплямований, не буде негативно сприйматися, кого не знають і через нову команду будуть заходити, щоб отримати мандат. А далі все по колу: гроші, земля. От подивіться, подейкують, наші деякі лідери у міській раді перевзулися. У них все було добре з Порошенком, а тепер вони вже за Зеленського, їхні депутати за Зеленського. Їм не важливо , який політик. Вони були з партією Регіонів, потім з Порошенком, тепер з Зеленським. Для них влада – це лише можливість збагачення.
Слухач: Перевибори будуть???Цікава інформація ,,гуляє " серед чернівчан-Федорук на мера,Каспрук створює партію і заводить в міську раду 5-7депутатів!!! Правда, чи плітки???
Олексій Каспрук: Інформація, яка гуляє серед чернівчан – це плітки, а плітки я не коментую. Щось не знаю, а щось вважаю не на часі коментувати.
Слухач: Ремонт мереж.
Олексій Каспрук: Це найбільша проблема наша. Ми починаємо робити дороги, не зробивши мережі. Це проблема. Бо на відремонтованих вулицях вже є розкопки. І у нас є два джерела на проведення цих робіт, це кошти німецького державного банку, які ми залучили, власне кажучи, на дні депутата. Проект рухається заповільно, як на мене. Будемо прискорюватися, якщо зможемо, то з керівництвом водоканалу.
Слухач: Коли вирішиться проблема з водоканалом?
Олексій Каспрук: Загалом?
Людмила Григорчук: Загалом.
Олексій Каспрук: Колись.
Слухач: Очисні споруди міста.
Олексій Каспрук: Міські очисні працюють, слава Богу. Проблематика з каналізаційним колектором великим, але ці речі, про які я говорив на прес-конференції - немає грошей. Щоб закінчити, кажуть фінансисти, ті об’єкти, які ми розпочали капітального будівництва, не дороги, а стадіони, спортивні і дитячі майданчики, кінотеатр Миколайчука, нам потрібно 102 млн гривень. А при розподілі залишків коштів виділили шість мільйонів. Ми вже вклали кошти, чим довше йде будівництво – тим воно стає дорожче. І ніхто не може тим користуватися.
Людмила Григорчук: Ви досі лишилися з кадровими білими плямами. Не маєте заступника, керівника освіти.
Олексій Каспрук: Мене звинувачували, я що бездіяльний, що я не призначив заступника, начальника управління туризму. А тепер ті ж самі проблеми.
Людмила Григорчук: Тепер ще більші, бо в управлінні охорони здоров’я триває процес ліквідації, також новостворений департамент розвитку. Архітектура – взагалі проблема. Немає ні керівника, ні заступника. Навіть містобудівну раду не було з ким проводити.
Олексій Каспрук: Департамент містобудівний просто був знищений за ці декілька місяців, позвільнялися люди, які багато років там працювали і знали місто. Я чітко розумію, що навіть фахова людина з сторони нічого не зможе зробити, бо вона не має національної пам’яті. Вона не пам’ятає, що було на цій земельній ділянці, що було на цій вулиці. Хорошого чиновника, фахового, треба ростити декілька років. Що стосується Наталії Хілько і Сергія Мартинюка, то я з ними говорив, їх звільняли за певними адміністративними приписами, доганами, заявами. Ці люди виграли суди щодо причини їх звільнення. Тепер вони оскаржують саме розпорядження Продана щодо їхнього звільнення. Я б міг підписати мирову, але ми поспілкувалися, і домовилися, що вони йдуть до кінця, щоб повернутися на роботу за рішенням суду, а не тому, що повернувся їхній шеф. Люди хочуть повернути собі чесне ім’я. У нас ті чиновники, які можуть сказати депутатам – ні, не погодитися з ним, то вони стають об’єктом атак, наклепів з боку підконтрольних ЗМІ.
Людмила Григорчук: Як працюватимете, поки немає цих людей?
Олексій Каспрук: Важко. Буде ротація всередині колективу. Запрошую всіх на участь у конкурсах на посади у міській раді. Потрібен начальник управління благоустрою. Потрібен начальник відділу туризму. Начальник відділу оренди департаменту розвитку. Заступник начальника управління благоустрою, який буде опікуватися паркуваннями. Роботи багато. Я закликаю всіх чернівчан, не в залежності від національності, політичних вподобань, віросповідання, приходити до нас на роботу. Разом наводити лад у мсті. Є речі, які є для нас святі: порядок на вулиці, безпека, чистота, зручність користування інфраструктурою. Навколо цього треба об’єднуватися.
Людмила Григорчук: Розкажіть про тролейбуси, які закупили за завищеними цінами.
Олексій Каспрук: Вже закупили і маємо проблему, де брати 2-2,5 млн для лізингових платежів. Не заплатимо, можуть забрати і гроші, які вже заплатили, і тролейбуси. Що я можу сказати. Ці тролейбуси в грудні минулого року Луцьк відмовився купувати за 1 млн гривень, вживані тролейбуси з Швейцарії. Ми купили за 1 млн 600 тисяч гривень за кожен. Тут легко порахувати ціну цієї оборудки.
Слухач: Олексій Павлович, що відбувається з забезпеченням житла військовослужбовців, вони на Вас сподіваються.
Олексій Каспрук: Є проблема. Зупинили програму по забезпеченню житлом учасників бойових дій, призупинили закупівлю квартир. В цьому році не виділено жодної копійки поки що. Я не думаю, що у нас буде можливість додати ці кошти. Треба зустрічатися з тими, хто стоїть у черзі. А у нас по цій програмі близько 20 родин могли отримали квартири у цьому році. Продан розказував їм, що їм виділять землю для будівництва багатоквартирного будинку, якісь схеми включає. У них є інвестор ніби, вони йому дають землю, він там побудує і дасть військовим пару квартир. Це зрозуміло, що нічого хорошого з цього не вийде. Люди мали отримати реальну компенсацію і купити квартиру там, де він хоче і яку він схоче.
Людмила Григорчук: Цей рік ми втратили?
Олексій Каспрук: Думаю, що з цим будуть проблеми. Поки їм кажуть, що все буде добре. Але приведуть якогось інвестора, щоб пару квартир військовослужбовцям і пару – не військовослужбовцям.
Слухач: Чи буде розглянута реорганізація дорожнього руху в місті, яка фактично застаріла, для розвантаження вулиць від заторів. І одна із головних проблем заторів - вул. Руська (Січових стрільців - Сагайдачного)
Олексій Каспрук: Транспортну модель не знаю ще, не встиг з’ясувати, на якому етапі її розробка. Багато інформації, яка від мене приховувалася.
Слухач: може краще поліграф чиновникам?
Олексій Каспрук: Краще кулемет
Людмила Григорчук: Це вже занадто.
Олексій Каспрук: Жартую, краще поліграф.
Людмила Григорчук: Прокоментуйте роботу секретаря виконкому, Антоніну Бабюк.
Олексій Каспрук: Я коментував вже. Це одна з помилок кадрових, які я зробив, на жаль, рекомендувавши її в члени виконкому. Вони найшли спільну мову з секретарем ради і зробили її секретарем виконкому. Я вважаю, що в цієї людини недостатньо кваліфікаційного рівня, щоб бути секретарем виконкому. Для мене дико, коли секретар виконкому, який готує рішення на виконком, це обов’язок секретаря виконкому, задає сотні питань на обговоренні, не голосує, а навіщо ж готувала тоді ці рішення? Такі управлінські питання, які я не розумію. Але будемо працювати, я з усіма готовий працювати, але в інтересах чернівчан, міста.
Людмила Григорчук: Чи готові комунальні підприємства до розвитку?
Олексій Каспрук: Не готові, у більшості бачення, що їх треба прихватизувати, з буквою х. Про чисту і прозору приватизацію, про створення нормальної конкуренції не йдеться. Йде мова про доведення до жахливого стану, щоб за копійки викупити, або заведення фейкових фірм, які дотичні до родичів депутатів. Тут треба боротися за кожне комунальне підприємство. Дуже легко це втратити, але майже неможливо відновити.
Людмила Григорчук: Чи буде вирішуватись питання з безпритульними тваринами та яким чином ?
Олексій Каспрук: Пам’ятаєте, як я при обранні Продана секретарем дав йому перше доручення: навести лад з безпритульними тваринами. Було багато обурення, несекретарське це діло. Через певний період Продан став керівником міста, а результат ми бачимо кожен день. Виходимо з будинку побуту і бачимо собак. Він мав всі повноваження, щоб цю роботу організувати. Там є питання по керівництву притулку, по його діяльності.
Людмила Григорчук: Притулок перейменували у стерилізаційний центр.
Олексій Каспрук: Від того, що помінялися вивіски, то нічого не змінилося. Дуже важливо зрозуміти, що це важливо для всіх. І для людей, які опікуються безпритульними тваринами і це питання людей, які бояться тварин. Це спільна проблема, яка створює конфлікти у суспільстві. Треба робити нормально, як це зроблено у наших сусідніх містах. Врегулювати популяцію, без жахливих дій, масового знищення, отруєння тварин, щоб підтримувалася екосистема міста. Не можна всіх собак знищити, буде багато котів, знищити котів – буде багато щурів. Тут не треба велосипед придумувати. Просто працювати.
Людмила Григорчук: Але зміна вивіски змінила бачення до роботи керівника. Був випадок, коли собака покусав працівницю міської ради, ми телефонували, то директор притулку сказав, що то не їхнє питання, вони вже стерилізаційний центр.
Олексій Каспрук: Там людина точно не на своєму місті.
Людмила Григорчук: Як святкувати будете?
Олексій Каспрук: В церву піду. Кошик зберу. Традиційно. Це таке свято, яке з нетерпінням чекаєш, але святкуєш традиційно. Рідних побачу, з’їмо багато чого некорисного для організму.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами