Запрошені гості: Олег Чорний - хірург-онколог Чернівецького обласного онкологічного диспансеру та Сергій Обшанський - начальник інспекції з благоустрою Чернівців
Людмила Григорчук: Три тижні тривало онлайн-голосування від Інформаційного агентства АСС. Цьогорічна номінація має назву "ЛЮДИНАДІЇ". Кожний бачить у цій назві свій зміст, проте ідея одна - обрати тих, хто зробив для Чернівців та Буковини загалом найбільше добрих справ. Голосування завершилось 23 грудня, у неділю, о 20:00. За три тижні у голосуванні взяли участь близько півтори тисячі буковинців. З-поміж вісімнадцяти кандидатів, троє набрали найбільше голосів. На першому місці з 377-ма голосами опинився Олег Чорний - хірург-онколог Чернівецького обласного онкологічного диспансеру. Другу сходинку посів Сергій Обшанський - начальник інспекції з благоустрою. За нього проголосували 307 буковинців. І на третьому щабелі Василь Гасинець - настоятель храму Різдва Пресвятої Богородиці і Святого Антонія Української Греко-Католицької Церкви. Його результат - 304 голоси.
Людмила Григорчук: Ви самі себе вважаєте людиною дії? Яким для вас був 2018?
Олег Чорний: Для мене 2018 рік був роком роботи, я намагався працювати, як і всі лікарі. Надії були на те, що стане краще жити, що закінчиться війна в Україні. Я люблю свою роботу, стараюся бути на роботі, навіть і в суботу, і в неділю.
Людмила Григорчук: Сім’я терпить?
Олег Чорний: Так, відносно терпить, дружина розуміє мене, я за це її поважаю. За номінацію дуже дякую, всім дякую, хто проголосував за мене і це означає, що ми рухаємося у правильному напрямку.
Сергій Обшанський: 2018 рік був продуктивним. Хочу подякувати всім, хто голосував. Вдалося скоординувати свою команду до роботи, користуючись нагодою хочу передати всім інспекторам з благоустрою привіт. У 2019 році цілі звучать ще амбітніші і ми будемо працювати ще активніше.
Людмила Григорчук: У вас, Сергію, було випробування, міська рада роздумувала, як потрібна інспекція ваша чи ні.
Сергій Обшанський: е почалося з серпня місяця. Інспекцію ліквідували, але це не значить, що вона не буде працювати, буде управління , тому прошу не смітити всіх чернівчан.
Людмила Григорчук: Найбільше досягнення?
Сергій Обшанський: Те, що команда, яка сформувалася у 2016, закалювалася у 2017, вона дійшла до 2017 року без втрат. Ми втратили лише одну людину, яка перейшла на іншу роботу, а так команда боєздатна.
Олег Чорний: Я виграв у вашому проекті. По-друге, дуже приємно, що ми, мешканці нового проспекту подавали наш проект на проект ініціатив і він виграв у бюджеті участі. Ми працюємо. Онкологія – це складна проблема, як постійно вимагає вдосконалення. Ми рухаємося вперед, постійно щось нове читаємо, їздимо за кордон, вишукуємо нові методи, вчимося, спілкуємося з фахівцями.
Людмила Григорчук: Якщо говорити про медицину загалом, то держава багато звертає увагу на фінансування охорони здоров’я, у бюджетах виділять грошей чи не найбільше.
Олег Чорний: Та ситуація, яка зараз є в Україні, вона неприпустима. Потребує змін. Або це зміниться протягом кількох років, а якщо не зміниться, то буде крах системи. Нам потрібно всім переходити на страхову медицину. Це показує досвід інших країн. Це буде правильним рішенням.
Людмила Григорчук: Це дозволить фінансово бути більш впевненими в собі?
Олег Чорний: Завдяки страховій медицині ми зможемо надавати якісні медичні послуги, а пацієнт може отримувати безкоштовно, якщо буде працювати і платити страховку.
Людмила Григорчук: Коли це може бути в Україні?
Олег Чорний: 20, 22 рік. Це можливо. Цього року реформувалася первинна і вторинна ланка.
Людмила Григорчук: Це важливо.
Олег Чорний: Звичайно, пацієнт спочатку звертається на первинну ланку. За словами, за новинами, справді щось змінюється. Спілкуючись з лікарями первинної ланки, то їм обіцяють, що все буде добре, але поки що лише обіцяють. Є лікарі, як отримують зарплати вже вищі.
Людмила Григорчук: До вас приходять пацієнти у запущеному стані через те, що первинна ланка провалюється?
Олег Чорний: Ми отримуємо запущені випадки через дві причини. Перша – це низький рівень життя наших людей. У людей нема грошей. Щось заболіло, щось турбує, але людина не йде до лікаря, а чекає до останнього, спочатку сусід щось підказує, у кума щось таке було, вип’ю таку таблетку. Тому що грошей нема. Тому звертаються вже тоді,коли прижме. А кількість лікарських помилок первинної ланки – то це не такий великий відсоток. Первинна ланка ставить підозру на онкозахворювання, тоді направляють у спеціалізовані медичні заклади.
Людмила Григорчук: Пане Сергію, що заважало вам у 2018 році, щоб досягнути бажаної мети?
Сергій Обшанський: Донести інформацію до людей. Превентивна робота – це найважче. Ми намагалися через ЗМІ розповісти про те, щоб люди не були оштрафовані, щоб не постраждали. А щодо досягнень, то дуже багато у нас роботи було по спалюванню листя. У нас є опції спеціальні, квадракоптери, ми ними інспектували місто, контролювали, і завдяки цим новітнім опціями, кількість спалювання зменшилася і відповідно викиди шкідливі у повітря також зменшилися.
Людмила Григорчук: Дуже важливе фінансування не лише для медицини, але й для вашої інспекції. В цьому плані щось змінилося у цьому році?
Сергій Обшанський: Преміювальні і зарплати для працівників підвищилися у 2018 році. У нас з’явилася нова опція, квадракоптери, про що я казав уже. Кількість протоколів у нас лишилася на тому ж рівні, але ми не можемо проконтролювати, скільки людей звернулися до департаменту ЖКГ, містобудівного комплексу, щодо паспортів, чи реклами, чи кавомобілів. Якщо у 2015 році все було у хаосі, то тепер, завдяки посиленій роботі інспекторів, багато людей узаконили все це і сплачують у бюджет гроші, за які вже можна і дороги ремонтувати, чи техніку купувати.
Людмила Григорчук: За спалювання листя сплачували вагомі штрафи.
Сергій Обшанський: На жаль, штрафи невагомі, їх треба підвищувати. Якщо взяти сусідню Румунію, Сучаву, то за спалювання листя у них штрафи 550 доларів, а у нас від 340 до 1360 гривень. Але люди похилого віку, які неповідомлені про те, що це заборонено, то ми не накладаємо максимальні штрафи, а від 340 до 510. Треба робити все це на законодавчому рівні, залучати народних депутатів. Наприклад, як ми виконали ініціативу щодо зафарбування місць паркування для водіїв з інвалідністю. Нам поміг закон України по нові штрафи, то це було все в плюс.
Людмила Григорчук: Хто навчився керувати квадракомптерами?
Сергій Обшанський: У нас два пілоти. Керівник інспекції і заступник начальника інспекції. Ми дотримуємося закону про маленькі літальні апарати.
Людмила Григорчук: Наскільки була виправдана ця покупка?
Сергій Обшанський: Квадрокоптер ж не тільки для нашої інспекції. Також для ДМБК, адже є чернівчани, які не допускають на свою земельну ділянку, вони використовують квадрокоптер , щоб подивитися, що там набудували.
Людмила Григорчук: Весілля вже просили знімати?
Сергій Обшанський: Ще ні, бо піст.
Людмила Григорчук: Пане Олеже, у скількох людей, які до вас звертаються, підтверджується онкозахворювання?
Олег Чорний: Десь 40%. Згідно останніх досліджень асоціації боротьби з раком, кожен восьмий чоловік і кожна 11-та жінка на планеті захворіє онкозахворюванням до 2025 року. Така статистка. Проблема в тому, що рак молодіє. От у чому проблема. Якщо середньостатистичний вік хворого на окологію раніше був 60-70 років. Інколи лише могло бути у людини 40 річної. Це виняток, якщо 30 чи 35 років. Вся лікарня збігалася дивитися на такий випадок. На сьогодні вік 30-40 років, вже ніхто не дивується. Середній вік тепер спустився до 55 років. Що стосується жінок, особливо раку молочної залози, то у людини 35 чи 40 років – це вже не новина.
Людмила Григорчук: Ви проводити навіть спеціальні акції, звертаєте увагу жінок на те, що треба проходити обстеження. Дарували троянди рожеві.
Олег Чорний: 20 жовтня в день боротьби з раком молочної залози організовуємо з патрульною поліцією соціально-просвітницьку акцію. Зупиняємо авто, за кермом якого – жінки. Вони спочатку шоковані, кажуть, що нічого не порушували, але коли вони бачать троянди, які ми їм даруємо, то це вже море посмішок і позитиву. Вони розказують свої подружкам, знайомим і може хтось таки звернеться до лікаря і перевірить, чи не хворі.
Людмила Григорчук: Скільки людей, які до вас звертаються, після обстеження, мають останню стадію хвороби?
Олег Чорний: 20%. І це тому що затягують час. Причини, як я казав, низький соціальний рівень життя і друге питання в тому, що існує певний міф недовіри до лікаря. Вони бояться до нас звертатися.
Людмила Григорчук: Бояться почути щось страшне?
Олег Чорний: Це також є. Є така баба Галя чи тьотя Свєта, яка розкаже страшенну історію, яка сталася з якимись знайомими, і люди не приходять до лікаря, прикладають якусь глину, а потім приходять вже у такому стані, що находитися у одній кімнаті вже з цією людиною важко.
Людмила Григорчук: Скільки людей пане Сергію, не довіряють інспекції?
Сергій Обшанський: Це ви можете провести дослідження. Але всі люди, які звертаються до інспекції, то 90% повідомлень ми виконуємо згідно повноважень і компетенції. Або звертаємося до компетентних органів і допомагаємо.
Людмила Григорчук: В перші дні роботи до вас зверталися навіть з такими проблемами, за які інспекція не допомагала.
Сергій Обшанський: Інспекція побудувала роботу таким чином, що якщо ми звертаємося в будь-який департамент чи у поліцію, то інформація поступає до нас в той же час. В той же момент.
Людмила Григорчук: Ви, Сергію, один з перших чиновників, які працювали у соцмережах. Ви обоє є блогерами, ви працюєте з людьми через інтернет.
Сергій Обшанський: Я не все життя працював чиновником, лише з 2014 року, коли став заступником голови Першотравневої районної ради,а потім вже Олексій Павлович запропонував очолити нову інспекцію. Свою діяльність я запозичив з комерції, це тренінги, навчання, мер мені допомагав, не заважав і це виявилося набагато дієвішим, ніж у інших відділах чи управліннях. Я постійно комікував з ЗМІ, щоб донести інформацію людям, щоб знали, що можна робити, а що не можна. Це величезна робота превентивна, як у Олега профілактична робота. Це треба робити. Адже більшість людей черпає інформацію з інтернету, з соцмереж.
Олег Чорний: В чому суть, у Чернівцях є сотні прекрасних лікарів, вони цілодобово спасають життя, я гарантую, у нас чудові професійні лікарі. Про них не всі знають. Але якщо є проблема, смерть, чи ще щось, то всі вже про це знають і обливають брудом білий халат. Про це треба говорити. Сучасний світ змінюється. Ми живемо у час гаджетів, всі мають телефони, смартфони, які підтримують соціальні мережі. Про це треба говорити. Що стосується профілактики в онкології, то треба інформацію доносити людям. Ми працюємо з однією IT компанією на волонтерських умовах, вони розробляють нам через сервіс телеграм, вони розробляють нам анкету онконастанов. Я думаю, що до кінця року у нас з’явиться така анкета. Тобто людина прийшла з роботи, лягла відпочивати, прогорнула анкету, відповіла на 18 питань і відразу отримала відповідь про ризик і остороги. Якщо є високий ризик онкозахворювання, я впевнений, що людина звернеться до лікарів.
Людмила Григорчук: Людям легше почути таку інформацію не в очі.
Олег Чорний: Я приходжу додому, відкриваю ноутбук і ще працюю, переписуюся з людьми з різних країн. питають, я відповідаю.
Сергій Обшанський: Я, як пацієнт, скажу, якщо ти у онколікарні бачиш когось з знайомих і вони щось питають, ти навіть не знаєш, як відповідати, бо зразу негатив.
Олег Чорний: У мене були такі пацієнти, що автомобіль паркували на вулиці Комарова, і пішки йшли у онкоцентр, щоб не дай Бог ніхто не бачив авто біля онкоцентру. Після 40 років треба один день в рік присвятити собі і піти до лікарів. Просто пройти обстеження.
Слухач: Щодо спалювання листя. Я живу на Роші. І вважаю, що треба піднімати питання також і щодо проблеми невивезення листя вчасно. Тому його люди і спалюють, що його не вивозять.
Сергій Обшанський: Я також це вважаю слушною проблемою. Але її можна розділити на такі дві групи. Перше, що інспекція з благоустрою - це орган, який займається контролем за санітарним станом міста Чернівці. На жаль, служби чи комунальні підприємства міста, які б мали займатися безпосередньо вивозом сміття або листя, десь не допрацьовують. Це стається не лише через те, що вони не вміють це робити, а через кадрову проблему. Не вистачає двірників. Я би хотів сьогодні порадити все-таки депутатському корпусу в 2019 році придбати для комунальних підприємств, які опікуються прибиранням твердих побутових відходів і сміття, малогабаритну техніку. Потрібно оновлювати парк малої, малогабаритної техніки. Бо махати мітлами чи шуфлями у 21 столітті не варто. Друга проблема – що на Роші, зокрема, на жаль, ми зробили аудиті цифри не дуже хороші, приблизно 50% людей не сплачують за вивіз сміття, тобто не мають угоди з комунальним підприємством Чернівціспецкомунтранс,вони відповідають за деякі території, також не мають договору з Альфатером чи з компанією Біола. Тобто я б радив чернівчанам все-таки сплачувати за цей вид послуг. Чим менше чернівчан буде сплачувати, тим більше буде нарікань на незадовільний санітарний стан в місті.
Людмила Григорчук: Що робити нашій слухачці? Якщо вона бачить такі випадки, куди звертатися?
Сергій Обшанський: Я готовий розглядати такі звернення. Якщо я буду працювати в 2019 році, ми звернемо обов'язково на це увагу. Можна звертатися безпосередньо в інспекцію з благоустрою міста Чернівці або в управління, воно буде знаходиться на вулиці Руській 183, другий поверх. Безпосередньо можна звертатися через засоби масової інформації, через додаток месенджер, скинути фотографію, час, дату і обов'язково ми візьмемо це на контроль. Можна також звернутися безпосередньо також на Центральну площу, 1 , у відділ звернень громадян з офіційною заявою. Іі якщо взяти мікрорайон Роша, то за нього відповідає комунальний ЖЕК № 6, який знаходиться на Соборній площі. Тобто можна звертатися такого безпосередньо до керівника цього підприємства.
Людмила Григорчук: ЖРЕПИ також отримують від вас наганяй, коли не виконують свою роботу.
Сергій Обшанський: Немає у нас якоїсь там вибірковості. Якщо є якісь там неподобства, у плані не дотримання правил благоустрою міста Чернівців, то обов'язково будуть складатися адміністративні протоколи і такі керівники, які не можуть забезпечити або не хочуть забезпечувати, ми їх заставляємо адміністративним впливом.
Людмила Григорчук: Які ЖРЕПИ найчастіше потрапляють під адміністративну відповідальність?
Сергій Обшанський: ЖРЕПИ №11, №6, № 9, і не тільки ЖЕКИ, але також установи, організації міста і приватні підприємства.
Слухач: питання до лікаря: багато років керівництво онкоцентру обіцяють, що буде лінійний прискорювач. Коли це вже буде запущене? До Сергія Обшанського, чи ви відстежили, чи ялинка наша була законно зрубана,чи безпечно встановлене? Чи всі норми дотримані? І запитання до ведучої: у чому причина, що серед трьох домінантів немає представників жіночої статі?
Олег Чорний: Що стосується прискорювача, то на сьогоднішній день є дійсно в онкоцентрі виділене приміщенн,я виділений бункер під лінійний прискорювач. Коли він буде, яне скажу, бо я не є головним лікарям онкодиспансера чи головою облради, який виділяє гроші.Але точно можу сказати, що роботи в цьому плані ведуться. Можу сказати більше, що буквально місяць тому назад, в нас в онкоцентрі запустився новий рентген апарат, який дозволив нам проводити на сьогоднішній день сучасну променеву терапію. Звичайно, це не лінійний прискорювач, але є покращення , плюс у нас зараз новий головний лікар. Він людина молода, професійна. Він дуже старається розвивати онкоцентр і крок за кроком він розвивається. У нас ведуться ремонти, в нас зроблено було відділення хіміотерапії, в нас було зроблено відділення реанімації, наскільки мені відомо, протягом 2019 року в нас буде повністю реконструкцію зроблено радіологічного відділення, хірургічного. Там є і європейська допомога у фінансуванні. Крок за кроком онкодиспансер рухається до того, щоб надавати сучасну онкологічну допомогу.
Сергій Обшанський: Щодо ялинки, то дане питання, на жаль, не відноситься до компетенції інспекції з благоустрою. Ялинка, як на мене, дуже красива. Вона безпечна, не падає , її привезли з Сторожинецького району.
Людмила Григорчук: Повірте, це не спеціально так продумано, що цьогоріч жінок немає серед переможців. Минулого року якраз чоловіки були у меншості. Серед претендентів на номінацію «ЛЮДИНАДІЇХ» було 7 представниць жіночої статі.
Слухач: Де можна пройти огляд для тих, кому за 40?
Олег Чорний: Людина має звернутися до свого лікаря, у свою районну поліклініку, або напряму до нас, в онкоцентр.
Людмила Григорчук: Слухачі просять, щоб ви розповіли про себе більше.
Сергій Обшанський: Я народився у Хмельницькій області, живу в Чернівцях з 1982 року, фактично все своє дитинство я провів в Чернівцях. До того, як став чиновником, займався комерційною діяльністю.
Олег Чорний: Я народився в Хотині, у 2003 році вступив до медичного університету, тоді ще академію, закінчив її у 2009 році. З 2009 році працюю в онкології, починав з лікаря-інтерна, потім кандидат наук. До цього часу працюю в онкоцентрі, за сумісництвом асистент кафедри онкології і радіології мед університету. Одружений, маю дружину люблячу, двоє дітей.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами