Запрошений гість: секретар Чернівецької міської ради Василь Продан
Ведуча: Людмила Григорчук
Людмила Григорчук: Сьогодні гарне свято – це день народження у нашого університету. Як вважаєте, достатньо місто приділяє увагу своїй основній перлині?
Василь Продан: Чернівці без університету неможливо уявити. У них навіть дні народження збігаються, різниця в декілька днів. Вони органічно доповнюють один одного. Я не можу уявити місто без університету. Нам треба разом іти в майбутнє. В 143-річній історії університету мене найбільше тішить, що право існувати університету не було подароване цісарем, воно було виборене буковинськими політиками, які вимагали створення університету, нелегко далося їм це рішення.
Людмила Григорчук: Багато говорили нещодавно про підсвітку центрального корпусу університету, є ще проблема під’їзду до Резиденції великими туристичними автобусами.
Василь Продан: Університет - це наша перлина, наша гордість. Темний університет в нічну пору чи вечірню не настільки гарний, як міг би бути, коли його підсвітимо. Можливо, ми ще в цьому році встигнемо втілити цей задум. Це наше спільне завдання. Приємно для ока, і настрою додає. Щодо під’їзду до Резиденції, то є проблема. ЧНУ – це магніт для туристів і треба шукати можливості. Те, що відбувається сьогодні не є нормальним. Треба цю проблему вирішувати. Думаємо, як це зробити.
Слухач: Чи плануєте допомогти родині сурмача Козака, який помер?
Василь Продан: Василь Козак вже став невід’ємною частиною легенд міста і все,що стосується допомоги, ми надамо, як громада, як вада.
Слухач: Стосовно цегельного заводу на вулиці Кармелюка. Він колись, коли його будували, він був за межами міста, а тепер він в центрі міста.
Василь Продан: Цегельний завод у центрі міста – не є нормальним, тим паче, враховуючи, як він працює, у них немає сировини, завозять з сіл великовантажним транспортом, який псує дороги, тому, я думаю, ми будемо зв’язуватися з власниками заводу, проводити перемовини, щоб або його переносити за місто, або шукати інший вихід, щоб не було такого великого промислового об’єкту, який, я впевнений, не є аж таким екологічним, щоб вивести за межі міста.
Слухач: Минулого разу у цьому ж кріслі Василь Сафронович обіцяв подати проект рішення про делегування членів у госпітальну раду. Чому й досі це не зробив? І чи володіє Василь Сафронович ситуацією, що більшість проектів-переможців бюджету ініціатив по ДМБК ще й досі не реалізовані.
Василь Продан: Найбільша проблема саме у цьому департаменті, як реалізовується не лише бюджет участі, а й інші проекти. Вже пішов 10-й місяць року, а проект виконання програми – 40%, що не влаштовує ні мене, ні депутатів, ні мешканців міста. Робимо все для того, щоб прискорити ці роботи. В тому числі і по бюджету участі. Це надважлива програма, яка залучає до процесу бюджетотворення звичайних чернівчан і до того, що чернівчани самі вирішують, як треба ставитися до своїх коштів.
Людмила Григорчук: Наступний рік варто оголошувати проекти на бюджет участі?
Василь Продан: Нічого нема в цьому такого, що могло б зупинити бюджет участі на наступний рік. Підтягнути це все треба і я беру це все під свій особистий контроль. Коли ви мене наступний раз запросите, то я думаю, проблем уже з цим не буде.
Василь Продан: Що стосується делегування членів госпітальної ради, на сесію має це питання виноситися лише після того, коли всі прізвища мають бути погоджені депутатами. Це ж люди. Мають бути всі кандидатури погоджені і лише потім це треба виносити на обговорення сесії. Це треба зробити в найближчий місяць. Я думав, що всі ті кандидатури, які ми запропонували, будуть погоджені, але одностайності такої немає. Тому поки не буде позитивного рішення всіх депутатських фракцій, ми не будемо виносити це питання на сесію. До сьогоднішнього дня нам вдавалося всі питання погоджувати на погоджених радах. Маю надію, що і цю раду ми приймемо найближчим часом.
Слухач: Ми знаємо про проблеми із притулком тварин. І знаємо, що проблема стала нестерпною. Працювала комісія яка мала дослідити роботу працівників і використання бюджетних коштів. Які на сьогодні результати розслідування , як бачать вирішення?
Василь Продан: У Чернівцях немає по-суті притулку для тварин. Те комунальне підприємство є стерилізаційним пунктом. Це не те місце, де можна залишити тварину доживати. Там лише стерилізують і випускають на те місце, де вона була до цього. Звичайно, проблема є, ми її бачимо, розуміємо, своїм розпорядженням створив комісію по вивченню діяльності цього підприємства. Що стосується керівника, то людина дійсно любить тварин, любить собак, але цього не достатнього, щоб бути керівником. Якщо комісія виявиться порушення, то він буде звільненим. Комісія буде працювати ще десь до місяця.
Слухач: доколи МКП "Притулок для собак" буде красти з бюджету мільйони і перетворювати місто на розплідник тваринного світу? Я так розумію, що ви нарешті зацікавилися цією проблемою. Чи довго громаді терпіти цього саботажника Виноградова? Чи ви будете чекати трагедії, як ставалося в інших містах?
Василь Продан: Ну як можна красти з притулку мільйони, є витрати, воно не є прибутковим. Це робота соціальна, місто має витрачати гроші. Якщо у нас не буде цього стерилізаційного пункту, то ситуація з тваринами буде ще гіршою.
Людмила Григорчук: Кадрові зміни. Будете переглядати всіх керівників управлінь, департаментів, комунальних підприємств?
Василь Продан: Є дуже багато питань до багатьох керівників. 2 місяці було достатньо для того, щоб зрозуміти, хто є хто. Дійсно багато є таких керівників, які не відповідають тим вимогам, які потрібні місту. На сьогодні вже багато керівників змінено. Цей процес не зупиняємо. Всіх тих, хто не може працювати у заданому темпі, будемо змінювати.
Людмила Григорчук: На одній з останніх прес-конференцій ви говорили, що будете відкликати з відпустки керівника управління освіти міської ради.
Василь Продан: В Управлінні освіти на сьогодні працюють вкрай погано. Вони не можуть організувати роботу, реалізувати ті кошти, які нам надані як субвенція з держбюджету. Це, на мою думку, найгірше управління наразі, саме керівний апарат абсолютно не справляється зі своєю роботою. Щойно з’явиться можливіс ть звільнити керівника, то ми його звільнимо. Я думаю, що це буде 20 жовтня, коли людина виходить з відпустки, якщо він не піде на якийсь лікарняний, то ми його звільнимо у той же день.
Людмила Григорчук: Ще до когось з керівників є питання?
Василь Продан: До всіх керівників комунальних підприємств є питання, які є збитковими.
Людмила Григорчук: Вже вирішили питання з керівником тролейбусного управління?
Василь Продан: Довго було погодження, але вже нарешті Юрія Бурегу затвердили у Міністерстві, і, якщо Юрій Іванович не передумав, то ми найближчим часом призначимо його директором тролейбусного управління. Адже якщо підприємство без керівника, то воно не буде так розвиватися, як при керівнику, який знає, що за нього відповідає.
Людмила Григорчук: Теплокомуненерго? Незабаром опалювальний сезон, а газовики кажуть, що підприємство має великі борги за газ. Залагодили це питання?
Василь Продан: Багато в чому це проблема, що держава не відшкодовує субвенції, це 10 мільйонів, ще чернівчани заборгували близько 40 мільйонів.
Людмила Григорчук:Ми реалісти. Після змін нарахування субсидій, ці борги будуть ще рости.
Василь Продан: Звичайно, важко. Але ми зробимо все для того, щоб опалювальний сезон розпочався вчасно. Є з ким це робити. Є може якісь претензії до керівника теплокомуненерго, але це набагато менше, ніж, скажімо, до керівника водоканалу. Людина намагається вирішити проблемні питання, з допомогою міста, впевнений, що в опалювальний сезон ввійдемо нормально.
Людмила Григорчук:Але з газовиками домовилися?
Василь Продан: Заява Чернівцігазу – політична. Розрахована на те, що ми вам кажемо, що не дамо газу, поки не дасте гроші. Так до цієї ситуації і відносимося. Шукаємо точків дотику і намагаємося вирішити це питання.
Людмила Григорчук:Є вже два нових керівники департаментів. Чи задоволені ви стартом роботи новий керівників?
Василь Продан: Мені подобається і як працює Віталій Гавриш, і як працює Володимир Бешлей. Я так собі подумав, якби мені ще два Бешлея, то ми б зробили Чернівці найкомфортнішим містом за один рік. Якщо подивитися скільки використали грошей на ремонт доріг, то в перше півріччя використали лише 3%, то за останні 40 днів, маємо вже 40%. Якщо нормальний керівник департаменту, а не задрімлений, то роботи ведуться.
Людмила Григорчук:Ремонт доріг. Що зараз робиться, що плануєте до кінця року?
Василь Продан: Відремонтовані ділянки доріг Герцена, Енергетична, частина Щербанюка, Кармелюка, Корсунська, Вільде, Мусоргського, тротуари біля садочка, Комарова – міжбудинковий проїзд, Огінського, Звенигородська. Тривають роботи на Дзержика, Білоруській, Суворова, Переяслівська, перехрестя проспекту Незалежності та Небесної Сотні, Петрозаводська, провулок Миру, провулок Осінній, міжбудинкові проїзди на Полєтаєва та Героїв Майдану. Є об’єкти, як наприклад, Полєтаєва проїзд переробляють, Бешлей виїжджав на місце. Підрядник зараз переробляє. Найближчим часом починаємо роботи на Січових Стрільців, Соборній Площі, Хортицькій, Винниченка, тротуари біля Алеї загиблих учасників АТО на Комарова, Руська, 279, почали два дні назад,продовження Алеї небайдужості. Плануємо тротуари на Кармелюка.
Людмила Григорчук: На це все є кошти?
Василь Продан: Це те, що вже або робиться,або починаємо робити з дня на день. На все коштів не вистачає,але шукаємо додаткові резерви. Якщо не встигнемо зробити щось цього року, то доробимо наступного. За декілька днів доробимо садочок на Вільшини, у Ленківцях. Але відкриття зробимо трохи раніше, щоб все перевірити.
Людмила Григорчук: Проспект є у планах?
Василь Продан: На проспект Незалежності оголосили тендер. Це міжнародний тендер, довга процедура, це великі кошти. Я думаю, що днів 30 треба буде ще для того, щоб всі процедури були пройдені, відповідно потім можна приступати до роботи. Враховуючи, що зараз жовтень, то багато залежатиме від погоди, коли приймемо рішення. Якщо погода не дозволить робити ремонт, то зробимо все наступного року.
Слухач: Чому при ремонті вулиць підрядники не звертають увагу на доступність для маломобільних людей — з‘їзди з тротуарів, тактильна плитка, світлофори з аудіопопередженням?
Василь Продан: Звичайно, все те, що було перераховано, і світлофори, і тактильна плитка, це все має бути у проектах. Все, що стосується мало мобільних людей, то ми будемо враховувати, радитися з Артемом.
Слухач: На вул. О.Щербанюка частину дороги зробили, а про тротуар забули.
Василь Продан: Розуміємо, знаємо, але більше ніж на півтора мільйони зробити не могли. Будемо планувати на весну. Це пов’язано з тим, що треба було оголошувати тендер і раніше ніж листопад ми не могли б приступити до робіт.
Слухач: Чому у громади вчергове крадуть шматок парку? Йдеться про ніби-то інвестиційний проект "парк науки", інвестор відомий - депутат Петришин, чому те, що було і має бути доступним і спільним для всієї громади, за потурання влади стає приватним?
Василь Продан: Та територія, яка колись використовувалася під каток, потім під танці, останні роки взагалі жахливо використовувалося, цирки приїжджали, місто отримувало 20-30 тисяч гривень за рік, неактивне було використання. У 2016 році члени виконавчого комітету вирішили, що варто здавати підприємцю на два роки, місто отримувало цей час 400 тисяч гривень у рік. Через два роки задумувалося провести інвестиційний конкурс, який зараз якраз організовується. Всі хто хоче можуть взяти участь у цьому конкурсі. До чого тут Петришин? Якщо є у вас краща пропозиція – приймайте участь у конкурсі.
Людмила Григорчук: Тобто конкурс ще не відбувся?
Василь Продан: Ні, він навіть не оголошений, лише розглядаються умови конкурсу. Це питання має політичне забарвлення. 2,5 роки назад, коли це рішення приймалося, нікого це не цікавило. Тепер всім стало цікаво. Те, що чернівчани активні – це дуже добре. Це і Тетяна Шепелько, і Юрій Воронка, місту потрібні такі люди, добре, що у Чернівцях такі люди є. Вони піднімають багато реальних проблем, вони вболівають за місто і допомагають владі приймати більш виважені рішення.
Слухач: Чи відомо вам, що ми, представники громади, зараз облаштовуємо, прибираємо територію парку Жовтневий біля Південно-Кільцевої, проект має назву "Чернівецька Рів'єра" для того, щоб зробити гарну пішохідну зону для всіх мешканців, без оплати за вхід і вихід, без наливайок, чи підтримуєте ви здоровий спосіб життя та чи розуміє запит громади на збереження та примноження комунального майна, а не його дерибан.
Василь Продан: Я кажу, що з усіма активістами готовий зустрічатися, спільно впроваджувати ініціативи. Якщо потрібні кошти з бюджету, буду ініціювати такі рішення, щоб активісти могли використовувати свій потенціал і кошти громади для втілення такий ідей, як, наприклад, ця, яку ви озвучили.
Слухач: Коли нарешті почнуть виконуватись вимоги природоохоронного законодавства, хто змусить чиновників, відповідальних за збереження парків, усунути численні порушення чинного законодавства та не допускати нові?
- «Озерне» - забудова берегу озера, порушення базового права громадян у доступі до водойм, гарантоване Конституцією і Водним кодексом
- «Халабуда» - більше трьох років не виконується рішення суду про демонтаж
- ПП «Агробізнес» навесні 2016 року, заклало плиткою 300 кв. м. до вже існуючих, пошкодивши родючий шар ґрунту
- стоянка автотранспорту на території парку на вул. П. Орлика;
- численні псування ґрунтів (бетонування та закладання плиткою території парку) підприємцями.
Василь Продан: Всі ці питання мені зрозуміли, але комплекс Озерене – це як піврайону. Що зробити, якщо це приватна власність, яка вже виведена у природоохоронну зону? Ми розуміємо, що це порушення, але це порушення 25 річної давності. Що ми можемо зробити? Розвалити?
Людмила Григорчук: Штрафи?
Василь Продан: Не може місто брати на себе функції держави. Я, як представник місцевої влади, не можу зобов’язати державні органи влади виконувати свої обов’язки. Я з активістами приходив, дивився, але цим питанням вже два десятки років. Що ж до стоянки на Гайдара, то, я думаю,треба домовитися з підприємцем і обміняти підприємцю на іншу ділянку, в іншому місці.
Людмила Григорчук: Халабуда?
Василь Продан: З Халабудою теж проблеми. Підприємцю 10 років тому дозволили продавати, а тепер кажуть, що він не має там працювати. Це конфлікт, але є рішення суду, тому його треба вирішити.
Слухач: Щодо управителів будинків. ДФС підтвердили інформацію, що у них немає працівників.
Василь Продан: Підтверджено ДФС тільки те, що у них немає працівників. Вони можуть брати людей за контрактом. Це політичне питання, так само. Але люди можуть зібрати збори в кількості 50 квартир плюс одна, прийняти рішення,що вони не хочуть працювати з цією управлінською компанією і або обрати іншу компанію, або повернутися до ЖРЕПІв. Ніхто нікого не зобов’язує. Або створили ОСББ і самі займайтесь своїм будинком.
Слухач: Чернівці - чи не єдине місто в Західній Україні, яке не перетворило свої медичні заклади вторинки в комунальні підприємства. Чому гальмується це питання?
Василь Продан: Ми приймали відповідні рішення на сесії, ще треба декілька, я думаю, що на найближчій сесії ми приймемо їх.
Слухач: Ваше особисте бачення, чи потрібне місту інспекція з благоустрою?
Василь Продан: Потрібне, але я думаю, що це мало би бути як управління або департамент, а не інспекція. Це міг би стати ключовим департаментом чи управлінням в місті.
Слухач: Немає місця для парковок на Калинівському ринку?
Василь Продан: Це найбільша проблема Калинівського ринку. Так розвивався цей ринок з 90-х і до 2011 року, коли керівництво міста на цьому заробляло, займавши паркувальні місця павільйонами. Всі стоянки заставили контейнерами. Я бачу декілька варіантів: можна викупити землі, які знаходяться біля Калинівського ринку. Змінили б русло річки Прут і розширитися у бік річки. Там зробити парковочні місця. Ще у нас є такі сектори, де немає торгівлі, де контейнери стоять закриті. Я думаю, що можна було б викупити ці контейнери за невеликі ціни і на цих місцях зробити парковочні місця.
Людмила Григорчук: Лізинг автобусів і тролейбусів. Коли чекати у місті новий транспорт?
Василь Продан: Прийняти рішення про лізинг – це було найлегше. Тепер ще треба зробити багато. Треба і дороги робити, не лише транспорт купувати. Бо купувати нові тролейбуси на ці дороги, які у нас є, це неефективно. Ці 4 тролейбуси, які ми придбали за 30 млн, вони не витримують наші дороги. Два тролейбуси постійно стоять у ДЕПо і ремонтуються. Якщо купувати нові тролейбуси, то я б не пускав їх на маршрути, де багато бруківки. Бо за півроку ці тролейбуси постійно ламаються. Нові тролейбуси пускати на маршрути №1 або №6. Якщо зробити ще проспект і Героїв Майдану, то можна вже і в лізинг брати нові тролейбуси.
Людмила Григорчук: Чи виправдав себе експеримент з тролейбусом у Садгору на акумуляторах? Чи не планують такі ж пускати на Калічанку, Рошу і так далі?
Василь Продан: Питання у грошах. Наскільки ми, як громада, готові віддати гроші на тролейбуси. От за ці 30 млн, які ми заплатили за 4 тролейбуси, скільки ми могли зробити доріг і тротуарів. Ми могли б 10 тролейбусів з Європи купити за ці кошти і залишилося б ще й на дороги і тротуари.
Людмила Григорчук: Аварійні балкони. Центральна частина міста, якою ми пишаємося через архітектуру, і яка нас турбує через аварійність балконів, парапетів, карнизів і т.д.
Василь Продан: Нещодавно впав карниз на Шолом-Алейхема, впав на балкон, порушивши його. Працювали всі служби, прийняли рішення, обстежити всі будинки. За місяць ми вже обстежимо всі будинки у центрі міста. І тоді приймемо рішення. Головне для мене у цьому питанні – це безпека. Не має залишитися у нас жодного балкону і карнизу який міг би впасти на людину.
Людмила Григорчук: Транспорт. Як я розумію, транспортний експеримент себе не виправдав? Чи все ж плануєте якісь зміни вже на майбутнє?
Василь Продан: Транспортний експеримент не виправдав себе, це був не транспортний експеримент, а над людьми. Це була безглузда ідея. Треба збільшувати тролейбусний парк, відповідно, спочатку збільшуємо тролейбусний парк, а потім зменшуємо кількість маршруток. Щоб не було як з маршрутками №11 і №12. Люди просили постійно повернути ці маршрутки, бо неможливо було дістатися людям до центру. Але до цього треба йти. До цього йде вся Європа, йде і Україна. Нас це також чекає, але коли це буде,чи у 2023, чи у 2027.
Слухач: Василь Сафронич дайте відповідь, Ви вірите в добро і в те,що колись в Чернівцях все буде добре? Правда є в Чернівцях ?
Василь Продан: Мій досвід говорить про те, що все треба робити виключно через добрі справи, через перемовини, через добро. Якщо ти щось робиш через силу, будь упевнений, нічого не вийде.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами