Запрошений гість: голова правління ПАТ «Чернівцігаз» Віктор Горда.
Ведуча: Людмила Григорчук
Людмила Григорчук: Почнімо з актуального. Сьогодні прес-служба Пат Чернівцігазу проінформувала про те, що через аварійні витоки без газу залишилися три будинки у Чернівцях, а це 35 квартир.
Віктор Горда: Насправді, це стара історія, про яку ми говорили неодноразово. Ми збирали конференції, круглі столи, щоб донести владі у місті про зміни у чинному законодавстві, які стосуються саме обслуговування газових мереж, довели і до мешканців ситуацію, але віз і далі там. Всі наші листування, розмови, залишаються розмовами. Ці три будинки знаходяться у центрі міста. Були аварійні витоки, викликали аварійні служби. Оскільки ми не маємо права обслуговувати ці мережі без згоди власника, то ми були вимушені просто здійснити відключення. Шлях тільки один: балансоутримувач, або власник будинку, власник мереж, повинен укласти угоди з організаціями, які мають на це ліцензію.
Людмила Григорчук: Не одна така компанія займається у Чернівцях такими послугами, Пат «Чернівцігаз» теж може це робити.
Віктор Горда: Так, звичайно. Ми не маємо права доступу до мереж до того часу, поки не укладуть угоду. Ми, згідно чинного законодавства обслуговуємо мережі виключно до точки розмежування, для ЖРЕПІВ і ОСББ – це межа ділянки земельної, де знаходиться приміщення. І для приватної особи – до лічильника.
Людмила Григорчук: Ніхто не підписав угоди з такими компаніями?
Віктор Горда: На даний момент ми охопили обслуговуванням ті ОСББ, де на балансі є газорегулююче обладнання, бо воно небезпечне, якщо його не обслуговувати. І ведемо зараз розмови з міською владою і ЖЕКами. Але далі розмов діло не йде. На жаль, всі наші попередження, всі наші виступи не дають результату. Люди як ходили до газовиків, так і ходять, думають, що причина у нас. ЖРЕПи як шукають відмовок так і шукають, влада, як намагалася щось зробити, так і намагається досі.
Віктор Горда: Тільки 5% домоволодінь підписали такі угоди, стали на цей шлях.
Людмила Григорчук: Яке ви бачите вирішення ситуації? Відключати просто?
Віктор Горда: Кримінальну відповідальність за мережі несе балансоутримувач, це ОСББ, ЖЕК, сам абонент. Мені дуже шкода, що національна комісія не витрачає час на це, на доведення цих змін, які вони провели, до населення.
Людмила Григорчук: Ціна питання?
Віктор Горда: Копійки. Ціна розбивається на рік. Якщо говорити за минулий рік, то це 6 тисяч гривень а рік на весь будинок. Це 5 гривень до тарифу на місяць з квартири, приблизно.
Людмила Григорчук: Чому тоді так не роблять?
Віктор Горда: Небажання, нерозуміння керівників ОСББ, що саме вони несуть відповідальність.
Слухач. Є інформація, що ви скоротили контролерів, які приходили до помешкань і перевіряли показники лічильників. Це правда? Чи попали ви до тих компаній, які позавищували надміру ціну для абонентів і отримали штрафи у великих розмірах?
Віктор Горда: Ми є тарифною організацією, тому за власною ініціативою, ми не скорочуємо працівників, лише за розпорядженням комісії. Ми справді знімаємо показники лише раз на півроку. Але ми даємо можливість нашим абонентам передавати нам показники, є різні способи, і смс, і інтернет. Контролерів у нашій структурі більше нема.
Людмила Григорчук: Але ви не можете бути певні, що це правдиві показники.
Віктор Горда: Так, але того ми раз на півроку і перевіряємо відповідність цих показників. І у випадку, якщо середнє споживання абонента відрізняється від тих показників, які є, то ще раз перевіряємо.
Людмила Григорчук: А хто ходить перевіряти кожних півроку?
Віктор Горда: Інженери. Це все вирішується дуже просто, встановленням лічильника з дистанційним підключенням до показників. Але цього поки немає.
Віктор Горда: Щодо компаній і штрафів, то інформація подана не у правдивому вигляді. Був прийнятий закон про ринок газу і кодекс операторів газорозподільних мереж. І в цих законах говориться, що газ - це товар, який приведений до стандартних умов. Це 760 мм. рт.ст. і 20 градусів Цельсія. Всі розуміють, що температура коливається і тиск коливається, тому застосовується певний коефіцієнт, щоб привести газ у стандартні умови. Ми отримуємо газ за цими стандартами. Всі школи, підприємства, отримують автоматично газ, приведений до цих стандартних умов. Це ті, хто має лічильники нового покоління, їх 23 тисячі, також, всі інші отримують невідповідність обліку газу. Все, що зробила наша компанія, вона виконала норми законодавства. Не може бути так, що один абонент сплачує за обсяг газу, приведений до стандартних умов, а інший не сплачує. Ця різність і привела до цих наслідків. Нацкомісія замість того, що вирішити цю проблему, закінчити реформування газового ринку, зробила піар акцію, не знаю на чиє замовлення і без аргументації, без прийняття наших пояснень, прийняла рішення про штрафування наших підприємств на 850 тисяч гривень.
Людмила Григорчук: Перевірки були?
Віктор Горда: Були, але вони були формальні, на вмій погляд. Всі акти однакові, лиш вписані різні назви підприємств. Це проста фікція, замовлення, політичне, чи не політичне, це вже інше питання. Але з екранів телевізорів кажуть, що ми давали додаткові платіжки, я відповідаю фактами. Наразі 50 абонентів з Чернівецької області звернулися з вимогою, не виконувати вимоги нацкомісії, а привести газ до стандартних умов. Оскільки їхні розрахунки показують, що влітку вони переплачують багато.
Людмила Григорчук: Наскільки взимку більше доводиться платити?
Віктор Горда: Складно сказати по конкретному абоненту. Скажу лише, що неритмічне споживання природного газу приводить до того, що при коефіцієнті більше за 1, абонент залишається в мінусі, але в ЄС, звідки ми запозичуємо зміни у законодавстві, стандартні умови зовсім інші, це 0 градусів Цельсія, при такому самому тиску. Якщо ми синхронізуємо всі вимоги, які є у Європі, то ніякої різниці не буде. Це доведений факт. Крім того є ще один нюанс, ми, на даний момент, якщо б завершити реформування газового ринку, ми б не платили за куби газу, віртуальні, а платили б лише за енергетичні одиниці. За той киплячий чайник, підсмажену яєчню. За ту енергію, яку ми використали.
Слухач: з 1квітня буде понижена ціна на газ, менше доходів будете отримувати? А друге – коли ви почнете встановлювати у кожній квартирі лічильники окремі, по квартирні, а не один у будинку?
Віктор Горда: Вас вводять в оману. НАК Нафтогаз заявив про зменшення ціни на газ виключно для своїх абонентів, ті, хто знаходиться у Кіровограді. Ми готуємо позов до суду, бо в Україні є багато компаній, які постачають газ споживачам, і для них пониження ціни немає. Все, що відбувається навколо НАК Нафтогазу – це популістська гра, направлена на знищення тих компаній, які працюють, а не просто перепродує газ. Наша компанія обслуговує мережі, а не продає газ. Тому весь це процес, в який нас намагаються затягнути, до нас немає ніякого відношення. Щодо лічильників у квартирах, то ми були завжди проти загальнобудинкових лічильників. Ми казали, що несправедливо є встановлення загальнобудинкових лічильників. Але, на жаль, ми лише виконуємо розпорядження нацкоміії. Самі ми не приймаємо ніяких рішень про лічильники. Якщо говорити про Чернівецьку область, то залишилося встановити ще близько тисячі лічильників. Ми до кінця року завершимо цю програму. Але це не стосується тих, у кого загальнобудинковий лічильник.
Людмила Григорчук: Людина сама може придбати такий лічильник?
Віктор Горда: Так, може, це право людини. Є дуже багато нормативних актів, на які спираються політики, політикани, які щось ніби поміняли, але юристи кажуть, що це все міф, фікція і ніяких змін щодо встановлення загально будинкових лічильників немає.
Слухач: Розкажіть, чому людина платила коефіцієнт 1,03, а лічильник стоїть за два метри від входу у квартиру. Як поміняти коефіцієнт на 1.01.
Віктор Горда: Завітайте до нас, ми розберемося. Що стосується, звідки беруться коефіцієнти, то вони прописані в додатку до 116 наказу Мінпаливенерго і включені в кодекс оператора ГРМ. Є чіткі параметри, які чітко вказані. Варто звернутися у клієнтський сервіс, бригада виїде на місце і розбереться.
Людмила Григорчук: Багато було таких звернень?
Віктор Горда: На даний момент таких звернень немає.
Людмила Григорчук: Пат Чернівцігаз не погоджується з штрафами?
Так. Перевірка була дивна. Регламенти всі були порушені, у самому акті зазначили, що ми відмовилися від підпису, хоча цього не було. З порушенням регламенту відбувся і розгляд перевірки. Нам не дали 5 днів на роз’яснення, у нас на 4 день вже були результати перевірки. Крім того непогана була публікація, коли НАК Нафтогаз на своїй сторінці опублікував за три дні до прийняття рішення всі штрафи і кого оштрафували. А вчора опублікували статтю, що нібито Харківміськгаз визнали свою помилку, що вони неправильно робили нарахування. Але буквально за півгодини на всіх медіа було повідомлення від Харківміськгазу, що це брехня і НАК Нафтогаз не може констатувати факти, які ще не відбулися, бо комісія по Харківміськгазу мала відбуватися наступного дня.
Людмила Григорчук: Але ви ще взимку говорили, що додаткова графа у платіжках була лише для ознайомлення, не всі платити за цією ціною.
Віктор Горда: Та взагалі люди дивно платять, особливо після отримання субсидії через монетизацію.
Людмила Григорчук: Ви маєте право штрафувати за несплату?
Віктор Горда: Можемо відключити за дорученням постачальника.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами