Звичка лягати спати та прокидатися в різний час щодня може підвищити ризик інсульту, серцевого нападу та серцевої недостатності на 26%, навіть якщо ви отримуєте достатньо сну. Про це йдеться у дослідженні, опублікованому в журналі Journal of Epidemiology and Community Health, пише Медіа агентство АСС з посиланням на УНН.
Раніше вчені наголошували на тривалості сну, рекомендуючи спати 7–9 годин на добу. Ці рекомендації залишаються актуальними. Однак нове дослідження свідчить, що ключову роль відіграє регулярність сну — тобто стабільність часу, коли людина лягає спати та прокидається.
Експерти зазначили, що навіть 8 годин сну не компенсують шкоду від постійних змін у часі засинання та пробудження.
У дослідженні взяли участь 72 269 людей віком від 40 до 79 років, які були учасниками британського проєкту Biobank. Протягом семи днів вони носили трекери активності, які фіксували їхній сон. На основі цих даних для кожного учасника розрахували індекс регулярності сну (SRI) — від 0 (дуже нерегулярний сон) до 100 (повністю регулярний).
Медіа агентство АСС є в Instagram
Учасників розділили на три групи:
- Нерегулярний сон (SRI менше 71,6);
- Помірно нерегулярний сон (SRI від 71,6 до 87,3);
- Регулярний сон (SRI більше 87,3).
Основні висновки:
- Люди з нерегулярним сном мали на 26% вищий ризик інсульту, серцевого нападу чи серцевої недостатності порівняно з тими, хто дотримувався регулярного режиму.
- У тих, хто мав помірно нерегулярний сон, ризик був підвищений на 8%.
- Ризик серцево-судинних захворювань збільшувався зі зростанням нерегулярності сну, незалежно від тривалості сну.
Провідний автор дослідження Жан-Філіп Шапю з Університету Оттави рекомендує прокидатися і лягати спати в межах 30 хвилин одного й того ж часу щодня, включаючи вихідні.
«Відхилення на годину — це вже нерегулярний сон, що може негативно вплинути на здоров’я. Найкраще мінімізувати цю варіацію до нуля», — пояснює Шапю.
Отримуйте новини в Telegram
Він також зазначив, що прокидатися щодня в один і той самий час важливіше, ніж лягати спати в один і той самий час.
«Якщо вам потрібно надолужити сон у вихідні, краще лягати раніше, ніж спати довше. Пробудження має залишатися стабільним навіть у суботу та неділю».
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами