Радимо прочитати до кінця, якщо хочете більше знати про власне здоров’я та власні права у медичній сфері.
- Раніше всі ми ходили до терапевтів, а тепер, здебільшого, до сімейних лікарів. Чи є різниця між цими професіями? Чи це просто нова назва?
- І терапевти, і сімейні лікарі – це фахівці, що покликані надавати первинну медичну допомогу. Чи є різниця? Певна є: сімейні лікарі стежать за здоров'ям усієї родини, а от терапевти – виключно дорослих.
- З якими питаннями до вас найчастіше звертаються?
- Гострий бронхіт, пневмонія, хронічний холецистит, панкреатит, запальні процеси сечовивідної системи, ішемічна хвороба, зміна артеріального тиску, тахікардія, інфекційні захворювання (ГРВІ, кір, краснуха)…
- І, напевно, за останній рік сюди додався ще й COVID-19?
- Так, звичайно. Людина має звернутись за допомогою при першій же підозрі до свого лікаря. А він, у свою чергу, визначить точний діагноз та призначить лікування.
- Скажіть, а звертались вже люди з повторним ковідом?
- Повторні зараження рідкісні, проте такі ситуації фіксувались і в світі, і в Чернівцях, зокрема.. Природний імунітет після перенесеного коронавірусу захищає від повторного зараження доволі ефективно, принаймні, протягом деякого часу. Ризик реінфекції звісно знижується, та я закликаю усіх не нехтувати засобами індивідуального захисту.
- Ну, і вакцинуватись від коронавірусу?
- Так, звичайно. Наразі це єдине, що зможе зупинити пандемію. Тому вакцинуватись просто необхідно! Проте, раджу перед цим обов’язково проконсультуватися зі своїм лікарем.
- А як щодо «постковідного» синдрому («лонг ковіду»)?
- Велика кількість людей, які перенесли коронавірусну інфекцію, продовжують скаржитись на довготривалі симптоми впродовж декількох тижнів і, навіть, місяців. Найчастіше, це слабкість, задишка, біль у суглобах, проблеми з пам’яттю та концентрацією уваги, сном, депресивний стан тощо.
Чи усі ці вище перераховані симптоми саме наслідок «постковідного» синдрому («лонг ковіду»), зможе визначити виключно лікар та додаткова діагностика. До речі, хочу зауважити, що в будь якому випадку ігнорувати їх не варто.
- Щоб обслуговуватись у вас, у людини має бути підписана декларація?
- Так, щоб візит був безкоштовним має бути укладена декларація.
- А з вами можна укласти декларацію в «Базисмед Сімейному»?
- Звичайно! Я провожу прийом у відділенні на Воробкевича, 33. Тут ви зможете завітати на безкоштовну консультацію-знайомство. А вже після цього підписати на місці декларацію або ж зробити це онлайн (без візиту в медичний центр, заповнивши онлайн форму).
- Які документи потрібні, щоб підписати декларацію з терапевтом?
- Це стандартний перелік документів: паспорт, код. А ще – увімкнений телефон, так як на нього приходить код підтвердження для заключення декларації.
- Чи можна заключити декларацію з лікарем не за місцем реєстрації (прописки)?
- Так, після медичної реформи, у людей з'явилась можливість заключати декларацію саме з тим лікарем, з яким вони хочуть. Головне - щоб у медичного закладу був договір з НСЗУ. Оскільки «Базисмед» ще минулого року заключив такий договір - ми надаємо первинну медичну допомогу безкоштовно, так само як і комунальні заклади (на таких же умовах і без жодної прив’язки до прописки).
- Чи можна потрапити на прийом до сімейного лікаря чи терапевта, якщо не підписав декларацію?
- Можна. А на самому прийомі одразу ж заключити декларацію, щоб візит був безоплатним. Це не займе багато часу. Якщо ж заключати декларацію людина не бажає - візит до терапевта в «Базисмед» буде платним.
- Які аналізи і дослідження можна зробити безкоштовно у свого терапевта?
- Безкоштовно можна зробити: загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою, загальний аналіз сечі, глюкозу крові, загальний холестерин. Також можна пройти швидкі тести (на вагітність, на тропонін, ВІЛ, вірусні гепатити), зробити електрокардіограму, виміряти артеріальний тиск, вагу, зріст, окружність талії. Наразі ми виконуємо і безкоштовні швидкі та ПЛР-тести на Ковід-19. А за потреби лікар направить на інші дослідження чи аналізи у медзаклади спеціалізованої допомоги
- Чи може мій лікар проконсультувати мене онлайн?
- Так! Доволі багато питань можна вирішити онлайн, якщо такий спосіб спілкування підходить і вам, і лікарю. Просто заздалегідь обговоріть зручні для вас обох формати спілкування.
- Чи повинен терапевт приїжджати на виклики додому?
- Виклики додому не скасовані. Але потрібно зважати, що підставою для такого приїзду є стан здоров’я людини, а не небажання їхати в медзаклад, його віддаленість, через незначне підвищення температури, погану погоду чи щось інше. Рішення про виїзд додому приймає лікар, враховуючи медичні показання. Оптимальний варіант — зателефонувати своєму лікарю і проконсультуватися з ним. Він порадить, як полегшити стан, а за потреби приїде чи викличе екстрену допомогу.
- Чи повинен сімейний лікар давати пацієнту власний номер мобільного і чи можна дзвонити йому в будь-який час, якщо, до прикладу, з’явились симптоми Ковід-19?
- Сімейний лікар може обирати різний спосіб зв’язку з пацієнтом і, бажано, одразу це обговорити при першому ж візиті. Це може бути або особистий номер, або робочий месенджер, або робочий мобільний центру. Якщо у пацієнта з’явились симптоми Ковід-19 чи будь-якої іншої хвороби, які не становлять загрози його життю, то дзвонити своєму сімейному лікарю потрібно в робочі години. Невідкладна ж ситуація потребує невідкладної допомоги, а це – дзвінок на 103.
- Ну, і на завершення, що Ви порадите людям для покращення їх здоров'я, життя?
- Нічого нового - регулярні фізичні вправи, здорове харчування, зменшення стресових факторів, покращення умов сну. А за рекомендаціями щодо всіх медикаментозних питань потрібний індивідуальний підхід і консультація лікаря.
Воробкевича, 33 (+38 099 270 45 75)
Рівненська, 12Б (+38 095 287 85 35)
Кол-центр 0 800 600 620
Інформація розміщена на правах реклами
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами