ТРОПІКИ В УКРАЇНСЬКОМУ СЕЛІ
ПРО ЕКЗОТИКУ УКРАЇНСЬКОГО ҐАТУНКУ
Створити тропіки в українському селі, і не просто створити, а ще й вирощувати там екзотичні фрукти та овочі, думаєте, це реально? Десяток українських бізнесменів каже, що це не тільки реально, а й прибутково. Ці відчайдухи з різних причин вирішили започаткувати власний бізнес, були навіть такі, хто це робив заради цікавості.
Tilda Publishing
Звичайно, такий бізнес не панацея для українського села, але це ще одна можливість привернути увагу до проблем таких маленьких населених пунктів. Адже після реклами, яку, до речі, зазвичай роблять самі ж відвідувачі, такі села стають своєрідною Меккою для школярів і різних любителів екзотики.

Отож, ці історії про те, що навіть банани можна вирощувати разом із грушками.
Бананові зарості
БАНАНОВІ ЗАРОСТІ
У селі Липники, що розташоване на Львівщині, можуть гордо казати, що в них на деревах таки ростуть банани. Тут працює перша в Західній Україні бананова ферма. Її власники – місцева сім'я Трушів. Вирощуванням цього тропічного фрукта Андрій, його дружина Надія та батько Ярослав займаються вже два з половиною роки.
Також на шести сотках теплиці ростуть кавові деревця, лимони й лайми, апельсини, кумквати, інжир і навіть папая. На фермі щомісяця вирощують понад десяток саджанців бананів. Усі екзотичні рослини Андрій Труш продає. Чоловік розповідає, що наразі його клієнтами є переважно дизайнери, які купують дерева для прикраси приміщень.
Усі екзотичні рослини вирощують у спеціальній теплиці – вегетарії,

яку розробили за голландською технологією. Біля входу в таке приміщення розташований спеціальний котел, який нагріває близько двох тонн води, її по теплиці перекачують насоси. Так у приміщенні підтримують належну температуру.


Поки що у вегетарії працює лише сім'я Трушів. Але мріють, що згодом їхній бізнес розростеться, і вони, звісно, як патріоти своєї маленької батьківщини, хочуть винаймати персонал з власного села. Але якщо користі для села від бізнесу Трушів поки що нема, то слава про нього сягнула вже далеко. Звідусіль їдуть, щоб подивитися на справжні банани, і Труші цьому не перечать. Щотижня проводять екскурсії для всіх охочих, зокрема і для школярів. Тож Липники, які нічим не були відомі, тепер мають свою родзинку.
Екзотичні сади
ЕКЗОТИЧНІ САДИ
Якщо банани, які ростуть у вегетації на холодній і вологій Львівщині, – це таки дивина, то на теплій Миколаївщині вони не мали б бути екзотикою. Ось уже кілька років на своєму обійсті В'ячеслав Карабаджак намагається виростити сорт банана, або, як ще його називають, пау-пау, або азиміна, зазначають у Маяк Media.
Чоловік зацікавився садівництвом ще в молодості. Свої експерименти з деревами та фруктами почав із персиків, і коли одного разу його рідний дядько посадив у своєму саду хурму, його це неабияк зацікавило, тож вирішив і собі спробувати.


Колись хурма була дефіцитом в нашій країні. Нині ж в Україні вже кілька років вирощують свою, вітчизняну. Наприклад, у саду В'ячеслава вже кілька років поспіль плодоносять такі сорти, як Росіянка, Соснівська, Чучупака, Нікітська Бордова, Божий Дар, Гора Говерла та Гора Роман-Кош. Перший сорт витримує морози до -27, а Соснівська й Чучупака – ще більші. Інші не такі морозостійкі. Але хурма – це фрукт, який за кілька років стане зовсім не екзотичним, а от китайський фінік, це справжнє диво, яке В'ячеслав теж має у своєму саду.


Ще одне екзотичне дерево – ківі. Садівник вирощує український сорт Валентайн, виведений у Карпатах.
Ця рослина може витримати до 20 градусів морозу, на відміну від ківі Хейворд, яке давно заполонило полиці наших магазинів. І пан В'ячеслав запевняє: над цим мають задуматися українські садівники, адже ківі дуже корисний, а якщо його вирощувати в українських селах, то це здешевить ціну фрукта, і зрештою це може бути хорошим фундаментом для бізнесу.

Свої саджанці В'ячеслав не продає, хоча розводить їх доволі багато. Зазвичай вирощені чоловіком ківі, хурма та фініки ростуть у дворах його сусідів. В'ячеслав переконаний, що кожному треба дати можливість для старту, а от те, як він скористається такою можливістю, і буде його заслугою або втратою. Але знають В'ячеслава не тільки через особливу щедрість. У чоловіка є мрія – висадити в рідній Новобогданівці екзотичний сад. Нещодавно вони із сільським головою посадили в місцевому парку алею хурми, а згодом планують засадити ще одну – з екзотичного зізіфуса. Чоловік каже, що його особистість і так приваблює в село багато зацікавлених людей, а парк екзотичних дерев стане гарною візитівкою для села, і навесні, коли все розквітатиме, сюди приїздитиме
фотографуватися багато молоді.


Не одними легендами про чорта
НЕ ОДНИМИ ЛЕГЕНДАМИ
ПРО ЧОРТА
На Поділлі, поруч із річкою Серетою, є мальовниче містечко Чортків. І багато хто з українців знає його завдяки чудовій архітектурі й легендам. Але зовсім поруч розкинулось маленьке село, яке дорогою у Чортків чомусь усі минають. А дарма… Адже у Вигнанці живе ще один експериментатор. Його екзотичний сад почав розростатися 10 років тому із появою перших саджанців… хурми.


Зараз на двох гектарах росте майже півтисячі екзотичних дерев, які вже плодоносять


Практично всі саджанці та щепи садівник привіз із США. Зізнається: перевозив крадькома, на власний ризик через митний контроль, адже за таке його могли оштрафувати. Ці деревця хурми морозостійкі і вже починають плодоносити.
Звичайно, свій бізнес пан Іван зареєстрував, і місцева громада з цього має зиск.
Мало того: якщо спершу родина могла впоратися з усім сама, то тепер винаймає для роботи своїх односельців. У саду багато персиків, абрикосів та нектаринів. Є на господарстві й зовсім невідомі для пересічного українця рослини, наприклад, дерево зізіфус, а також ківі.

Головний секрет, як зізнається господар, у тому, що на зиму молоді саджанці він нічим не утепляє і не підживлює, бо деревце буде рости швидко, а потім так само швидко може загинути. Сорти, які висадив садівник, плодоносити почали вже на другий-третій рік. Усі фрукти пан Іван і його родина продає на місцевому ринку в районному центрі. Невдовзі мріє розширити асортимент плодами власного манго, авокадо та маслин.
Ківі уродило!
КІВІ УРОДИЛО!
Винахідник українського ківі – закарпатець Генріх Стратон – переконує, що ківі – це скарбниця вітамінів, які скоро можна буде купувати за ціною яблук. Стратон є одним із найвідоміших українських селекціонерів, який також має свої плантації ківі неподалік Ужгорода.
Чому така увага до цього волохатого фрукта? Через те, що зараз в Україні є хороша нагода почати свій невеличкий екзотичний бізнес. І пан Генріх запевняє: він щороку продає сотні саджанців, які, до речі, купують любителі, а згодом приїжджають за новими. Карпатське ківі ростиме, переконує Стратон, у будь-якій області нашої держави, зокрема й в Одеській.



Також пан Стратон запевняє, що зараз в Україні, через кліматичні зміни можна експерементувати з різними фруктами та овочами. Їх адаптація у наших широтах є своєрідним стратегічним кроком, адже невідомо, що родитиме за 10-15 років у Степовій Україні: кавуни чи ананаси?
~
Ірина Папірник
текст
Софія Трощук
верстка