Пряма мова: «Тема безпеки в Європі дала велику тріщину, вона не працює.
Гаранти безпеки
Ви вийшли з офіційною пропозицією. Одразу кажу, ми нічого не підписували, ми просто доносимо нашу позицію як перемовники до росії.
Про нову систему гарантій безпеки для України. Ми наполягаємо, щоб це був договір, який будуть підписувати всі гаранти безпеки, які будуть ратифікувати (парламенти країн – ред.), щоб не повторювати помилку, яка була в Будапештському меморандумі, що це виявився просто папірець.
Хочемо, щоб це був працюючий міжнародний механізм з конкретними гарантіями безпеки для України, де країни-гаранти будуть за аналогом 5 статті НАТО, але навіть жорсткіше, бо є механізм мотивації. Ми кажемо – протягом трьох днів мають відбуватися консультації, це може бути агресія, гібридна війна, замаскована війна під будь-який формат.
Після цього країни-гаранти мають надати нам військову допомогу збройними силами, озброєнням, закритим небом – усього того, що нам зараз так необхідне і ми не можемо отримати.
Така наша пропозиція. Кого ми бачимо серед гарантів – країни Радбезу ООН (Британія, Китай, росія, США, Франція, Туреччина, Німеччина, Канада, Італія, Польща, Ізраїль).
Ми пропонуємо зробити вільне приєднання до договору гарантів: якщо інші країни хочуть приєднатися, ми дамо їм таке юридичне право.
Звісно, у нас неврегульовані питання із ОРДЛО та Кримом, тому тимчасово гаранти не будуть працювати на ці території. Деякі країни дали вже попереднє погодження, але ми чекаємо офіційних повідомлень.
Це та система на якій ми хочемо побудувати нове майбутнє України з точки зору безпеки.
Також ці гаранти мають допомагати вступати Україні до ЄС».
Референдум
Як додав Михайло Подоляк, радник голови Офісу президента, імплементація рішення цього договору по гарантіях безпеки буде йти за наступною процедурою: спочатку це буде референдум, на якому всі громадяни України висловлять свою позицію щодо цього договору, щодо того, як він має працювати.
«Після цього буде йти ратифікація парламентів країн-гарантів і парламенту України. Тобто ми маємо отримати підтримку суспільства, щоб цей договір дійсно був консолідуючим для нас», - сказав Подоляк.
Крим та ОРДЛО
«Щодо Криму — це окремий пункт договору, в якому ми пропонуємо зафіксувати позиції України і росії та протягом 15 років проводити двосторонні переговори щодо статусу Криму і Севастополя.
Окремим пунктом ми пропонуємо росії наступне: що Україна і росія не будуть протягом цього часу — терміну, поки будуть іти переговори — використовувати військові чи збройні сили для того, щоб вирішити питання Криму.
Що стосується території ОРДЛО — ці питання винесені в окремий пункт, який буде проговорюватися вже в рамках переговорів між президентами України та рф», - каже Михайло Подоляк.