Як повідомляє «Економічна правда», за словами енергетиків, взимку, коли споживання електрики в Україні зросте, можуть знову початися масові відключення світла навіть за відсутності нових обстрілів, пише Медіа агентство АСС.

Підготовка до осінньо-зимового періоду

У рамках підготовки до наступного осінньо-зимового періоду (ОЗП) енергетики, влада та військові зосередилися на трьох ключових напрямках.

Перший – завершення планових та відновлювальних ремонтів електростанцій та обладнання, необхідного для передавання виробленої електроенергії. Наразі на АЕС проводяться планові ремонти, через що в енергосистемі час від часу виникає дефіцит, який вдається покривати завдяки імпорту.

До початку ОЗП ремонти і заміну палива на АЕС мають завершити. За цим напрямком усе йде за планом. Не в останню чергу завдяки тому, що атомні станції – чи не єдині енергетичні об’єкти, які уникнули російських обстрілів.

Гірші справи на ТЕС та ГЕС. За словами прем’єра Дениса Шмигаля, в Україні немає жодної ТЕС чи ГЕС, яка б узимку не зазнала ворожих атак. Виконавчий директор ДТЕК Дмитро Сахарук розповів, що компанія проводить планові ремонти та відновлення пошкоджених блоків теплоелектростанцій.

«Поточні ремонти робимо п'ятий місяць поспіль: сім блоків зробили, ще стільки ж – у процесі. У 2023 році плануємо привести до ладу 27 блоків ТЕС. Також потрібно відновити 1,4 ГВт генеруючих потужностей», – повідомив він.

Отримуйте новини в Telegram

Утім, експерти сумніваються, що до початку опалювального сезону вдасться відновити хоча б половину потужностей. На це є об’єктивні причини.

«Енергетична частина готується, ведеться велика робота з відновлення і високовольтних мереж, і генерації. Однак усе зробити не вдасться. Як би ми не старалися, навіть за наявності грошей, терміни виготовлення та доставки обладнання не дозволять упоратися до нового опалювального сезону. Високовольтна мережа буде відновлена максимум на 30-40% відносно її нормального стану. На генерації роботи ведуться, але вкрай обмеженим ресурсом, тому з вугільною генерацією точно будуть проблеми», – вважає директор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко.

Другий – створення систем захисту енергетичної інфраструктури від російських атак та покращення протиповітряної оборони (ППО).

Третій – накопичення достатніх обсягів палива для проходження зими.

«Зараз на складах 1,5 мільйона тонн вугілля та 10,4 мільярда кубометрів газу в сховищах. До початку опалювального сезону заплановано вийти на показник 1,8 мільйона тонн вугілля та 14,7 мільярда кубометрів газу», – повідомив Шмигаль.

Фахівці одностайні в тому, що ключовий ризик – обстріли інфраструктури. За словами голови парламентського комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрія Геруса, найбільша проблема зараз – відсутність запасу міцності в мережах «Укренерго», а саме – на підстанціях компанії.

«Ми залежні від великих генеруючих об’єктів, які видають електроенергію через великі підстанції. Відповідно, критично важливе значення має запас міцності на тих підстанціях, а зараз він недостатній», – вважає народний депутат.

Чи можливі відключення взимку

Навіть за відсутності нових обстрілів такий сценарій імовірний.

«Зараз ведуться розрахунки та моделюються різні сценарії. Який з них реалізується, прогнозувати важко. Споживання навіть улітку зростає, а на піку взимку воно буде ще більшим. Якщо Запорізької АЕС у системі не буде, то в нас будуть досить відчутні проблеми з генерацією. Розмір цього дефіциту, як мені особисто вбачається, перекрити імпортом ми не зможемо. Просто стільки імпорту ми не затягнемо. Тому взимку цілком можуть бути обмеження», – вважає Харченко.

Медіа агентство АСС є в Instagram