Про це пише Медіа агентство АСС з посиланням на Суспільне.
Мета саміту — на найвищому рівні узгодити три з десяти пунктів української «формули миру» — щодо ядерної й продовольчої безпеки та звільнення українських полонених і депортованих, зокрема, й дітей. Росія на перший Саміт миру не була запрошена.
Підсумкову декларацію Саміту миру підписали 80 країн і 4 організації. Комюніке не підтримали Індія, Бразилія, Саудівська Аравія, Таїланд тощо. Але до документа можуть долучитися будь-які країни й після завершення саміту.
Удень, 16 червня, Офіс президента оприлюднив спільне комюніке про основи миру, в якому Росію звинувачують у масштабних людських стражданнях та закликають поважати територіальну цілісність України. Водночас у документі зазначається, що досягнення миру вимагає діалогу між усіма сторонами конфлікту.
Учасники форуму підтверджують свою відданість утриманню від загрози або застосування сили проти територіальної цілісності або політичної незалежності усіх держав, включаючи Україну, в межах їх міжнародно визнаних кордонів, включаючи територіальні води, і вирішення спорів мирними засобами як принципи міжнародного права.
1. Будь-яке використання ядерної енергії та ядерних установок має бути захищеним та екологічно безпечним. Українські атомні електростанції та установки, включаючи Запорізьку атомну електростанцію, повинні працювати безпечно під повним суверенним контролем України і відповідно до принципів МАГАТЕ та під його наглядом. Будь-яка загроза або застосування ядерної зброї в умовах війни, яка триває проти України, неприпустимі.
2. Глобальна продовольча безпека залежить від безперебійного виробництва та постачання харчових продуктів. У зв'язку з цим вільне, повне та безпечне торгове судноплавство, а також доступ до морських портів Чорного та Азовського морів є критично важливими. Напади на торговців кораблі в портах і на всьому маршруті, а також проти цивільних портів і цивільної портової інфраструктури є неприйнятними.
3. Всі військовополонені мають бути звільнені шляхом повного обміну. Усі депортовані та незаконно переміщені українські діти, а також усі інші українські цивільні особи, які були незаконно утримувані, мають бути повернуті в Україну.
Швейцарія має намір обговорити з Росією і Китаєм підсумки Саміту миру, оскільки вони не брали участь у заході. Про це на пресконференції заявив міністр закордонних справ Швейцарії Ігнаціо Кассіс.
«У нас є чинне посольство в Москві, і кожні два тижні ми спілкуємося з міністром закордонних справ, і в нас також є намір обговорити з Росією підсумки цієї конференції», — сказав він.
На уточнювальне запитання журналістів, що саме буде обговорюватись, Кассіс зазначив, що «більш конкретно» говорити не буде.
Він нагадав, що швейцарська сторона під час підготовки цього заходу побачила неможливість здійснити наміри присутності Росії «на борту» від самого початку, однак була надана обіцянка, що вона буде на борту, коли прийде час.
«Тому зараз питання полягає в тому, коли ми зможемо зробити цей крок і який тип маршруту буде використано, тому що не всі маршрути, які ми можемо уявити сьогодні, дозволять Росії брати участь», — пояснив глава швейцарської дипломатії.
Кассіс визнав дилему, що переважна більшість рішень, які було ухвалено, не можуть бути ухвалені без участі РФ і водночас наголосив, що саме з погляду можливої зацікавленості російської сторони та побудови шляху до миру було обрано три теми для першого Саміту: ядерна безпека, продовольча безпека та звільнення полонених, а також тисяч дітей.
Він додав, що очевидно з цієї причини таким питанням не стало, наприклад, питання територіальної цілісності, тому що наразі перспективи його обговорення між сторонами безвихідні.
Кассіс вказав на заяву очільника Кремля Росії Володимира Путіна напередодні заходу і назвав її сигналом, який він хотів надати всім країнам-учасницям Саміту.
«І його заява повністю суперечить тому напрямку, який хочуть прийняти інші країни», — сказав Кассіс.
За його словами, також Швейцарія проведе детальне обговорення результатів Саміту і з іншими країнами, «у чиї двері ми постукали, а вони не прийшли, наприклад, із Китаєм». Глава МЗС нагадав, що на першому етапі вони запропонували взаємну підтримку, але потім сказали «ні», коли побачили, що на цьому першому етапі неможливо залучити Росію.
«Зараз ми проведемо з цими країнами глибоке обговорення й обговоримо, як цей шлях або куди цей шлях може нас привести. Існують різні думки та ідеї щодо того, як можна продовжувати цей шлях, шлях до миру. І ці різні ідеї необхідно об'єднати, щоб знайти спільний шлях вперед», — сказав він.
Він вказав, що Китай і Бразилія можуть піти іншим шляхом, і йдеться також про пошук способу об'єднати ці різні підходи.
Кассіс зазначив, що для успіху «потрібна воля», з одного боку, України, а з іншого боку — великих гравців, адже геополітичні рішення не можна ухвалювати поодинці, тоді як Швейцарія готова й надалі виконувати велику роботу з посередництва.
Отримуйте новини в Telegram
Коментуючи, чому підсумковим документом саміту стало спільне комюніке, а не декларація, міністр зазначив, що «в дипломатії кожне слово має значення».
«Спільне комюніке менш зобов'язувальне, ніж декларація, це точно. І оскільки це перший крок, ідея полягала в тому, щоб робити по одному маленькому кроку за раз, щоб залучити якомога більше людей. І я думаю, що те, що майже всі учасники долучилися й лише 7 чи 8 людей відмовилися, і це великий успіх. Ми самі були здивовані. Тож це все ще основа, основа, на якій ми можемо побудувати трохи впевненості, щоб зробити кілька кроків уперед», — сказав Кассіс.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами