Сьогодні, 14 липня, в історії астрономії чергова історична дата – вперше в історії людства апарат, створений людством, наблизиться до віддаленої карликової планети Плутон на відстань близько 12 000 кілометрів.
NASA вела онлайн-трансляцію, як автоматична міжпланетна станція New Horizons ("Нові горизонти") пролітає біля ледве помітного з Землі холодного Плутона.
Для дослідження найбільш загадкових і невідомих районів Сонячної системи у 2003 році NASA запустило програму New Frontiers ("Нові рубежі"). Одне із завдань — вивчення Плутона і його природного супутника Харона — виконує автоматична міжпланетна станція New Horizons ("Нові горизонти").
Зонд "Нові горизонти" вартістю 700 млн дол. був запущений у січні 2006 року для вивчення Плутона, найдальшої і тому найменш вивченої планети Сонячної системи, відкритої Клайдом Томбо у 1930 році. Вирушивши у зовнішню область Сонячної системи, корабель покинув земну орбіту з рекордною швидкістю — понад 16 км/c. За ці дев'ять років рішенням
Міжнародного астрономічного союзу Плутон встиг втратити статус планети, ставши карликовою планетою, а сам зонд на швидкості 23 км/c у 2007 році здійснив гравітаційний маневр біля Юпітера і до теперішнього часу подолав майже 5 млрд км, пише канал 112 .
Покинувши Землю у 2006 році, станція перетнула орбіту Марса, здійснила гравітаційний маневр в околицях Юпітера, потім перетнула орбіти Сатурна, Урана і Нептуна, а з січня 2015 року розпочала серію спостережень Плутона.
До теперішнього часу вже отримані важливі дані: завдяки знімкам, зробленими встановленою на станції камерою LORRI (Long-Range Reconnaissance Imager), вдалося вирахувати точний діаметр Плутона: 2370 кілометрів (+/-20 кілометрів). Таким чином, це небесне тіло перевищує за розміром всі інші відомі науці об'єкти Сонячної системи, розташовані за орбітою Нептуна.
"Ми використовували три різні методики для виміру діаметра Плутона, використовуючи Харон, який не має атмосфери, як зразок і опорну точку. Те, що Плутон виявився більшим, ніж ми вважали, виявилося сюрпризом для нас", — розповів Алан Стерн, науковий керівник місії.
Упродовж 9 днів апарат зможе зібрати приблизно 4,5 гігабайта інформації. Ніколи раніше вчені не мали можливості дізнатися про Плутон так багато.
15 липня о 03:30 мск "Нові горизонти" пошлють на Землю сигнал з пакетом звітної інформації, і в цей час на сайті NASA буде організована нова 45-хвилинна трансляція.
На честь польоту "Нових горизонтів" Google випустила "дудл".
А чернівчанин Юрій Галін написав пісню.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами