Запрошений гість: голова правління ПАТ «Чернівцігаз» Віктор Горда
Ведуча: Людмила Григорчук
Людмила Григорчук: Розкажіть, що за відключення зараз відбуваються у Чернівцях?
Віктор Горда: Поки не станеться біда, доки ніхто не звертає увагу ні на попередження, ні на листи, зараз така ситуація, що обладнання газопостачання, яке знаходиться на балансі ОСББ чи ЖРЕПу, воно виходить з ладу, воно аварійне і це може призвести до фатальних наслідків. Ми вже мали таку ситуацію по Кочубея. Там був витік газу, наші працівники виїхали на місце, ліквідували витік, шляхом відключення двох будинків від газопостачання. І люди два тижні були без газу. Найстрашніше у тому всьому,що люди звинувачували будь-кого, але не шукали реальної причини. Проблема проста, нове наше чинне законодавство говорить про те, що наша компанія обслуговує мережі до точки балансового розмежування, до ділянки, як належить безпосередньо мешканцям. Або ОСББ, або ЖРЕПАМ, або громаді місцевій. Балансоутримувач, який є власником цього майна, повинен укласти угоду на обслуговування його, або створити свою організацію, щоб обслужити це обладнання. В іншому випадку, ми, як організація,яка відповідає за безпеку і газопостачання, змушені будемо відключити цей об’єкт, якщо він аварійний. По Кочубея уклали угоду все ж таки на обслуговування цього обладнання і ми буквально за декілька годин відновили газопостачання. Така сама ситуація була на вулиці Заводській. Я хочу на ній наголосити,бо вона має кричущий характер. Ми декілька років попереджали ОСББ, що газорегулююче обладнання виходить з ладу, не має угод з ніякими компаніями, які це обладнання мають привести до ладу. Ми були вимушені відключити від газопостачання дані будинки, виявилося, що газорегулююче обладнання знаходиться ще у власності забудовника, який будував цей будинок багато років тому. Але він чомусь забув,що не передав це обладнання на баланс ОСББ. Я б хотів про цей випадок розказати трошки в іншому контексті. З’явилися певні активісти, які збурили народ на місці, наговорили дурниць і був вчинений кримінальний злочин, було самовільно підключено, відновлено газопостачання на газорегулюючому обладнанні. Був зроблений хибний виклик аварійної служби, була заблокована наша машина так званими активістами. Викликали поліцію, написали заяву, на даний момент відкриті кримінальні справи і в принципі ми готові цю справу довести до кінця. І не тому, що це честь мундира, а просто, коли блокують аварійну машину, а не дай Бог станеться якась ситуація аварійна, це потягне за собою фатальні наслідки. На жаль, люди цього не розуміють.
Людмила Григорчук: Розкажіть по-порядку. Чому виникають такі ситуації, люди самі мають перевірити, чи газорегулююче обладнання не аварійне?
Віктор Горда: Ні, не людина, а ОСББ, ЖРЕП чи ЖБК, сама ця організація і має опікуватися цими проблемами і це прописано у всіх законодавчих актах. Люди мають вимагати у керівника цієї організації, щоб вони привели у відповідність системи. Перше, що вимагає від нас законодавство, це укладення акту балансового розмежування, чіткого визначення, де майно знаходиться в обслуговуванні ПАТ «Чернівцігаз», а де на обслуговуванні балансоутримувача. Балансоутримувач має право укласти угоду з будь-якою організацією, яка має на це дозвіл. Вони можуть піти різними шляхами, або по методу заявочного ремонту, якщо вийшло з ладу, тоді звертаємося до когось, або укладення річної угоди. Тоді організація має регламент робіт. Все повинні вирішити люди самостійно, вони самі мають вирішити, скільки грошей вони на це витрачатимуть. Але повідомлення про проблеми ми присилаємо саме керівникам ОСББ чи ЖРЕПУ, а не кожному мешканцю. Ситуація критична, у нас у місті знаходиться 353 ОСББ і тільки 6 з них підписали акти і підписали угоди з обслуговуючими організаціями. Всі інші знаходяться поза законом і ми вправі припинити газопостачання цим ОСББ. І керівники ОСББ тепер намагаються наймати адвокатів, ходять до юристів, мене це дивує, адже це не ми є ініціаторами таких законів, а держава. Ми лише виконавці. Тим паче, наприклад у будинку на Кочубея, послуга річна обслуговування того газового обладнання вартує 6 тисяч гривень, на рік, з усього будинку. Це не є дорожче,ніж адвокати чи юристи.
Людмила Григорчук: Як можна вплинути на цю ситуацію? Тільки відключенням, чи є штрафи?
Віктор Горда: Не передбачені штрафи, ми вимушені припинити газопостачання, якщо обладнання в аварійному стані. 70% від того обладнання , яке зараз використовується, в якому дивному стані. То забудовник його не передав місту, то мешканці загубили документи. Є таке обладнання, яке 10 років не обслуговувалася. Ми не маємо доступу до нього, це чуже майно. Ми маємо здійснити відключення в точці балансового розмежування.
Людмила Григорчук: Де відключення зараз є?
Віктор Горда: На Руській вулиці є проблема. Там голова ОСББ не говорить про те, що протягом двох років його повідомляють, що треба укласти угоди, підписати документи. Їм простіше зробити вигляд, що вони не бачили листування, ніж пояснити людям, що треба виділити певні кошти на це.
Людмила Григорчук: В особняках як?
Віктор Горда: Там немає серйозного газового обладнання і там нема таких проблем. Кожен власник відповідає за це обладнання.
Людмила Григорчук: В районах яка ситуація?
Віктор Горда: По області є 69 ОСББ, там така сама ситуація. Якщо говорити про Новодністровськ, то там ситуація на межі. Ніхто не знає, у чиїх власників ці будинки, хто їх передавав. Там дикий захід. Будемо розбиратися. Є будинки, як зняті з балансу міста, а ОСББ не створені. Якщо станеться якась непередбачувана ситуація, то ніхто не знає, хто це буде вирішувати. Це серйозна проблема. Нефахівці не задумуються про наслідки, а наслідки катастрофічні.
Людмила Григорчук: Скільки часу треба, щоб все залагодити?
Віктор Горда: Якщо ми два роки лише стукаємо у закриті двері, то зараз бачу, що двері почали відкриватися. Це приємно, тому, якщо доведуть цю інформацію до балансоутримувачів, то це можна зробити швидко.
Людмила Григорчук: Пат Чернівцігаз може також стати такою компанією, яка обслуговує це газове обладнання?
Віктор Горда: Так.
Людмила Григорчук: Димовентканали. У Чернівцях так і не вирішилася проблема з аварійністю цих каналів?
Віктор Горда: Ситуація не вирішилася. На жаль, жодного проекту виходу з цієї ситуації я не бачу, хоча ми це пропонували багато років тому. Нам, насправді, все одно, чи це буде електрична енергія,чи газ, чи вітер, але це треба вирішити. Бо люди в небезпеці.
Людмила Григорчук: Цієї зими були нещасні випадки?
Віктор Горда: На щастя, ні. Ми постійно слідкуємо за ситуацією. Купили спеціальне обладнання,щоб слідкувати за станом димовентканалів.
Людмила Григорчук: Скільки у нас небезпечних каналів?
Віктор Горда: Кожна з квартир має заключення від організації, що ці димовентканали можуть використуватися при постійних перевірках. Але ми ж розуміємо, як ці заключення отримуються. Треба прийняти на рівні міської ради проект, який би вирішив це питання. Зараз біля ста будинків у такому стані. Це проблема. Адже це дорого, тому міська рада має долучатися до вирішення цієї проблеми.
Слухач: Горда, ви дуже добре знаєте , що по закону ваша служба повинна безкоштовно встановлювати лічильники в квартирах навіть при наявності домового лічильника указ уряду не може перевищувати закону України , ви що робите ви нагло відсилаєте людей , посилаючись на указ , а не на закон , ви не є чесна людина в цьому випадку, я була у вас на прийомі потім пішла до юриста , мені сказали подавати на вас в суд.
Віктор Горда: Я вам раджу не витрачати грошей на юристів, а послухатися нас, бо ми все робимо виключно в чинному законодавстві, у правовому полі, яке діє. Вся розмова про встановлення лічильників при умові вже встановлення загальнобудинкових лічильників, вона політизована, вона піднімається виключно маніпуляторами та політиканами, які не договорюють правду. Насправді, ситуація виглядає таким чином, що закон, про який пише пані, він вийшов у січні 2018 року. До того діяв інший закон, де було чітко зафіксовано,що погодження з мешканців не потрібно для встановлення загально будинкового лічильника. І ще той закон не говорить про те, що треба встановлювати індивідуальні лічильники там, де вже встановлені загально будинкові. Встановлення загально будинкових лічильників – це державна програма, яка мала своє фінансування, яке використане. І з точки зору держави, не нашого підприємства, то ці люди, які мають загальний лічильник, вони вже забезпечені обліком газу.
Людмила Григорчук: Все інше держава не бере на себе?
Віктор Горда: Так. Там, де не встановлені лічильники у будинку, то ми встановлюємо індивідуальні. За цей рік ми встановили більше 60 тисяч лічильників. В цьому році ми плануємо завершити встановлення індивідуальних лічильників. Якщо держава змінить свою позицію і скаже про те, що ми можемо поставити лічильники індивідуальні там, де є вже загально будинкові, то ми зразу це зробимо.
Слухач: Коли будуть встановлювати безкоштовно лічильники у багатоквартирних будинках?
Віктор Горда: Ми вже встановлюємо. Головне, щоб люди допускали нас до встановлення лічильників, бо видумують якісь дивні історії кримінального характеру. Ми зацікавлені встановити індивідуальні лічильники. Ми змушені шукати людей, які не проти встановлювати їх. Ми за встановлення саме індивідуальних лічильників, але ми робимо все за законом.
Слухач: в лютому у мене зняли лічильник на повірку, він був з 95 року і він не пройшов повірку, його до сих пір не вставили, я не розумію, чим ця ситуація закінчилося.
Віктор Горда: Ваш лічильник відбракований, але не тому, що він старий, а тому що він не пройшов повірку. Вам видали довідку про те, що він непридатний, і для того, щоб відновити комерційний облік газу, треба встановити лічильник вже за свої кошти.
Людмила Григорчук: Як часто ламається лічильник?
Віктор Горда: Раз на 8 років проводиться повірка. Є багато лічильників, які вже не відповідають здоровому глузду. Лічильники, буває, рахують навіть не на користь людини.
Людмила Григорчук: Скільки коштує лічильник?
Віктор Горда: Десь в районі тисячі гривень.
Людмила Григорчук: Скільки у нас ще є проблемних адрес через невстановлення лічильників?
Віктор Горда: Загальнобудинкові лічильники вже встановлені скрізь. Є декілька адрес, де ми не встигли і ми звернулися з пропозицією до міністерства, щоб вже відмінили це обов’язкове встановлення. Ми без погодження з мешканцями такі лічильники не встановлюватимемо більше. Індивідуальні лічильники ми навпаки просимо встановити, десь лишилося 2 тисячі лічильників встановити. До вересня місяця, думаю, ми завершимо.
Людмила Григорчук: Люди скаржаться, що лічильники загальнобудинкові і індивідуальні рахують газ неоднаково.
Віктор Горда: Ситуація дуже проста, я неоднарозово говорив, що метод обрахунку виглядає таким чином: є показник загальнобудинкового лічильника, від нього віднімаються індивідуальні лічильники і той показник ділиться на всіх прописаних осіб, і тут уже є невідповідність. Може бути прописана одна людина, а живе – 10. Чи навпаки, чи здає в оренду і там живе 20 чоловік. Чи варить консерви, пече торти, заробляє кошти, а за нього сплачує сусід.
Слухач: 2014-2015 роках ПАТ "Чернівцігаз" проводило роботи по заміні газової мережі по вул.Радіщева на даний час асфальтне покриття не відновлено! Коли буде відновлено асфальтне покриття?
Віктор Горда: Я перевірю ситуацію, але буває, що то не наша організація там працювала, або спільно ми з кимось працювали, але в разі, якщо це наша вина, то ми обов’язково питання вирішимо і відновимо покриття дорожнє.
Слухач: Чому так довго роботи на 28 червня виконуєте?
Віктор Горда: Там дві черги робіт. Ми абсолютно вчасно почали роботи, але нам довго не видавали дозволи на початок робіт, потім свята і на мне дали можливості проводити роботи, потім була зима, але ми вже всі роботи виконали. Тепер виконуємо другу чергу, це від Богдана Хмельницького до Університетської. Тепер проводимо переврізку всіх будинків. На жаль газорозподільча система міста Чернівці почала будуватися в 50-ті роки, коли ці мережі обслуговувала неприватна компанія і ніяких відновлювальних робіт не проводилося і тільки з 2011 року, коли відновила роботу ПАТ Чернівцігаз, вкладається 18-20 млн гривень щороку у газорозподільну систему. Левова частина грошей іде на Кіцманський район і Чернівці, це найстаріші газогони. Ми маємо аварійну ситуацію у центрі міста. Газолін невідповідно був ізольований, вібрація, тролейбуси, там було 30% загазованості ґрунту, ми маємо незаплановані роботи, а кошти на це мала би передбачити нам держава. У нас заплановані роботи по Гагаріна, роботи надзвичайно складні, це основні магістралі нашого міста, по-друге, констатуємо повний бардак з мережами. Ніхто не розуміє,де лежать кабелі телефонного зв’язку, де лівньовки, де мережі водоканалу. Ми пропонуємо спільно проводити роботи, раз ми вже розриваємо дорогу, то добре було б зробити все разом.
Людмила Григорчук: Ви не скучаєте за політикою?
Віктор Горда: Ні. Я не хочу нікого образити. Є багато достойних людей, але я завжди казав, що я звик створювати, а не займатися розмовами. Я займаюся свою справою, розумію, що можу тут зробити набагато більше.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter