Через порушення умов зберігання в крупах можуть завестись незвані «гості» – амбарні кліщі. Одна справа, коли така «приємна несподіванка» нас чекає вдома, в кухонних шухлядах (в старих запасах), інша – на прилавках магазинів чи на ринках, де крупи та борошно зберігаються в мішках, кажуть фахівці ГУ Держпродспоживслужби Чернівецької області.
"40 кілограмів кукурудзяної крупи із комахами вилучили з ринків Чернівецької області", - йдеться у повідомленні
За науковими даними, кліщі належать до павукоподібних. Амбарні кліщі завдають велику шкоду зерну, що зберігається в коморі. Існує їх багато видів. Найчастіше кліщі розселяються за допомогою комах.
Читати ще: Які продукти треба зберігати у холодильнику, а які - ні
Велика частина «кліщів з комори» живе в гниючих залишках рослинного походження. Комфортними умовами для існування кліщів є висока вологість, уникнення сонячних променів і забезпеченість киснем.
Більшість видів кліщів потрапляє в склади з поля під час збирання врожаю. При високій вологості масово розмножуються в зерні, яке стає непридатним для використання.
Досить часто амбарні кліщі засмічують борошно та різні крупи. Підвищена вологість у будинку – для них кращі умови. Вживання в їжу таких «заражених» продуктів небезпечно отруєнням та виникненням алергічних реакцій.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами