Акарицидна обробка Центрального парку культури і відпочинку у Чернівцях для того, щоб не було кліщів проводиться щороку навесні та восени, розповів у коментарі ІА АСС директор Центрального парку культури і відпочинку ім. Т. Шевченка Юрій Венгринюк.
"Зараз ми якраз будемо подавати заявку на спрощений тендер, бо там сума невелика. Хто виграє, той і буде проводити обробку. До трьох тижнів, я думаю, що це буде зроблено", - каже Юрій Венгринюк.
Як пояснює Юрій Венгринюк, для того, щоб здійснити акарицидну обробку парку від кліщів, потрібно щоб була відповідна температура повітря. Торік парк обробляли в травні та жовтні, так само планують зробити і в цьому році.
"Це не тільки ми, це парк "Жовтневий" буде робити, я думаю, що і сквери по місту теж оброблять", - додає Венгринюк.
Поки триває карантин через спалах коронавірусу обробити парки від кліщів не встигнуть.
"Фірма, яка виграє тендер, можливо у них будуть ще попередні замовлення. Але сам процес обробки парку триває недовго. Торік нам робила це львівська компанія, вони приїхали вранці, до обіду вже можна було спокійно ходити по парку. Головне - не заходити на ті трав’яні зони, які вони обробляють. А так воно не є дуже отруйне. Тобто це не є така велика проблема", - пояснює Юрій Венгринюк.
Директор парку каже, що кліщі уже з'явилися, але поки що не так масово.
Юрій Воронка в. о. директора парку "Жовтневий" розповів ІА АСС, що заявку на проведення тендеру через Прозоро парк подавав ще на початку квітня, але він не відбувся через зміни у тендерному законодавстві.
"Обробка від кліщів проводиться за певних умов, - каже Юрій Воронка. - Зокрема, три дні не має бути дощів і температура повітря повинна бути вищою 10 градусів, у тому числі і вночі. Завтра організуємо знову тендер і сподіваюся, що у травні погода буде нормальна, яка дозволить нам обробити парк від кліщів. Бо місто гроші на це виділило ще у квітні. Це 110 тисяч гривень на парк Жовтневий".
Якщо ж акарицидну обробку проводити зараз, коли температура повітря вночі ще може опускатися до 3-4 градусів тепла, це будуть марно витрачені кошти, додав Воронка.
Тетяна Колотило, асистентка кафедри внутрішньої медицини та інфекційних хвороб БДМУ розповіла ІА АСС, що щорічно в теплий весняно-літній період у лісах і парках активізуються кліщі, чиїх укусів людині слід остерігатися.
Одним із найпоширеніших захворювань від укусу кліща є хвороба Лайма.
"Хвороба передається через присмоктування кліщів. Існує ймовірність зараження при втиранні решток роздавленого кліща у пошкоджену шкіру та через сире молоко хворої тварини (переважно козяче). Сприйнятливість до хвороби Лайма є високою", - пояснює Тетяна Колотило.
Читайте також: Укус змії на Сокирянщині: 50-річного чоловіка госпіталізували до лікарні
Виділяють три стадії хвороби Лайма: під час першої на місці укусу з’являється почервоніння, яке швидко збільшується. Спостерігається збільшення та болючість лімфатичних вузлів. За декілька тижнів, або місяців, за відсутності лікування, хвороба переходить у другу стадію –відбуваються неврологічні розлади і порушення діяльності серця. Третя стадія супроводжується ураженням суглобів. Якщо не лікувати хворобу на ранній стадії, вона може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м’язів, нервової і серцево-судинної системи, і навіть до інвалідності.
Тетяна Колотило дає поради що робити, аби кліщ не присмоктався та як діяти, якщо потрібно видалити його з тіла людини.
- Для прогулянок на природі покривайте голову головним убором і одягайте світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла - так легше помітити кліщів.
- Кожні 2 години прогулянки оглядайте себе і своїх супутників для виявлення кліщів. Особливо ретельно обстежте ділянки тіла, покриті волоссям.
- Повернувшись додому, відразу змініть і ретельно огляньте одяг, виперіть та випрасуйте його. Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, але й згодом, перекочувавши з одягу.
- Використовуйте для захисту від кліщів спеціальні ефективні засоби, найчастіше це – аерозолі-репеленти, які відлякують кліщів.
Наші новини є у Facebook
Найчастіше кліщі прикріпляються до одягу людини, коли вона торкається гілок дерев, кущів, або сидить на траві. Кліщі присмоктуються до тіла людей не лише під час перебування на природі, але й через деякий час після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі, речах. Крім того, вони можуть заноситись до житла людини з букетами квітів, собаками та іншими тваринами.
- Якщо Ви виявили кліща на шкірі, негайно зверніться до найближчого травмпункту. Якщо це неможливо, видаліть його самостійно: змастіть кліща олією (але не заливайте, щоб не задихнувся), повільно витягніть разом із хоботком, розхитуючи його пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини.
- Після видалення кліща змастіть рану розчином йоду або спиртом.
- Видалення кліща необхідно проводити з обережністю, не здавлюючи його тіло, оскільки при цьому можливе видавлювання вмісту кліща разом із збудниками хвороби в рану. Важливо не розірвати кліща при видаленні ‒ залишена в шкірі частина може викликати запалення і нагноєння.
Якщо при видаленні кліща відірвалася його головка, яка має вигляд чорної крапки, місце присмоктування протирають ватою або бинтом, змоченими спиртом, а потім видаляють головку стерильною голкою.
- Після видалення ретельно вимийте руки з милом.
- Кліща рекомендовано доправити в лабораторію на предмет виявлення борелій. В іншому випадку його необхідно спалити.
- Протягом двох тижнів щоденно міряйте температуру тіла, в разі підвищення температури, чи виникнення почервоніння на шкірі, потрібно негайно звернутися до лікаря.
Від редакції:
Підтримайте якісну журналістику!
Інформаційне агентство АСС - це незалежна медійна платформа, яка працює об`єктивно, оперативно та точно. Вже 5 років ми подаємо нашим читачам лише якісні та перевірені новини. Втім, через кризу та карантин, наші рекламні доходи відчутно зменшились! Відтепер ви можете допомогти нам не лише лайком чи репостом, а й донатом.
Кожен донат - ваша підтримка нашої роботи!
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами