Павуки - хижаки, яких називають найнебезпечнішими тваринами на землі, на Буковині і за кордоном досліджувала чернівецький науковець Марія Федоряк. Їй вдалося виявити нові види. Про свої відкриття і вже відомі наукові дослідження вона розповіла у монографії.
Попри невеликий розмір, павуків називають найнебезпечнішими тваринами на землі. Саме павук каракурт має найсильнішу отруту серед усіх істот на землі. Боязнь павуків – найпоширеніший з людських страхів. Проте дослідження науковців довели, що небезпеку для людини становлять не всі павуки. Аби дізнатися більше про цих цікавих істот чернівецький науковець Марія Федоряк півроку провела у Румунії, співпрацювала із Яським університетом. Вона детально вивчила наукову спадщину Александру Рошки, вченого, який левову частину життя присвятив вивченню павуків Румунії та України.
Марія Федоряк, професор кафедри екології та біомоніторингу інституту біології, хімії та біоресурсів ЧНУ імені Федьковича: «Щодо складу наукової спадщини, безперечно, вагомий внесок становлять описані Олександром Рошкою види. Протягом багатьох років ми шукали всі наукові праці Олександра Рошка і в бібліотеці Чернівецького університету, в бібліотеці Яся – центральна бібліотека, в Бухаресті і нам вдалося з’ясувати, що він є автором 19 праць. Серед яких 14 написані румунською мовою, 4 німецької та 1 французькою».
Саме завдяки науковцю, який народився у Румунії, але вищу освіту здобув у Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича, а опісля ще й працював там викладачем, стало відомо чимало цікавих фактів. Зокрема, що в Чернівцях нараховується понад 2 сотні видів павуків. Дослідження 20 століття, науковець Марія Федоряк доповнила новими – вже 21 століття. Вона працювала і в Чернівецькій області і в Румунії, і виявила, нові види павуків. Про всі ці цікаві факти Марія Федоряк розповіла у своїй монографії. Науковці кажуть, ця праця важлива одразу з кількох причин.
Михайло Марченко, директорінституту біології, хімії та біоресурсів ЧНУ імені Федьковича: «Вивчаємо ми їх температуру, як вони розмножуються, як вони реагують ультрафіолет. Бо в Китаї зробили реклами і на ці реклами, колір був такий, почали сідати комарі, і ніхто не міг нічого доказати, чому це так, тобто вивчення їх розвитку і використання може послужити навіть нашому технічному прогресу».
Петро Фочук, проректор з наукової роботи ЧНУ імені ю. Федьковича: «Вона важлива з точки зору історії, показати, що в ЧНУ завжди працювали достатньо видатні вчені, яким був Олексантру РОшка. І я думаю, що ця інформація дозволить людям краще дізнатись про наш університет, який святкує 140 – річчя».
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами