Повномасштабна війна внесла великі корективи у релігійне життя країни, хоча й до 2022 року на Буковині були одиничні випадки, коли віряни виходили з-під юрисдикції московського патріархату, розповідає єпископ.
«Більш свідомі люди, які, дозріли до цього рішення виходили з УПЦ (МП) й до 2022 року. Але з початком повномасштабного вторгнення РФ, люди, які відносили себе до УПЦ (МП) насправді побачили, хто є хто. Тих пастирів, які, на жаль, підтримали російську пропаганду, ідеологію «руского міра», проповідували в себе у церкві, в Україні, в західних регіонах, зокрема й в нашій Чернівецькій області – люди скинули. Позбулися того старого, зотлілого і приєдналися до ПЦУ.
Говоритиму про ситуацію після мого приходу, а саме з початку лютого, коли Синод мене призначив архієреєм зараз вже Чернівецько-Буковинської єпархії. Зараз на Буковині вирішує перейти до Православної церкви України приблизно одна парафія в місяць. Звичайно, що це мало. Але водночас ми вдячні за те, що люди зрозуміли, що стають таким чином на бік свого народу, своєї церкви, своїх захисників, обирають правду, стають на бік істини».
Медіа агентство АСС є в Instagram
Етап переходу у громадах Чернівецької області продовжується, зазначив єпископ. Так напередодні ми повідомляли про те, що релігійна громада села Зеленів, яка ще в червні перейшла до ПЦУ, змогла увійти до свого храму лише 10 вересня. Люди давно боролися за вихід з російської церкви, перехід відбувся, але, як розповідає єпископ Феогност, активісти московського патріархату чи не з усієї області приїжджали і блокували вхід у храм. Згодом відбулися суди, громада виграла їх і люди як законні власники змогли зайти до храму.
«Жодного разу наші парафіяни не діяли проти закону України. Кожного разу, коли відбувалися переходи, лише маючи документи та всі законні підстави, люди заходили до храмів. Іншого варіанту не було. Хоча існує чимало провокацій, «картинок», які створюють для парафіян, які сліпо вірять своїм священникам з УПЦ (МП).
Більше скажу, з переходами вже є кілька священників, їхні імена ще не оголошуємо, але вони будуть приєднуватися до нашої єпархії. З великою радістю з ними спілкувався, я їх прийняв, але офіційний перехід відбудеться незабаром», - сказав єпископ.
Процес переходів, який триває в державі, зворотної дії вже мати не може, переконаний архієрей Православної церкви України.
Чернівці у цьому плані також не «дрімають», каже єпископ. За його словами, на сьогодні дуже багато людей з різних районів Чернівців звертаються до єпархії та розпитують, як правильно здійснити перехід. Відповідно до закону - рішення лише за людьми.
«Ми спілкуємося з такими людьми в правовому порядку, щоб все було правильно. Перехід може здійснити лише громада. Мають бути парафіяни, які ходять до цієї церкви, які моляться і будуть молитися в цьому храмі, але вже в Православній Церкві України.
Люди мають сказати ні церкві, яка має зв’язок з Росією. Там їхній духовний центр. Люди це мають розуміти, бачити. УПЦ МП маскує свою духовну приналежність» - пояснює єпископ Чернівецький і Буковинський.
Як приклад, він наводить сусідню Хмельницьку область. Мешканці Хмельницького в цьому плані дуже активні, каже єпископ, зараз там залишилися 2-3 церкви московського патріархату. Навіть головний собор міста перейшов до Православної церкви України.
«Ми перейшли на новий етап нашого життя. Війна показала, хто є хто. Багато відсіялось з нашого середовища, з нашого кола друзів. Кожен має право на свої погляди та бажання. Але сьогодні як ніколи нам потрібна єдність, згуртованість. Віримо, що люди почують нас. Двері нашої церкви відкриті для всіх. Це дуже важливо», - зазначив єпископ Чернівецький і Буковинський Феогност.
Від редакції додамо, як повідомили у відповіді на інформаційний запит журналістів МА АСС у Чернівецькій ОВА, у Чернівцях зареєстровано 142 релігійні громади, з них до УПЦ (МП) належать 25 громад, а до ПЦУ – 31 громада. У Чернівецькій територіальній громаді з 2019 року не відбулося жодної зміни канонічного підпорядкування шляхом переходу з УПЦ (МП) до ПЦУ, зазначили в Чернівецькій ОВА.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами