День бабака (Groundhog Day) – традиційне народне свято в США і Канаді, яке відзначається щорічно 2 лютого. По-іншому це веселе й улюблене серед американців і канадців свято ще можна назвати днем чотириногих та пухнастих метеорологів. Так, ґрунтуючись на поведінці бабака, цього дня складають прогноз щодо настання весни, пише ІА АСС.
Хоча на сучасному етапі розвитку науки та техніки людство вже цілком навчилося прогнозувати погоду «на завтра», раніше для її передбачення використовували різноманітні народні прикмети чи певні явища у природі, як от, наприклад, поведінку тварин, птахів, комах чи рослин. І цим традиціям вже багато років. Про це розповів кандидат біолологічних наук, доцент кафедри мікробіології та вірусології БДМУ Андрій Міхєєв.
Один із найвідоміших, хоча й не дуже точних способів визначати погоду та прогнозувати прихід весни існує вже понад 130 років. Для цього спостерігають за поведінкою бабака, і щороку це відбувається на початку лютого. Ця традиція зародилася у 1886 році в штаті Пенсільванія, коли вперше розбудили сплячого взимку бабака, змусивши таким його зробити «прогноз погоди». Веселе свято прижилося і перетворилося на народне, а штат Пенсільванія став місцем туристичного паломництва 2 лютого.
Саме тут, в містечку Панксатоні на Індичій Гірці, мешкає найперший і найзнаменитіший офіційний бабак-метеоролог Філ. За легендою, він робить прогнози ще з 1886 року. Хоча відомо, що бабаки в неволі живуть не більше 10-15 років, поважні члени «Клубу бабака» стверджують, що секрет його довголіття ховається у спеціальному еліксирі. На сьогодні у світі є сім найбільш відомих бабаків-метеорологів: Філ, Віллі, Чак, Сем, Біллі, Джиммі та Генерал Лі.
Отримуйте новини в Telegram
Щороку 2 лютого на Гірку виходять джентльмени в смокінгах і циліндрах (члени Клубу бабака) і один із них здійснює ритуал – будить бабака Філа, витягає його з нірки, щоб спрогнозувати прихід весни. Згідно зі 130-літнім повір’ям, можливі два варіанти передбачень: якщо тварина таки залишить нору, то зима невдовзі закінчиться і буде рання весна, якщо ж бабак заховається назад у нору, то зима триватиме ще 6 тижнів. Звісно, це дійство супроводжується щорічним фестивалем зі святковими гуляннями, які відбуваються у місцях проживання всіх найбільш відомих бабаків-метеорологів та дуже приваблює туристів. Щоправда, за час існування свята прогнози приходу весни не завжди справджувалися – часто тварини з різних міст роблять різні прогнози. Проте, всі американці та канадці щороку обов’язково стежать за поведінкою природного синоптика. За щорічними підрахунками кліматологів, точність прогнозів Філа становить аж 39%. Але його палкі шанувальники і деякі історики стверджують, що точність Філа коливається від 75% до 90%.
Є свої бабаки-синоптики також і в Україні – у Харкові та Львові. Досить популярним є чотирилапий бабак-синоптик Тимко, що мешкає у Харкові та робить свої прогнози на весну 1 лютого. Другий пухнастий синоптик – це бабак з Галичини Маруся, яка мешкає у Львівському дитячому еколого-натуралістичному центрі. Свої метрологічні обов’язки Маруся виконує з 2016 року після того, як замінила на цій почесній «посаді» своїх попередників, але робить вона передбачення на Стрітення Господнє - 15 лютого.
Вважається, що природні умови чи їх зміни суттєво впливають на поведінку тварин: вони відчувають зміну атмосферного тиску, вологість повітря, температуру, яскравість сонячного світла, а люди навчилися це помічати та використовувати. Ці народні прикмети роками допомагали нашим пращурам орієнтуватися в погодних умовах і багато з них нам усім відомі.
«Окрім суто погодних умов, тварини допомагають нам передбачати і певні погодні катаклізми. У Японії для цього розводять в акваріумах рибок, котрі зміною поведінки передбачають наближення шторму. Риба голець, коли ясно, лежить на дні, з наближенням негоди починає метушитися в акваріумі. Медузи та деякі морські водорості перед штормом спускаються на дно, а краби зариваються у пісок. За кілька днів до землетрусу змії та ящірки вилазять з нір, - розповідає Андрій Міхєєв. - До несприятливих змін погоди також дуже чутливі різні комахи, адже їх існування залежить від умов навколишнього середовища, від температури, вологості повітря тощо. «Метрологічна» здатність мурашок, бджіл, жуків дозволяє нам досить точно «передбачити» погодні зміни, адже рятує їх від загибелі. Щоправда, це можна спостерігати переважно у теплу пору року. Наприклад, підмічено, що коли жуки-гнойовики літають низько – на гарну погоду. Вони помиляються набагато рідше, ніж сучасні барометри.
Політ комах також може сигналізувати про рівень вологості повітря – у вологу погоду літають досить низько, бо крильця, а також волосинки на тільцях, зволожуються і комахи важчають. Також саме тому ластівки полюють на комах перед дощем, літаючи над самісінькою землею».
Читайте також: Ще більше снігу та ожеледиця: синоптики розповіли про погоду у перший тиждень лютого
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами