У Георгія Раци - 260 спортивних голубів-переможців. За своїми підопічними господар доглядає 24 години на добу: щодня прибирає, заварює їм трав`яні чаї та нарізає свіжі салати, частує арахісом і сиром. А також тренує.
Гостей на віконці голубівниці зустрічає білий птах зі скуйовдженим чубом. Господар жартома називає його «сторожем».
- «Сторож» - мій перший голуб. Він прилетів до мене сам, коли я закінчив будувати хату, - розповідає Георгій Раца. – Цей голуб ніби освятив нашу хату. На його лапці було кільце із номером – він був спортивний. Я залишив його у себе. З часом купив йому пару, потім – ще одну і ще…
Голуби Георгія Раци звикли до режиму та порядку. До перших морозів практично щодня чоловік вивозить їх на тренування. Молодих відвозить на п`ять кілометрів від дому і випускає. Їхнє завдання – знайти голубівню.
Один з видів змагань, у яких беруть участь голуби Георгія – дербі. У ньому змагаються молоді птахи, на яких покладаються великі надії. Вони ще не брали участі у змаганнях, проте мають хороші гени.
- Кільця із написом «Дербі» я вдягаю на лапки маленьким пташенятам у травні, а на початку вересня вони вже підкорюють свою першу дистанцію. Зазвичай, голубівники з Тернополя, Івано-Франківська та Чернівців звозять своїх птахів у Заліщики. Там випускаємо – і чекаємо вдома. Коли голуб прилітає у свою голубівню, знімаю кільце з його лапи і вкладаю у спеціальний годинник, який фіксує час прибуття з точністю до сотої секунди, - розповідає Георгій Раца. – Від Заліщиків до села Чагор, де я мешкаю, приблизно 60 кілометрів. Зазвичай мої голуби долають цю відстань за одну годину.
Були змагання, у яких птахи стартували у місті Краснодон Луганської області. Це за 1016 кілометрів від Чернівців. Пам`ятаю, вилетіли о п`ятій ранку, а вдома були о пів на сьому вечора. Зустрічала голубів дружина, бо я ще був у дорозі.
Під час летів і домочадці, і сусіди знають: на подвір`я краще не заходити, голосно не розмовляти і не вдягати яскравих речей. Усе це може налякати птахів – і вони вчасно не залетять до голубівні.
- Під час змагань обов`язково двічі прибирається голубіння – вранці і ввечері. Голуби повинні повернутися в ідеально чистий дім, - розповідає Тетяна Раца, дружина Георгія. – Іноді для того, аби простимулювати птаха швидше повернутися, садимо його перед вильотом до голубки. Жартуємо: на крилах кохання швидше повернеться додому. Часто так і стається. Та якщо голуб повернувся зі змагань, а його місце зайняв інший самець – починається справжня війна, буквально до крові. Не раз чоловіку доводилося зупиняти бійку, розбороняючи конкурентів.
Тренування та догляд за голубами – хобі Георгія Раци, яке окрім сотні кубків та грамот не приносить йому жодної копійки. А от витрачає чоловік чималі гроші, бо виховати справжніх чемпіонів – задоволення не з дешевих.
- Пачка корму на 18 чи 25 кілограмів коштує від 20 до 35 євро. Аби прогодувати моїх птахів, потрібно чотири тонни корму на рік, - розповідає Георгій. – Годую їх двічі на день. Проте корм не лишаю: поїли – і одразу прибрав. По-перше, вони повинні звикнути до режиму, а по-друге – не варто у голубівнях розводити бруд і всі умови для розмноження мікробів.
Окрім спеціального корму, мої спортсмени полюбляють овочеві салати, просо, арахіс. П`ють спеціальні фіто чаї. Взимку частую їх сиром, аби поповнити організм кальцієм.
- Для мене голуби – як діти, яких я доглядаю, виховую, люблю, - пояснює голубівник. – Вони впізнають мене, коли захожу до голубівні. Коли я у відрядженні, годувати їх приходить дружина. І, щоб птахам було комфортніше, вдягає мій одяг – так вони відчувають запах господаря і не хвилюються. Це дуже розумні і сильні птахи.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами