У деяких містах України несподівано випав град великих розмірів. У кожному з випадків сценарій був тотожним: спершу почалась гроза, а тоді посипали крижані опади. То звідки на початку літа взялось стільки граду?
"Попри те, що йдеться про крижані опади, і, здавалося, це мало б бути більш характерним для зими, але на території України град утворюється упродовж всього літнього періоду. Іншими словами, саме для літа такі опади є звичними, - говорить Борис Лєсков, старший науковий спiвробiтник вiддiлу фiзики атмосфери Українського науково-дослiдного гiдрометеорологiчного iнституту, пише Експрес онлайн. - До слова, цьогоріч кліматичне літо почалось ще навесні, а в травні ми вже бачили град.
Інтенсивність грозових процесів, що супроводжуються випадінням граду, найвища саме влітку, коли повітря добре прогрівається, а показник вологості (кількість водяної пари на кубічний метр) є доволі високим.
Читайте ще: Град на Буковині понищив урожай
Якщо говорити про механізм формування граду, то обов'язково має бути грозова хмара, в якій тепле повітря піднімається вверх. Йдеться про доволі високі показники висоти й низькі показники температур повітря, тож волога починає замерзати. Показовим був випадок, що трапився влітку 1971 року, коли над Дніпропетровськом був шторм, тоді літаки зафіксували верхню межу грозової хмари на висоті 20 тисяч 400 метрів. Такі хмари в середньому можуть розтягуватись на десять і більше кілометрів. Часто вони набувають темного кольору через процеси, що в них відбуваються. За таких умов у хмарі починають формуватись конденсайційні центри, довкола яких наростають шари з вологи і застигають. А що вище від поверхні землі проходять такі процеси, то більші розміри мають градинки. На шляху до поверхні землі вони встигають трохи розтанути, тож, долітаючи, мають діаметр близько півсантиметра. А от градини, які сягають розмірів курячого яйця, вважається доволі великим".
А якими були рекорди граду?
"Найчастіше град випадає під час зливи та грози, при температурі повітря 18-22 градуси. Стається таке у 75% випадків на фоні приходу холодного фронту, - додає Олена Донич, начальник відділу кліматології Центральної геофізичної обсерваторії МНС України. - Рекордним за розмірами був град, що випав в останні дні весни 2006 року в Миронівці (Київська область), він мав 72 міліметри. Тоді град падав всього шість хвилин, за які встиг завдати шалених збитків".
Вам буде цікаво: Глобальне потепління. Прогноз погоди на літо 2018 в Україні
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами