Урочисто відкрився перший "Фестиваль гуцульської культури в Мюнхені".
Дякуючи таким подіям, Україна постає перед іноземцями як цивілізована країна з багатогранною культурою та талановитим народом, розповів народний депутат України з Буковини Іван Рибак, який разом з дружиною присутній на відкритті фестивалю.
Фото: Іван Рибак. Facebook
Проведення «Гуцульського тижня» у Мюнхені має на меті познайомити європейців із культурно-мистецькими традиціями гуцулів, які зберегли унікальний скарб мальовничих обрядів і вірувань, містично поєднали дохристиянські та християнські символи й традиції.
Реалізація проекту різновекторна і включає як презентацію рудиментарних зразків фольклору гуцулів, так і його відображення у сучасному театрі, кіно, музиці, образотворчому мистецтві. Акцію здійснює група професійних, визнаних на національному і міжнародному рівнях митців. Унікальна культурна спадщина горян українських Карпат суттєво вплинула на сучасне мистецтво. Різні жанри професійної художньої творчості, представлені у контексті етнічно рідкісного краю, інспірують діалог із інтелектуальними та мистецькими колами Західної Європи.
Ініціатива і здійснення проекту «Дух Гуцулів – містичного гірського народу українських Карпат» належать українському диригенту Оксані Линів (з 2017 року – головний диригент Оперного театру та філармонійного оркестру австрійського міста Граца) за участю Нової мюнхенської філармонії, Українського Вільного університету Мюнхена (UFU), LvivMozArt, Генерального консульства України в Мюнхені, Чеського центру Мюнхена (ČC), Спілки «Україна» зі сприяння українській культурі (“Ukraina” Gesellschaft zur Förderung ukrainischer Kultur e.V.), Салону «C. BECHSTEIN».
Під час «Гуцульського тижня» у різних локаціях міста мюнхенська культурна еліта матиме можливість познайомитися із різними стилями, жанрами і методами найважливіших фольклорних і професійних раритетів творчості Гуцульщини. В одному з найкращих концертних залів Мюнхена (Геркулес-залі), у художніх майстернях, у кіно- й театральному просторах заплановані акції, які на першому плані включатимуть показ фільму «Тіні забутих предків» і виконання «Гуцульського триптиха» Мирослава Скорика (1938*). Видатний український композитор офіційно запрошений до Мюнхена почесним гостем «Гуцульського тижня» Українським Вільним університетом, особисто Оксаною Линів і ректором університету професором Марією Пришляк. Композитор буде присутнім на заходах проекту «Дух Гуцулів – містичного гірського народу українських Карпат», а також візьме участь у круглому столі, дискусіях та обміні думками серед митців та експертів із різних галузей мистецтва.
Програма проекту «Дух Гуцулів – містичного гірського народу українських Карпат»:
12 березня – театральна вистава Коломийського академічного обласного українського драматичного театру імені Івана Озаркевича «Гуцульський рік». Театр із гуцульського міста Коломиї здійснює європейське турне. Знаковим збігом обставин став той факт, що театр відкриває серію акцій авторського проекту Оксани Линів «Дух Гуцулів – містичного гірського народу українських Карпат» у Мюнхені. Спектакль «Гуцульський рік» за повістю відомого українського драматурга, етнолога, композитора і засновника сучасного мистецтва бандури Гната Хоткевича (1877–1938) покажуть у Мюнхені вперше. Музику до театральної вистави створив знаменитий сучасний український композитор Олександр Козаренко (1963*), народжений у Коломиї. Отже, органічні поєднання античних, біблійних, фольклорних та інших інтонацій-символів у творчості відданого коломийчанина не випадкові. Постановка динамічна, має прозору структуру, в якій послідовно зафіксовані найважливіші ритуали й етапи життєтворчості гуцулів – Різдво і Великдень, шлюб і смерть. Костюми, декорації, музика, звуки трембіт, звучання мелодійного гуцульського діалекту – все це творить унікальну атмосферу містичного краю, який зачаровує красою і різнобарв’ям етнічно достеменних обрядів.
15 березня відбудеться концерт оркестру Нової мюнхенської філармонії за участю 20 студентів з України, які пройшли відбірний тур і отримали рідкісний шанс музикувати в цій програмі разом із першокласними німецьким оркестрантами. Як зазначила Оксана Линів, особливо приємною подією цього тижня стане участь у проекті творчої молоді з України, переважно студентів струнного відділу Національної музичної академії України імені Петра Чайковського. Під керівництвом Оксани Линів вперше у Мюнхені прозвучить «Гуцульський триптих» (1965 р.) Мирослава Скорика поряд із творами рідного для мюнхенців Ріхарда Штрауса (симфонічна поема «Життя героя», 1898 р.) і китайця з Нью-Йорка Тан Дана («Сльози природи» / The Tears of Nature, соло ударних, солістка – Віві Васілева, 2012 р.).
Для української культури з її етнічним розмаїттям «Гуцульський триптих» у сфері професійної композиторської творчості зафіксував унікальну інтонаційну ідентичність гуцульського коломийкового мелосу і ритму. Мирослав Скорик належить до покоління шістдесятників. На Заході період «хрущовської відлиги», відомий під терміном «десталінізації», знаменував у ті часи надію на тривалий процес політичних, економічних і соціальних реформ. Для молодого митця ці роки означали активне творче відродження української музичної культури, яке, на жаль, не довго тривало. Але вибір новітніх стильових засобів, захоплення радикалізмом авангардних пошуків, експерименти «нової фольклорної хвилі» сформували у свідомості західноукраїнського композитора відчуття індивідуальної стильової ідентичності. У «Гуцульському триптиху» архаїка карпатського фольклору і яскравий композиторський стиль Мирослава Скорика являють органічну єдність.
Сюїту для симфонічного оркестру «Гуцульський триптих» композитор реструктурував із написаної раніше музики до кінофільму «Тіні забутих предків» за повістю видатного українського письменника Михайла Коцюбинського (1864–1913). У творі очевидна неповторність авторської професійної обробки фольклорних джерел Гуцульщини. Народження цієї музики разом з унікальним явищем українського кінематографа – щаслива історія співтворчості двох зіркових митців. Скорик перетворив кіномузику на провідний складовий компонент драматургії фільму і винайшов разом із геніальним українським режисером вірменського походження Сергієм Параджановим (1924–1990) новітню модель українського «поетичного кіно», яка й до сьогодні залишається неперевершеною.
17 березня – демонстрація фільму «Тіні забутих предків» (1964 р.) із німецькими титрами у Чеському культурному центрі міста Мюнхена (у 1918–1938 роках Гуцульщина входила до складу Чехословаччини). Зйомки фільму відбувалися на Гуцульщині. У трагічній історії молодих закоханих – нащадків карпатських горян гуцулів – наскрізно розвивається «Ромео-і-Джульєтта-мотив» на фоні величної гірської природи у містичній атмосфері гуцульських обрядів.
Такі зіркові режисери, як Федеріко Фелліні, Акіра Куросава, Мікеланджело Антоніоні, Анджей Вайда дали високу оцінку фільму «Тіні забутих предків». Світове визнання генія Параджанова і його фільму, що отримав 39 міжнародних винагород у 21 країні світу, не зупинили переслідувань режисера з боку радянської влади.
На завершення мюнхенської демонстрації фільму «Тіні забутих предків» митці зберуться за круглим столом. У дискусіях, обміні думками з гостями «Гуцульського тижня» візьмуть участь композитор Мирослав Скорик, письменниця і етнолог Ярина Винницька, кінорежисер Олег Павлюченков. Ярина Винницька виступить із доповіддю «Символіка та обряди Гуцульщини». Кінорежисер Олег Павлюченков розкаже про місце та роль фільму у всесвітній історії кінематографа.
18 березня. Мистецькі заходи «Гуцульського тижня» продовжать майстер-класи, в яких мюнхенська публіка ознайомиться з окремими фольклорними та сакральними практиками гуцулів. Художник Остап Лозинський відкриє секрети гуцульського іконопису на склі й познайомить учасників із методами і технікою його виконання. Співачка Наталка Рибка-Пархоменко керуватиме майстернею народного гуцульського обрядового співу. Учасники майстер-класу разом із вокальною групою «Курбаси» вчитимуться співати гуцульські пісні. Майстер-класи обрамлятиме мультимедійна презентація Арт-книги «Скриня». Унікальну колекцію скарбів українського народно-прикладного мистецтва представить Ярина Винницька.
19 березня – заключний концерт під керівництвом Наталки Рибки-Пархоменко. Учасники майстер-класів покажуть традиційні зразки вокальної західноукраїнської музики та гуцульські пісні з фільму «Тіні забутих предків» .
Джерело: mus.art.co.ua
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами