Лялька - радість, лялька - берегиня, ляльки-нерозлучники, а ще ляльки, якими згідно українських традицій гратися не дозволялось. І таких півсотні. У краєзнавчому музеї Чернівців відкрили персональну виставку Інесси Флоряк. Опісля всі охочі мали змогу навчитися мистецтву створення ляльки під час майстер-класу.
Почали гратися ляльками ще у 4 столітті до нашої ери, про це свідчать дослідження археологів. Кожна з них була унікальною, оскільки робилася власноруч. Саме такими є і ці. Лялька-радість, лялька-берегиня, сонячна лялька, лялька родючість і та, яка є символом материнства. Подібні їм не знайти, оскільки кожну майстриня Інесса Флоряк робила сама.
Інесса Флоряк, майстриня: «Принципова тільки ручна робота. Ляльки-мотанки з 4 років мене вчили, прабаба вчила, показала першу ляльку, а потім я для себе, для самопізнання почала їздити по різних селах Буковини і збирати традиції. Ну і у старих жінок знаходила ляльки, розпитувала».
Саме тому кожна з ляльок персональної виставки розповідає про історію та культуру України. До прикладу, цими ляльками гратися не можна. Це обрядові весільні символи. Опісля їх вішали на стіні оселі і зберігали, як запоруку благополуччя, все життя. Є серед них і такі, що допомагали рятувати життя.
Неля Кириченко, працівник Чернівецького обласного краєзнавчого музею: «Є ляльки, які особливо цікаві, особливо, зокрема лялька. Яка наповнена зерном, ця лялька має дуже давню історію, зокрема повертає нас до тих сумних сторінок історії, зокрема голодомору. Тому що люди, аби врятувати сім’ю від смерті, умудрялися сховати ті 100-200 грамм зерна в ляльці».
А такі ляльки - подорожниці найчастіше передають рідні та друзі нашим захисникам на Схід. В руках лялька-оберіг тримає вузлик, де заховано кілька зерняток пшениці. Вважалося, що її володар, де б він не був, не залишиться без їжі і його завжди оберігатиме любов близьких. Чимало з таких іграшок не лише неповторні, вони ще й борються за чисте довкілляя. Адже подекуди основою ляльки майстриня обирала звичайну пластикову пляшку. Опісля відкриття виставки «Світ ляльок» всі охочі ще й мали змогу навчитися цьому мистецтву під час майстер-класу і створити власну ляльку-оберіг. Натомість побачити понад півсотні ляльок у Краєзнавчому музеї всі охочі матимуть змогу протягом місяця.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами