Знаменита колекція Габсбургів - одне з найцікавіших книжкових зібрань, яке зберігається у фонді відділу Рідкісних книг та рукописів, наукової бібліотеки ЧНУ ім. Ю. Федьковича. Взагалі історія бібліотеки тісно пов’язана з іменами австро-угорських імператорів, розповідає завідувачка відділу, Оксана Січкар-Цимбалюк.
«Родина Габсбургів мала дуже велику і гарну бібліотеку, у якій було багато дублетів. В певний період часу прийняли рішення частину книг віддати у публічні бібліотеки краю. Так як Буковина тоді належала до Австро-Угорської імперії, то частину колекції монаршої родини отримала наша бібліотека», - каже Оксана Січкар-Цимбалюк.
Спершу іменна колекція Габсбургів була розпорошена по усіх фондах бібліотеки. Її виокремили лише наприкінці ХХ століття. А перші книги монаршої родини потрапили сюди у 1877 році.
«Згідно з рішенням Міністерства культів і освіти Австро-Угорщини, від 7 січня 1876 року, з нагоди відкриття Чернівецького університету для доукомплектування бібліотеки вирішили передати з Празького університету 773 дублети. Так як Фердинанд І останні роки свого життя провів у Празі, то і частина його бібліотеки знаходилася там», - розповідає завідувачка відділу.
А вже через рік бібліотека Чернівецького університету отримала у подарунок 1056 томів літератури від імператора Австро-Угорської імперії Франца Йосипа.
«Книги у монаршій родині передавалися у спадок тільки по чоловічій лінії», - розповідає Оксана Січкар-Цимбалюк.
Усі книги, які належать до колекції Габсбургів, мають спеціальні написи на ярликах, або ж особисті печатки Фердинанда І, чи Франца Йосипа. Зібрання поділене на видання, які вийшли у світ до 1830 року, це так звані стародруки, і книги, які були видані після 1830 року. Останніх у колекції нараховують близько 900.
Оксана Січкар-Цимбалюк: «Ось дуже цікаве видання. Це «Чистилище» Данте Аліг’єрі видане французькою мовою з ілюстраціями всесвітньовідомого французького художника-графіка Гюстава Доре. Це книга 1868 року».
До колекції також увійшли два однакових портрети Франца Йосипа, які прийшли у бібліотеку без рамок. На зворотній стороні одного з портретів навіть є інструкція, як за ним доглядати. Невелику частину колекції Габсбургів складає періодика: газети і журнали, переважно, німецькою мовою.
Зразком друкарського мистецтва у колекції вважається ювілейне віденське видання «Хроніка століття визначного королівського ордену Святого Стефана». Книга зберігається у спеціальному футлярі, її форзаци зроблені з шовку муару світлого кольору. Хроніка видана латиною, зрізи книги оздоблені сусальним золотом. На шкіряній палітурці червоного кольору прикріплений оригінальний королівський угорський орден Святого Стефана. Орден як організацію у 1764 році заснувала австрійська ерцгерцогиня Марія Терезія. У книзі описана хроніка століття ордену, з 1764 по 1864 роки. Видана вона також 1864 році.
Завідувачка відділу окремо зупиняється на цінних виданнях ХVII, XVIII та XIX століть. Стародруків, які вийшли у світ до 1830 року, у колекції Габсбургів близько 500 примірників.
Читайте також: Книга видавництва "Чорні Вівці" потрапила до престижного каталогу
«До стародруків належать книги з монограмою «М.Л.». Це два томи праць Йоганна Вінкельмана, німецького історика мистецтв, які належали імператриці Марії-Луїзі, другій дружині Наполеона І, доньці австрійського імператора Франца І. Ці книги у простій червоній палітурці, але оздоблені сусальним золотом», - розповідає Оксана Січкар-Цимбалюк.
Особливу увагу у колекції привертають так звані «ельзевіри». Це книги, які видавала родина Ельзевірів у період з XVI до початку XVIII століття. Це була знаменита голландська династія книговидавців, всі книги цього видавництва за високий рівень поліграфічного мистецтва отримали власну назву «ельзевіри».
Саме у цьому видавництві, в Амстердамі у 1682 році вийшов двотомник Ісаака Бюляра, який належить до колекції Габсбургів. Серед «ельзевірів» ще одне вишукане амстердамське видання 1705-1720-х років. Це атласи історії, хронології та фотографії. Ці фоліанти дуже великі, одна книга важить понад 5 кілограмів. Побачити знамениту колекцію Габсбургів та попрацювати з нею у чернівецьку бібліотеку приїжджають науковці та історики з усього світу. У відділі запевняють: усі книги відкриті для читачів.
«Коли фонди публічної бібліотеки краю переходили у фонд університетської бібліотеки, однією з основних умов було те, що книги мають бути доступними для всіх охочих, а не лише для студентів чи містян», - каже завідувачка відділу Рідкісних книг та рукописів, Оксана Січкар-Цимбалюк.
Частина колекції Габсбургів зберігається під спеціальним склом. Це справжні твори мистецтва, каже завідувачка відділу. Книги у шовку, оксамиті, майже усі вони мають золотий зріз. Видання оздоблювали сусальним золотом аби книги не псувалися.
Уся колекція Габсбургів видана у різний час у Європі. Більшість книг французькою та німецькою мовами, хоча є видання угорською та латиною.
«Не всі книги бібліотеки Габсбургів на сьогоднішній день виявлені та виокремлені. У нас величезний фонд іноземного сховища і навіть зараз, під час його опрацювання, працівники виявляють книги, які належали монаршій родини Габсбургів. У сховищі ще можуть перебувати близько 400 книг,які можна віднести до колекції», - розповідає Оксана Січкар-Цимбалюк.
Серед інших колекцій, які нині зберігаються у відділі Рідкісних книг та рукописів бібліотеки ЧНУ є також цікаве зібрання «малюток». Це більше 3-х тисяч книг маленького формату.
Оксана Січкар-Цимбалюк: «Ось, до прикладу, книга афоризмів Кузьми Порткова. Разом з нею є лупа, щоб можна було прочитати. Нещодавно ця книга вважалася найменшою у колекції, але тепер є і менші. Найменша книжка має довжину палітурки 2,5 сантиметри».
Тематика цих книг найрізноманітніша, вони зібрані у колекцію за форматом.
«Тут зберігаються книги як іноземними мовами, так і українською. Переважно це ювілейні видання, які видавалися по всьому СРСР. У колекції «малюток» багато видань класиків: Шекспір, Шевченко. Є навіть партійна література, яка теж видавалася у таких форматах», - каже Оксана Січкар-Цимбалюк, завідувачка відділу Рідкісних книг та рукописів.
Нині фонди наукової бібліотеки складають понад 2,5 мільйони примірників літератури. Серед цих книг співробітники сподіваються виявити ще не один витвір мистецтва. А видання, які зберігаються у відділі Рідкісних книг та рукописів, з 2002-го року вважаються національним надбанням.
Авторка: Марина Шварцман, ІА "АСС"
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами