Про традиції святкування зустрічі весни та легенди довкола цього свята кореспонденту ІА АСС розповів директор Чернівецької обласної громадської організації «Буковинський мистецький центр відродження та сприяння розвитку румунської традиційної культури» Юрій Левчик.
«Традиції святкування Мерцішора сягають понад 8000 років. Цей символ використовувався на початку року (тоді це був березень), коли все оживало. Спочатку Мерцішор був біло-чорним. Це були дві скручені з овечої шерсті мотузки. Вовну вибирали найкращу. Далі – все це заплітали і пов’язували на руці або шиї новонародженої дитини або вже малюка. В’язали Мерцішор й худобі, а також на плодоносні дерева».
Читайте також: Сьогодні відзначають Всесвітній день імунітету. Як покращити здоров'я на початку весни
За словами Юрія Левчика багаті люди нанизували на мотузок ще й срібну або золоту монети, бідні ж – камінець. А зав’язувався оберіг лише бантиком. За допомогою Мерцішора люди визначали ще, яким буде рік.
«Його ставили під камінь, а через місяць дивилися, що там відбулося: якщо довкола Мерцішора з'явились якісь живі організми, себто хробаки, мурашки тощо, отже рік буде дуже багатим; якщо ж нічого не було, той й змін не у господарстві не варто чекати; якщо ж довкола оберегу з’являлася пліснява – тоді рік був під загрозою».
Наші новини є у Facebook
Вже пізніше з’явилися нові легенди про Мерцішор. Одна з них розповідає про молоду дівчину, яка пішла у ліс по дрова. Крізь сніг вона побачила маленьку квіточку. Дівчина хотіла її врятувати, знявши з неї шипи.
«Вколовшись, дівчина поранила руку, краплина крові впала на квітку й вона стала червоно-білою. Звідси й походить вже такий Мерцішор, - розповідає Юрій Левчик. - Пізніше Мерцішор почали носити не тільки на руці чи шиї, його вже вплітали й у волосся, клали на одяг з лівого боку біля серця, а 2017 року Мерцішор внесено до списку всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО».
Впродовж 5 років представники «Буковинського мистецького центру відродження та сприяння розвитку румунської традиційної культури» разом з школярами румуномовних шкіл та вихованцями гуртків роздавали чернівчанам на вулицях міста вітальні листівки з Мерцішорами. Лише торік червоно-білі квіточки роздали майже 5 тис. містянам, цьогоріч діти також їх підготували, але через карантинні обмеження роздаватимуть їх своїм близьким та рідним.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами