Леонід Каденюк родом з буковинського села Клішківці, був першим космонавтом незалежної України, пише Медіа агентство АСС. 5 грудня 2024 року відзначили 27 річницю завершення польоту на шаттлі «Колумбія» (місія STS-87).
У кіноконцертній залі імені Івана Миколайчука напередодні 74 річниці від дня народження (28 січня) та 7 річниці від дня смерті (31 січня) Леоніда Костянтиновича відбувся показ документального фільму. Це друга презентація стрічки в Україні.
Стрічка «Місія-Космос. Мрія» вийшла за підтримки Державного агентства з питань кіно. Сценаристка – керівниця продюсерської агенції «Спільна перемога продакшн» Валерія Іваненко.
Режисери: Сергій Волков, Орест Борко, Ігор Стримбицький.
Отримуйте новини в Telegram
«Ми зняли багато цікавих кадрів у Клішківцях, багато людей дали нам інтерв’ю, от вони підуть у наші наступні історії. Село – це та основа, на якій зростав Леонід. Без коренів нема нічого. Він взяв все найкраще з дитинства. Батьків своїх він дуже поважав. І мама його зі словами: «я молюся за твій екіпаж». Це справжня щирість. Такого бракує зараз у документальному кіно. Технології з’їдають лірику та щирість», - каже керівниця продюсерської агенції «Спільна перемога продакшн» Валерія Іваненко.
Ця стрічка про першого космонавта незалежної України, який у 1997 році здійснив політ у складі місії NASA на шатлі «Колумбія».
Автори показали наполегливу боротьбу за існування космічної галузі України та відкрили ту частину життя Леоніда Каденюка, яка надихала його і давала сили рухатися вперед.
Консультантами творців фільму були голова громадської ради Державного космічного агентства України, почесний громадянин Чернівців Едуард Іванович Кузнєцов, а також дружина Леоніда Каденюка Віра Юріївна Каденюк.
Леонід у дитячі роки захопився польотом у космос першої людини – Юрія Гагаріна. Мати часто помічала, як малий хлопчик задивлявся в небесну височінь і про щось мріяв. Втім, очікувала, що син стане лікарем.
Після школи він хотів вступити у військове льотне училище. Але у 16 років туди не беруть. Довелось фальсифікувати втрату свідоцтва і виробляти нове з позначкою, що йому 17 років.
Чернігівське вище військове авіаційне училище льотчиків він закінчив у 1971 році, був льотчиком-інструктором. Освоїв 54 типи та модифікації літаків, у небі провів понад 2400 годин.
19 листопада 1997 о 14 годині 46 хвилин «Колумбія» стартувала з майданчика №39 в космічний простір, і вже через десяток хвилин вона була на орбіті.
Валерія Іваненко, котра вела пряму трансляцію для українського глядача, згадує:
«Космонавти вірять у забобони і в прикмети. Нам на даху командного центру гніздились орли. Вони завжди злітають перед запуском ракет. Єдиний раз вони не злетіли перед «Челенджером». Знаємо, що тоді сталася катастрофа шатла «Челенджер» 1986 р., коли на 73 секунді польоту апарат вибухнув, а всі 7 членів екіпажу загинули. От і я сиджу і в очікуванні старту дивлюсь на орлів, - а їх нема. А вже так встигла полюбити всіх членів екіпажу. Спершу старт відтермінували через погану погоду. Згодом дали відлік. А орли не злітають. І коли вже пішов дим, і загорілися сопла – я побачила в небі одного орла, а згодом і цілу зграю. Я видихнула. Все в порядку».
У космос Леонід взяв із собою Державний прапор, Герб і Конституцію України, Герб Києва, портрет відомого конструктора ракетно-космічної техніки М. К. Янгеля, унікальне видання «Кобзаря» Т. Г. Шевченка, перший музичний диск гурту «ВВ».
На орбіті Каденюк і екіпаж провели 16 діб. Облетів Землю 250 разів. Вранці 5 грудня космонавти повернулися додому.
За традицією після польоту члени екіпажу по черзі відвідують країни своїх колег. У вересні 1998 року екіпаж «Колумбії» відвідав Україну, був на Буковині – батьківщині Леоніда Каденюка, відвідав його домівку, зустрівся з мамою.
Указом Президента України №1526/99 від 3 грудня 1999 року Леонід Каденюк нагороджений відзнакою Президента України «Герой України» з врученням ордена «Золота Зірка».
Вранці 31 січня 2018 року його серце зупинилося. Йому було 67.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами