Сьогодні, 4 квітня, у Чернівці з лекцією-дискусією прибула Марія Іонова, народна депутатка України від «Європейської Солідарності», членкиня Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва, пише Медіа агентство АСС.
Вранці вона побувала на Радіо 10 у прямому етері програми «Гостьове кафе», де розповіла про політичну ситуацію на міжнародній арені, та як війна змінює стратегічні орієнтири країни.
А згодом виступила перед аудиторією на тему «Виклики та завдання на шляху України до ЄС і НАТО під час та після війни» в Центрі культури «Вернісаж».
Отримуйте новини в Telegram
Візит депутатки символічний ще й тому, що 4 квітня 2025 року Організація Північноатлантичного договору (НАТО) відзначає свою 76-ту річницю. Створений у розпал холодної війни, цей військово-політичний блок протягом десятиліть відігравав ключову роль безпеки в Європі та Північній Америці.
«Для нас насправді тема НАТО вона вже стала звичною, і не така ворожа, як колись була. Армія, мова - тобто все це треба було доказувати і пояснювати, і розтлумачувати. Зараз це вже нормальність. Звичайно, що ми радіємо цій нормальності, але коли ми дійдемо до змісту і до тих змін, які ще нам необхідно зробити – тоді буде результат. Нам ще треба поборотися, щоб ті чи інші зміни відбулися, а особливо в контексті теж демократичних принципів нашої країни. Кажуть – ми йдемо в НАТО. Але спершу варто спитати себе - а що я зробив для того, щоб ці двері для нас відкрилися? І питання НАТО - не миттєвий випадок. Це дійсно дуже довготривала робота», - зазначила Марія Іонова.
Каталізатором створення НАТО стали напруженість та загрози між західними союзниками та Радянським Союзом після Другої світової війни. До європейських країн долучились США. Підписаний у квітні 1949 року Північноатлантичний договір став основою Організації Північноатлантичного договору (НАТО).
Ключовою статтею договору є стаття 5, яка проголошує принцип колективної оборони. Вона передбачає, що збройний напад на одну або кілька держав-членів розглядатиметься як напад на всіх учасників договору.
Україна активно прагне до членства в НАТО і має підтримку багатьох країн-членів, наразі офіційні переговори про вступ не ведуться через повномасштабне вторгнення росії.
«Північноатлантичний альянс - найкраща безпека і гарантія безпеки для всіх країн, для нашої країни теж, а у путіна там немає права вето. Це єдина міжнародна організація, де він безсилий. І ми маємо цим скористатися. Україна приєднається до НАТО, це питання часу. А оскільки ми прикордонна зона, для нас надзвичайно важливий партнер Румунія, член НАТО. До речі, у Європі триває комфортне невійськове життя, вони усвідомлюють, але от якось ще не прийняли реалії сьогодення щодо війни. Ми не хочемо, аби Європа переживала те, що ми переживаємо», - додала Марія Іонова.
11 липня 2023 року саміт НАТО у Вільнюсі ухвалив рішення щодо України як країни, яка стане членом Альянсу без ПДЧ (План дій щодо членства в НАТО).
12 липня 2023 року, під час саміту, країни Великої сімки погодили «Спільну декларацію про підтримку України», відкриту для підписання й іншими країнами. Україна та НАТО продовжують тісну співпрацю, і питання майбутнього членства залишається на порядку денному, але тільки після завершення збройного конфлікту та здійснення необхідних реформ.
«Нам надзвичайно великі зміни треба було б зробити у системі державного управління і верховенства права, в антикорупційних органах. Тобто це не питання навіть одного року. Емоції, емпатія вже пройшли. Світ прагматичний. Наприклад, Трамп специфічний політик, він не є проросійським, він є проамериканським. І він зараз ламає всю архітектуру. І від такого реально європейці прокинулось. Наше завдання – посилати меседжі про те, що ми є тим капіталом і важливим елементом для Північноатлантичного Альянсу. І нам допомога повинна не припинятись, а лише нарощуватись», - сказала народна депутатка.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами