У листопаді 2023 року стало відомо, що в Україні змінили вимоги щодо побудови укриттів та вимог до самих сховищ: що і як там має бути, розповіла Медіа агентству АСС Оксана Сакрієр, очільниця Департаменту освіти і науки Чернівецької ОВА.
За словами посадовиці, ключовий аспект, який впливає на проєктну потужність і наповнювання самого укриття – це норма, яка раніше вимагала 0,6 м² на перебування однієї дитини, а зараз - 1 м².
Наші новини є у Facebook
«Для нас це може стати проблемою, адже тепер укриття можуть вмістити меншу кількість дітей, менше учнів зможуть навчатись очно», - зазначила Оксана Сакрієр.
У такому випадку освітяни говорять про можливість запровадження змішаної форми навчання у закладах загальної середньої освіти області.
Наступним і не менш важливим аспектом є те, що перші поверхи навчальних закладів відтепер не можуть використовуватись як укриття.
«Раніше зазначалось, що найпростішим укриттям може бути й перший поверх – зараз же перший поверх зовсім забрали з переліку. Тепер для нас це величезний виклик, - каже директорка Департаменту. - Ми розуміємо, що потенційно це ті діти, які будуть на дистанційному навчанні з вересня, якщо ми не знайдемо вихід».
Додамо, мережа навчальних закладів Чернівецької області нараховує 26 закладів загальної середньої освіти, які використовували перший поверх як укриття.
Є ймовірність, що восени ці заклади розпочнуть навчання лише дистанційно.
Йдеться про:
- вісім шкіл у Чернівецькій громаді;
- по дві школи у Тереблеченській, Сучевенській, Сторожинецькій та Новоселицькій громадах;
- по одній у Рукшинській, Хотинській, Красноїльській, Магальській, Чудейській, Глибоцькій, Кам'янецькій, Кіцманській, Карапчівській та Кадубовецькій.
Минулого року Чернівецькій області у рамках державної субвенції було виділено 25 мільйонів гривень на облаштування безпечних умов у закладах загальної середньої освіти.
Щоб показати, якою є реальна ситуація, Оксана Саркієр навела приклад вартості побудови укриття у Тисовецькій школі Великокучурівської громади, коли за проєктно-кошторисною документацією вартість побудови укриття для одного навчального закладу - 65 мільйонів гривень.
«Ми говоримо про те, що зараз це наш спільний біль. Навіть великих коштів не вистачатиме на все повністю.
Відомо, що держава виділила 2 мільярди на укриття, але поки нам не повідомили, скільки коштів виділять нашій області на укриття.
Проте вже очевидним є той факт, що незалежно від суми - грошей на всі укриття в області не вистачить.
Зараз ми маємо говорити про те, що кожна територіальна громада має в плануванні бюджету зазначати цю витрату, бо освіта - це ключове питання», - розповіла Оксана Сакрієр.
Минулого року громади Буковини мали часткову участь у співфінансуванні реконструкції/побудови сховищ для навчальних закладів - не більше 10%. Це не високий показник по країні, в ОВА кажуть, що розуміють ситуацію, яка склалась і намагаються не навантажувати громади.
Тепер будуть дивитись, які правила гри введе нова Постанова: йдеться про частку від громад, не меншу від індексу спроможності територіальної громади. Віддаленні гірські громади Буковини в такому випадку мають менший відсоток співфінансування.
«Усі мають розуміти, що співфінансування необхідне. Зараз ми дали доручення і проговорили з органами місцевого самоврядування про необхідність розроблення проєктно-кошторисної документації. Це дуже важливо, документація також вимагає коштів. Але потім, коли дадуть субвенцію – ритм буде шалений, ті, хто матиме проєктно-кошторисну документацію, зможуть розпочати вже щось робити й не повертати гроші до бюджету.
Багато викликів. Намагаємось зрозуміти, хто готовий виготовити проєктно-кошторисну документацію. У нас вже є такі територіальні громади: Конятинська, Великокучурівська, Кіцманська.
Громади і ми маємо рухатись в цьому напрямку, але ключове – всі сторони мають бути зацікавлені у розроблені і пошуку коштів для капітального будівництва.
Акцент хотілось би ставити саме на будівництві.
Розуміємо, що швидко все не вийде, адже з 1991 року в Україні не будували укриття. Зараз укриття - це адаптовані підвали.
Маємо опиратись на досвід Ізраїлю – сусіда ми не поміняємо, і якщо хтось думає, що тема укриттів буде з часом не актуальною то це є помилкою. Ключове завдання - укриття подвійного призначення: безпека і навчання», - наголошує Оксана Сакрієр.
Мережа закладів освіти на Буковині налічує 1066 об’єктів. У Департаменті освіти і науки Чернівецької ОВА підраховували, що зараз для забезпечення навчального процесу необхідна мінімальна сума 1 мільярд 210 мільйонів гривень. За ці гроші могли б збудувати 35 укриттів, реконструювати ще 22 та провести капітальний ремонт у 35.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами