В гостях програми «Надійний Тил», що виходить на Радіо 10, побував Сергій Заморняк - військовослужбовець, керівник у спеціалізованому магазині пошукової техніки, міношукачів та металошукачів «MD-FORTUNA».
Сергій Заморняк розповідає, що під час повномасштабної війни більшість пошуківців-любителів стали на захист країни. Велика кількість тих, хто зараз в підрозділах НГУ, ЗС України займаються саме розмінуванням. Вони перетворили своє хобі на засіб збереження життя цивільного населення та військовослужбовців, розповів гість програми.
Наші новини є у Facebook
З початку повномасштабного вторгнення Сергій Заморняк й сам замінив металодетекторне хобі на справу, яка рятує життя. «Профіль було змінювати не складно, таке рішення ухвалили всією пошуковою родиною, щоб допомагати підрозділам ЗСУ. Треба було виходити з ситуації, вирішили свій основний напрям та зусилля спрямовувати на нові технології та розмінування держави», - розповідає військовий.
Розмінування - один з найважливіших аспектів наразі, адже офіційно Україна визнана найзамінованішою країною світу, каже Сергій Заморняк:
«Скільки років пройшло після ІІ світової війни, а вибухонебезпечні предмети знаходимо й дотепер. Тому розуміємо, що на розмінування України піде понад 10 років точно. Ми повинні максимально зосередитись на розвитку новітніх технологій, на виробництві дистанційного розмінування, для того, щоб вберегти життя наших військових та підвищити максимально ефективність самого розмінування».
Підготовка відбувається упродовж кількох місяців, це не є надскладна технологія, розповів гість студії. Сучасні металодетектори максимально спростили свою задачу.
«Це не вищі матерії чи математика. Але треба знати всі тактико-технічні характеристики всіх вибухонебезпечних предметів і досконало вивчити сам міношукач», - зауважив військовий.
Кращим за застарілий міношукач є металодетектор. Звичайний військовий міношукач не розрізняє метали, всі сучасні металодетектори розпізнають метали, окремо ділять чорні та кольорові метали, показують величину предмета та глибину залягання.
Якщо ви бачите будь-який підозрілий предмет – ні в якому разі не чіпайте його. Це може бут іграшка, або предмет, який, на перший погляд, хтось загубив, - зауважив військовий.
Фахівці з розмінування розробили технологію в металодетекторному пошуку, яка в 10 разів дешевша ніж закордонні аналоги та яка себе зарекомендувала вже в дії, розповідає Сергій Заморняк:
«Вже не одиниці чи десятки саперів позитивно відгукуються про розроблене устаткування, а більше ніж пів тисячі саперів вже працюють з цим обладнанням. Це і міношукачі вітчизняного виробництва, це і устаткування для розмінування на легкоброньовану техніку: джипи, пікапи, це устаткування на трактори. Фермери активно його використовують».
«Це відбувалось в Чернівцях. На скільки мені відомо, в Києві вже навіть виграли грант. На цей час робот проходить перевірки та польове тестування, його задача буде дистанційно розміновувати вибухонебезпечні предмети», - розповів військовий.
Станом на сьогодні виділяються донати на устаткування для розмінування, але вони здебільшого спрямовані на волонтерські організації та благодійні фонди, які своєю чергою вже самі закуповують устаткування, розповів гість програми. Вартість закордонного обладнання стартує від 135 тисяч гривень, проте устаткування українського виробника в 10 разів дешевше, а своїми тактико-технічними характеристиками не уступає, а, навіть краще ніж закордонні аналоги.
Публікація підготовлена за фінансової підтримки Німецького фонду Маршалла Сполучених Штатів Америки. Її зміст є виключною відповідальністю автора і не обов'язково відображає позицію Німецького фонду Маршалла.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами