Білити дерева перед святами - це вже традиція для буковинців.
Ось тільки навіщо їх фарбують і чи законно це? Відповіді шукали журналісти Інформаційного агентства АСС.
Як зазначає інтернет-портал «Хмарочос» звичка фарбувати у білий колір елементи міського благоустрою існує тільки у країнах колишнього СРСР і з’явилась за часів Радянського Союзу. Традиція фарбувати білим дерева і бордюри почалася з Другої світової, це робилося вздовж транспортних артерій для того, що б автоколони могли пересуватися у темний час доби з вимкненими фарами, щоб бути непомітними для ворожої авіації, але при цьому мати орієнтир для пересування. Але справжня любов до фарбування у білий колір бордюрів і стовпів - на території військових частин. В армії це створює атмосферу доглянутості та «вічного параду». Крім того, це може розглядатись, як спосіб зайняти чимось солдатів та привчити їх до дисципліни. Пізніше, білі дерева стали обов’язковим атрибутом радянських суботників.
Це стало вважатись нормою у свідомості громадян, як абсолютно нормальне щорічне явище.
Не дивлячись на те, що існує офіційна заборона (про це нижче), люди продовжують активно фарбувати дерева. Чому? Як зазначає досвідчений садівник з Чернівців Микола Митров, побілка дерев може врятувати кору від сонячних опіків і обмороження, щоб вона не грубіла і не тріскалася, не хворіла і не відшаровувалася.
Хто з нас не бачив різницю між гладкою шкіркою молодого саджанця і шорсткою потрісканої корою старого дерева?
А до чого призводить травма шкіри, теж знають всі — до хвороби: проникають всередину організму інфекції і шкідники, послаблюють його, призводять до передчасного в’янення та загибелі.
Побілка може бути профілактичною (адже ми змащуємо обличчя кремом з метою запобігання ранніх зморшок) або лікувальною. В останньому випадку змінюється склад розчину і до процесу безпосередньо побілки можуть додаватися процедури з обробки тріщин і ран, які утворилися на корі дерева.
«Для прикладу, погляньте на саджанці, які вирощувалися в розпліднику. Найчастіше вони живуть там в тісноті та не отримують світлове загартування. А коли ми висаджуємо таке деревце в свій сад, воно потрапляє на відкритий простір і легко отримує сонячний опік кори. Тому молодим деревцям побілка просто необхідна, особливо при осінній посадці.» - запевняє Микола.
До теми: Чернівчани підтримали ідею висадити алею лип на Героїв Майдану.
Противники весняної побілки стверджують, що вона проводиться виключно для краси, а за своєю суттю є абсолютно даремною. «Це майже те ж саме, що фарбувати стовпи», - вважає мешканець Чернівців Анатолій. Він впевнений, що побілкою можна перешкодити деревам природно розвиватися навесні. Фарба буде закупорювати їх пори і при недотриманні чітких правил принесе більше шкоди, ніж користі.
На жаль, не всі знають, але наказом «Про затвердження правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України» забороняється білити вапном декоративні дерева і малі архітектурні форми. Екс-керівник інспекції з благоустрою Сергій Обшанський, інформаційному агентству «АСС» розповів: "Ці Правила затверджені ще в 2006 році наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства. Тому закликаю мешканців Чернівців дотримуватися чинного законодавства і не використовувати вапно для побілки дерев, бордюрів тощо. Насамперед наголошую - вапно агресивно дію на дерево, після чого дерева часто хворіють"
У Чернівцях цього правила комунальники дотримуються. «Дерева ми не фарбуємо у силу чинного закону. Роблять це мешканці міста. Вони не прислухаються до наших прохань: десь побілено, десь не побілено. Не розуміючи, що тільки шкодять.» - відповів керівник тресту зеленого господарства міста Чернівці, Олександр Брязкало.
Читати ще: Стартує сезон магнолій. Вони вже почали розцвітати у Чернівцях.
Що думають чернівчани?
«Ця традиція є не тільки в СНД, але навіть в США, в Європі та багатьох інших країнах. Цілей декілька: фізично зміцнювати кору молодого дерева, щоб не тріскалася. Відлякувати мурах та інших комах. Відображати сонячні промені (в СНД не проблема, на півдні США у дерев бувають опіки від сонця). Якщо у фарбі міститься гідрат сульфату міді, мідь вбиває багато шкідливі бактерії і грибки» - запевнив чернівчанин Олексій.
«Ну моя думка така, дерева точно потрібно фарбувати, тому що це приносить їм користь. Бордюри точно потрібно білити для того, щоб виділити їх, для автомобілістів це добре, а стовпи, ну, якщо ми фарбуємо бордюри, то для естетичного вигляду стовпи також треба пофарбувати» - вважає студент Андрій Андрусенко.
«Ну це ж корисно для дерев, здається. Ну так, це можливо пережиток совка. Але ми звикли. Наприклад, побілка бордюрів. Чесно, мені без різниці, будуть білити, чи ні. Може й не треба, менше роботи» - зазначила, пенсіонерка Мар’яна Калуш.
«То для того, щоб врятувати дерево від мурах. Мабуть варто. Інші країни так не роблять, бо у них дерева не такі» - школярка Аніта.
А що в дійсності?
В дійсності, весняна побілка покликана захистити дерева від сонця і шкідників, які прокинулися після зимової сплячки. Однак, для досягнення цього ефекту необхідно не просто білити плодові дерева, а робити це за правилами на свої садових ділянках.
Дуже важливо правильно визначитися з часом, коли проводити побілку дерев. Це повинен бути березневий або квітневий день, коли земля ще не встигла настільки прогрітися, щоб прокинулися зимуючі в ній шкідники. Незахищене побілкою дерево буде для них прекрасним притулком на старті нового сезону. Весняна побілка - це знищення шкідників, що зимують в корі дерева. Ще одна важлива умова: побілкою дерев треба займатися тоді, коли погода суха, але ще не тепла. При дощах білити - марна трата часу. Побілка покликана захистити дерева від сонячних опіків, які можливі при перших яскравих сонячних променях. Тому не варто чекати справжнього весняного потепління, коли побілка дійсно може стати вже марною. Не потрібна побілка молодим деревам з гладкою корою. Вона дійсно може закупорити пори і принести їм шкоду.
І все-таки білити чи не білити?
Так чи інакше, але проводити побілку більшості плодових дерев необхідно. Хтось робить це восени, хтось навесні, а хтось - двічі на рік. Як запевняє директор тресту зеленого господарства Олександр Брязкало: «Важливо не просто «побілити» або «не побілити», а зробити це у відповідності з правилами - щоб дійсно захистити плодові дерева.»
Автор: Юлія Хром
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами