Урочистості розпочалися у Мармуровій залі ЧНУ. У них беруть участь викладачі та науковці Буковини, а також представники наукової спільноти з усієї України і з-за кордону, дипломати.
Нагадаємо: Китайці привітали Чернівецький університет із Днем народження (ФОТО, ВІДЕО)
Розпочали урочистості із виконання студентського гімну, після чого хвилиною мовчання вшанували померлих викладачів вишу.
Звання "почесних докторів" від ЧНУ отримали два професори іноземних університетів. Це Славка Томащикова з університету в Кошице (Словаччина) та Клаус Оферман з Німеччини.
З нагоди річниці Дня заснування вишу проводять саміт із соціального підприємництва, Міжнародні конференції, науковий семінар, а також фінал конкурсу "Університет має талант".
Сьогодні у Чернівецькому національному університеті функціонує 11 факультетів та 2 інститути: Інститут біології, хімії та біоресурсів та Інститут фізико-технічних і комп’ютерних наук. У ЧНУ навчається понад 15 тисяч студентів, пам`ятку архітектури світового значення у 2017-му році відвідало понад 100 тисяч туристів.
Дослідник, кандидат історичних наук, почесний консул Австрії у Чернівцях Сергій Осачук розповів цікаві факти про споруду головного корпусу ЧНУ.,
Дослідник розповідає, що на цьому місці, де нині стоїть Резиденція, була стара, значно примітивніша попередня її будівля. Проте, коли єпископом був призначений доктор Євген Гакман, він почав добиватися будівництва нових приміщень.
“Євген Гакман мав дуже добрі стосунки з імператорським двором у Відні, – пояснює історик. – Свого часу, він був навіть домашнім учителем дітей цісаря Фердинанда (Австрійського імператора – авт.).
Після революційних подій 1848 року цісарем став молодий імператор Франц-Йосиф. Він також усіляко сприяв автономному розвитку і управлінню Буковини. Варто нагадати, що якраз скориставшись революційними подіями 1848 року, великі землевласники, дворянські родини Буковини клопотали перед цісарем про відокремлення Буковини від Галичини. Адже до того, Чернівці були окружним містом у складі Галицького королівства. А з березня 1849 року Буковина дістає статус автономного коронного краю - герцогства австрійської імперії.
Цей факт надав нової динаміки і прискорив розвиток цілого краю. Буковина отримала автономне управління, свій окремий буковинський парламент – сейм. Для підсилення значення Буковини було також вирішено підняти єпископство до статусу митрополії. За сприяння Франца-Йосифа, єпископ Євген Гакман отримав погодження і дозвіл двору у Відні на те, щоб збудувати нову презентабельну резиденцію. А в 1873 році, коли резиденція будувалася вже 10 років, розпорядженням цісаря єпископство було перетворено у митрополію Буковини і Далмації. Православний митрополит у Чернівцях управляв усіма православними церквами в австрійській частині Австро-Угорщини, в тому числі і двома православними церквами у Відні».
Серед цікавинок можна відмітити те, що в австрійський період – наприкінці XIX-поч. XX століття – відвідини митрополичої Резиденції були відкриті для громадськості. Сюди можна було вільно заходити. Щоб особисто зустрітися з митрополитом, потрібно було записатися на такий прийом заздалегідь. А кому достатньо було лише оглянути приміщення, той повинен був сплатити невелику плату і міг пройти.
Загалом будівлю Резиденції зводили майже 20 років, із 1864-го по 1882 рік. Під час її будівництва у 1875 році був створений Чернівецький університет. Тому й прийняли рішення розмістити теологічний православний факультет Чернівецького університету на території комплексу Резиденції, ліворуч.
23-30 червня 2011 року у Парижі відбулася 35 сесія Комітету Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. 28 червня, у день святкування 15-ої річниці Конституції України члени Комітету Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО прийняли таке рішення: «Включити архітектурний ансамбль Резиденцію митрополитів Буковини і Далмації (нині Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича) до найпрестижнішого списку світового надбання – Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО».
Цей статус, переконують в університеті, значно активізував туристичний напрям колишньої Резиденції митрополитів Буковини і Далмації, нині Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. З року в рік тепер збільшується кількість охочих відвідати Резиденцію. Так, у 2017 р. ця цифра збільшилася на 10 тис. осіб і склала понад 100 тисяч екскурсантів.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами