Минулого тижня на вулиці Щербанюка в Чернівцях розпочали капітальний ремонт тротуару. Заступник директора департаменту житлово-комунального господарства Олег Пилип'як розповів ІА «АСС», що на ці роботи з міського бюджету виділили 1,5 мільйона гривень. За словами заступника директора ДЖКГ, погодні умови сприятливі: морозу немає, ґрунт сухий. До кінця року тротуар на Щербанюка вкладуть бруківкою від вулиці Героїв Майдану до Суворова.
Проїжджу частину на вулиці Щербанюка силами місцевих мешканців поремонтували ще напередодні парламентських виборів, у липні цього року. Як стверджувала тоді одна з кандидаток у депутати, за кошти місцевих жителів.
На тротуари грошей тамтешнім чернівчанам, вочевидь, не вистачило.
Відтак, півроку всім було байдуже на те, як там ходити пішоходам. Аж раптом 5 грудня розпочали вкладати бруківку на тротуарі. Станом на ту дату вже пройшов перший сніг, утворилося болото, а синоптики прогнозували погіршення погоди…
Журналісти ІА «АСС» спробували з’ясувати, чому пізні освоєння коштів стають у місті тенденцією. Торік за кілька днів до снігу та морозів розрили проспект Незалежності, цьогоріч - міняють тротуари на вулицях Щербанюка та Руській.
Згідно з інформацією на сайті ProZorro, договір на капітальний ремонт тротуарів на вулиці Щербанюка уклали 5 грудня. Згідно з умовами, ремонт підрядник повинен завершити до 31 грудня. Вартість склала 1 452 796 гривень.
За словами міського голови Олексія Каспрука, причини таких пізніх робіт бувають різними. У першу чергу – через проблеми з плануванням.
- Очільник департаменту ЖКГ вигадав, що тротуар треба робити в кінці року. Бо в нього сьогодні головне завдання – стовідсоткове освоєння коштів. Тож, у даному разі, це просто освоєння коштів заради освоєння. Заради звітності, - каже Олексій Каспрук.
Мер каже, що такі випадки не є поодинокими.
- До відома, ми наразі обговорюємо проект бюджету та маємо заявку від департаменту ЖКГ… Пам’ятаєте, наприкінці минулого року для завершення проспекту «не вистачило кілька теплих тижнів чи днів»? Виявляється, що й цього року часу не вистачає. І коштів. Ще 14 мільйонів треба передбачити на продовження ремонту проспекту в наступному році.
За словами О. Каспрука, спеціально для департаменту ЖКГ депутати зняли обмеження щодо проведення процедур через ProZorro. Це дозволило підрозділу напряму укладати угоди, без конкуренції і без міркувань про економію. Звідси і з’являються такі сумбурні рішення наприкінці року.
Міський голова каже, що не може скасувати рішення сесії, бо депутати проголосували за укладання цієї угоди.
Водночас, є позитив: якщо ці роботи не вдасться виконати до кінця року, гроші залишаться в міському бюджеті для продовження їх у наступному році. Проте, продовжити ремонт можливо буде не раніше березня, дочекавшись розподілу бюджетних коштів.
Чи бувають затримки через проблеми з тендерними процедурами, ІА «АСС» розповів заступник міського голови та голови тендерного комітету Володимир Середюк. За його словами, всі тендери можна провести на початку року – в березні, коли відбувається розподіл коштів. Проте, тендерний комітет залежить від замовників робіт. Тендерні процедури проводять лише після відповідного подання замовника. Саме тому торги проводять і восени, і взимку – тоді, коли отримають подання від замовника.
Проте, часто справа не в замовнику, а в учасниках, які зривають конкурси, знімаються з участі, подають до суду один на одного тощо. Відповідно, пошуки виконавця робіт затягуються на тривалі терміни.
Читайте також: На вулиці Щербанюка у Чернівцях почали класти тротуарну плитку
До прикладу, в когось невідповідні документи, хтось знімається з участі тощо. Як наслідок, тендер визнають таким, що не відбувся. Проте, подібні випадки трапляються рідко.
- Частіше тендер зривають ті, хто програв. До прикладу, в нас був випадок, коли переможець з-поміж інших документів подав копію трьох сторінок свого паспорту: першої, другої та з пропискою. Інший учасник звернувся зі скаргою до Антимонопольного комітету із твердженням, мовляв, копія паспорту не може вважатися дійсною, якщо переможець надав лише три сторінки – копіювати потрібно всі, навіть порожні, - розповідає пан Володимир. - Відтак, Антимонопольний комітет прийняв клопотання та визнав через це конкурс таким, що не відбувся. Так, це здається абсурдом, проте й через такі дивні скарги тендери не відбуваються.
Додає проблем і неврегульоване належним чином законодавство щодо недобросовісних виконавців робіт.
"До прикладу, тих, хто вже має дурну славу через невиконані чи неякісно проведені роботи. Або тих, хто заходить на тендер разом зі своїм підставним підприємством, щоби на торгах було два учасника, і виграє його, - продовжує Володимир Середюк. - Законодавство не передбачає «чорних списків». Тож, члени тендерного комітету змушені призначати переможцем фірму, яка запропонувала найменшу ціну і добре оформила документи. Навіть, якщо вона вже показала себе з гіршого боку минулого разу. А всі ці обставини також можуть бути наслідком затримок у виконанні робіт. До прикладу, недобросовісний підрядник не виконає жодних робіт, з ним розриватимуть угоду та шукатимуть іншого виконавця, на що йдуть місяці".
У свою чергу громадська активістка, регіональний координатор медичної реформи, а нині - радниця голови Чернівецької ОДА Наталія Гусак розповідає, що проблеми з освоєнням коштів у Чернівцях дійсно існують. До прикладу, коли це субвенції з Державного фонду регіонального розвитку. Особливо - у випадку співфінансування з місцевими громадами, коли гроші виділяють тільки на рік. А виділити їх можуть і в другій половині року, усього за кілька місяців. Відтак, замовник робіт (управління чи департамент), тендерний комітет та обраний підрядник намагаються встигнути за останні в році кілька теплих місяців виконати роботи. Тому й поспішають, а іноді виконують ще й узимку.
- Чи погано це – залежить від виду робіт, які проводять. Скажімо, у Львові навіть дороги та заміну мереж проводять круглий рік, у тому числі і зимою, - каже Н. Гусак.
- Казначейство закриває рахунки 25 – 26 грудня. Аби встигнути виконати пізно розпочаті роботи та розрахуватися з підрядником, розпорядник коштів складає акт виконаних робіт та розраховується з виконавцем. Хоча, фактично, роботи ще не виконали, - продовжує Н. Гусак. - Часом, це вимушена міра, аби встигнути зробити заплановане. Та все ж це є проявом корупції.
Водночас департаменти та управління часом і спекулюють на тендерах. Вони можуть кілька разів переробляти умови, виставляти нереальні умови або прописані під конкретного учасника.
- Відтак, деякі структурні підрозділи наших органів місцевого самоврядування знаходять собі виправдання через невиконані роботи – не змогли провести тендер, бо не знайшли виконавця робіт, - резюмує пані Наталія.
Автор: Олександр ЮХИМЕЦЬ
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами