2019-го і 2020-го інфляція сповільниться
2018 року інфляція в Україні залишатиметься високою. На кінець року ціни на продукти і послуги підвищаться в середньому на 8,9%. Такі цифри містяться в Інфляційному звіті НБУ за січень і схвалені правлінням Національного банку. Тому політика регулятора буде спрямована на те, щоб за підсумками року були досягнуті саме такі прогнозні показники.
Нагадаємо, на 2017 рік НБУ прогнозував інфляцію в розмірі 8%, проте за підсумками року вона істотно перевищила прогнозний показник, становлячи 13,7%.
НБУ називає цілу низку факторів, які, на його думку, спровокують зростання цін 2018 року.
Але ціла низка факторів цього року працюватиме і на стримування інфляції, саме тому в НБУ сподіваються, що інфляцію вдасться-таки утримати в рамках прогнозних показників.
Так, аграрії не очікують цього року особливих погодних катаклізмів і такого неврожаю, як 2017-го. А якщо дефіциту продуктів не буде, в самий сезон ціни на овочі та фрукти можуть серйозно знизитися. Ще одним стримуючим фактором стане жорстка монетарна політика, обіцяє НБУ.
Високі темпи інфляції збережуться в Україні приблизно до середини 2019 року. У другій половині наступного року інфляція сповільниться і до кінця року становитиме близько 5,8%. А 2020-го інфляція може і зовсім сповільнитися до 5% на рік, прогнозують в НБУ.
Досить приємний прогноз Нацбанк дає щодо цін на сирі продукти харчування, тобто на овочі та фрукти. За рік ці продукти подорожчають менше ніж на 5%. До нового врожаю вони ще дорожчатимуть приблизно на 2,5% на квартал, вважають в НБУ. Але в третьому кварталі знизяться в середньому на 3-4%. Хоча в четвертому кварталі на стільки ж зростуть. Разом – інфляція за рік по цій групі товарів становитиме в середньому 4,6% за рік.
Це означає, що, наприклад, картопля, яка сьогодні, за даними Держстату, коштує в середньому 6 грн за кг, до літа буде коштувати копійок на 50 дорожче. Яблука при середній ціні сьогодні 16,76 грн, подорожчають до 17-18 грн за кг. Свинина замість 109,47 грн коштуватиме близько 115 грн/кг тощо.
У 2019 і 2020 роках НБУ також очікує дуже помірне підвищення цін на сирі продовольчі товари: 4% 2019-го і 2,9% 2020 року. Звісно, за умови хороших урожаїв в Україні і стабільних цінах на світових ринках.
Нацбанк прогнозує, що паливо 2018 року додасть в ціні 10,8%. І, схоже, ціни на бензин почали виконувати план буквально з перших днів нового року. Тільки за січень подорожчання бензину на автозаправках України становило 7%. Так, якщо на початку січня бензин марки А-92 коштував в середньому 27,7 грн/л, то на початку лютого – вже 29,64 грн (+7%). Бензин А-95 на початку січня коштував 28,43 грн/л, а на початку лютого – 30,39 грн/л (+6,9%). Дизпаливо за місяць подорожчало з 26,21 до 28,21 грн/л (+7,6%).
Щоб не "перестрибнути" за прогнозний показник в 10,7%, цінами на паливо доведеться весь рік провести мало не в стані стагнації. З огляду на динаміку минулого року і початку нинішнього, в це віриться насилу.
Якщо ж прогноз НБУ якимось дивом виправдається, до кінця року А-95 коштуватиме всього на якусь гривню дорожче, ніж сьогодні: в середньому 31,5 грн/л. А 92-й бензин ледь перевищить позначку в 30 грн (30,7 грн/л).
На 2019 і 2020 роки Нацбанк також дає більш ніж оптимістичний прогноз інфляції палива: 5-5,5% на рік в гривневому еквіваленті.
За прогнозами НБУ, найбільше 2018 року подорожчають товари і послуги, ціни на які регулюються державою. Зокрема, тютюнові та алкогольні вироби, а також житлово-комунальні послуги. Подорожчання становитиме 13,8%, але це в середньому. 2017 року інфляція за товарами цієї групи становила 17,1%.
Стосовно комунальних тарифів, основними факторами подорожчання, як зазначається, стане збільшення вартості імпортованих енергоресурсів, зокрема природного газу, від яких залежать також тарифи на опалення і гарячу воду. А крім того, тарифи трохи "піднімуть" зарплати в організаціях, які надають послуги ЖКГ: вони повинні будуть підтягти оплату праці своїх працівників відповідно до соціальних стандартів, які підвищились.
Підвищення урядом ставок акцизних зборів на тютюнові вироби призведе до зростання цін на них на 18%. Підвищені акцизи на алкоголь піднімуть ціни продукції на 11%, вважають в Нацбанку.
Це означає, що пачка сигарет, яка сьогодні коштує 25 грн, до кінця року продаватиметься по 29,5 грн, та, яка сьогодні стоїть 32 грн, до грудня коштуватиме майже 38 грн.
За пляшку недорогої горілки, яка сьогодні продається, скажімо, по 80 грн, до наступного Нового року доведеться віддавати вже близько 89 грн.
Причому прогнози НБУ на наступні роки щодо "шкідливих" продуктів не настільки втішні, як щодо овочів-фруктів. Прогнозується, що кожен наступний рік подорожчання сигарет і алкогольних виробів становитиме від 9% до 13%.
Це означає, що, скажімо, сьогоднішні сигарети по 25 грн 2020 року коштуватимуть вже близько 37 грн, сьогоднішні пачки по 32 грн – близько 48 грн. Пляшка горілки, яка сьогодні коштує 80 грн, ще до кінця 2020 року подолає психологічну позначку в 100 грн.
Адміністративна складова інфляції в 2019 і 2020 роках залишатиметься високою – близько 10% на рік.
Перероблені продукти харчування – хліб, ковбаси, кондитерські вироби, консерви тощо і ринкові послуги – до кінця року зростуть у ціні в середньому на 8,2%. Це продукти, на підставі яких розраховується т.зв. "базова інфляція" і на вартість яких опосередковано може впливати Нацбанк. Іншими словами, це "запланована" інфляція. Нагадаємо, 2017 року подорожчання продуктів цієї групи становило в середньому 9,5%.
До об'єктивних причин базової інфляції НБУ відносить істотне подорожчання 2017 року сирих продуктів. Вони служать сировиною для продуктів базової інфляції, але наслідки їх подорожчання проявляються лише через час.
Другою причиною подорожчання перероблених продуктів харчування і послуг стануть зростаючі соцстандарти і зарплати. Ймовірно, саме цим пояснюється пророкування НБУ, що найбільше серед продуктів і послуг "базової інфляції" подорожчають саме послуги. Це робота кафе і ресторанів, послуги зв'язку та доставки тощо.
2019 і 2020 років НБУ обіцяє "запланувати" істотно нижчу базову інфляцію – 4,8% і 3,2% відповідно.
Джерело: Сегодня
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами