Що робити, якщо у вас розбивається ртутний термометр, журналісти ІА АСС розпитали у фахівців. Адже попри те, що сьогодні є альтернатива ртутним градусникам, їх і досі широко використовують.
Ртуть - це метал сріблясто-білого кольору, у звичайних умовах легко рухома рідина, що при ударі поділяється на дрібні кульки, у 13,5 разів важча за воду. З підвищенням температури випаровування ртуті збільшується. Пари ртуті та її сполуки дуже отруйні. Якщо вони потрапляють в організм людини через органи дихання, ртуть акумулюється та залишається там на все життя.
У першу чергу потрібно вивести усіх людей з приміщення та відчинити навстіж вікна. Варто захистити органи дихання бодай вологою марлевою пов'язкою. Саму ртуть потрібно збирати негайно. Це робиться за допомогою спринцівки.
"Збирайте спринцівкою великі кульки і відразу скидайте їх у скляну банку з розчином (2 г перманганату калію на 1 літр води), більш дрібні кульки збирайте щіточкою на папір і теж скидайте в банку. Банку щільно закрийте кришкою. Використання пилососа для збирання ртуті - забороняється. Вимийте забруднені місця мильно-содовим розчином (400 грамів мила і 500 грамів кальцинованої соди на 10 літрів води) або розчином перманганату калію (20 грамів на 10 літрів води); зачиніть приміщення після обробки так, щоб не було сполучення з іншими приміщеннями і провітрюйте протягом трьох діб", - йдеться у повідомленні Управління ДСНС у Чернівецькій області.
Якщо людина, яка прибирала ртуть, випадково наступила на неї, підошви взуття потрібно вичистити та промити міцним, майже чорним, розчином марганцівки.
Симптоми гострого отруєння проявляються через 8-24 години: починається загальна слабкість, головний біль та підвищується температура тіла; згодом - болі в животі, розлад шлунку, хворіють ясна.
Хронічне отруєння є наслідком вдихання малих концентрацій парів ртуті протягом тривалого часу. Ознаками такого отруєння є: зниження працездатності, швидка стомлюваність, послаблення пам'яті і головний біль; в окремих випадках можливі катаральні прояви з боку верхніх дихальних шляхів, кровотечі ясен, легке тремтіння рук та розлад шлунку. Тривалий час ніяких ознак може й не бути, але потім поступово підвищується стомлюваність, слабкість, сонливість; з'являються - головний біль, апатія й емоційна нестійкість; порушується мовлення, тремтять руки, повіки, а у важких випадках - ноги і все тіло. Ртуть уражає нервову систему, а довгий вплив її викликає навіть божевілля.
При важких гострих отруєннях через рот - негайно промийте шлунок водою з 20-30 гр. активованого вугілля або білковою водою (збитий з водою яєчний білок), після чого дайте молоко, а потім - проносне. При гострих отруєннях вивести постраждалого із зони ураження, забезпечити повний спокій, потім госпіталізувати. При легкій, початковій формі не контактувати з ртуттю 3-4 тижні і забезпечити лікування в стаціонарних умовах.
Сьогодні у місті лише одне підприємство здійснює прийом пошкоджених ртутних градусників, а також самої ртуті, яку вдалося зібрати. Це мале приватне природоохоронне підприємство "Еколог Буковини", яке знаходиться за адресою: вулиця Винниченка, 46.
"Ми приймаємо відходи, пошкоджені термометри, ртуть зібрану у посуд з водою. Усе це ми приймаємо і відправляємо на знешкодження в інші регіони України", - розповів ІА АСС Віктор Верятін, директор підприємства.
Раніше розбитими термометрами займалася також санепідемстанція, але наразі це питання більше не входить до переліку обов'язків Лабораторного центру МОЗ України.
Читайте також: Як прикрасити ялинку, аби вона була безпечною, - поради рятувальників
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами