Всесвітній день боротьби з опустелюванням та посухами був проголошений Генеральною Асамблеєю ООН від 19.12.2007 року. Тоді ж була прийнята Конвенція ООН про боротьбу з опустелюванням (2010 - 2020 роки).
Деградація земель та опустелювання вже давно набули глобального виміру та є одними з найбільших викликів для сталого розвитку людства, спричиняючи серйозні проблеми як екологічного, так і соціально-економічного характеру, включаючи голод та вимушену міграцію населення.
Опустелювання – це один з найбільш тривожних світових процесів деградації довкілля. Воно загрожує здоров'ю і джерелам засобів до існування більше 1 млрд. людей.
Тому розв’язання проблем деградації земель та опустелювання можливе лише за умови поєднання зусиль органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, наукових установ та експертів, неурядових організацій з тими, хто безпосередньо господарює на землі.
Україна входить до першої десятки країн світу з найбільшою кількістю орних земель. Про це сказав Міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак, відкриваючи перше засідання Координаційної ради з питань боротьби з деградацією земель та опустелюванням, створеної Урядом у 2017 році.
За результатами засідання Координаційної ради підготовлено пропозиції та рекомендації до протидії процесам деградації земель, що загрожують національній продовольчій безпеці та водопостачанню в країні, а також щодо поліпшення подальшого виконання Національного плану дій щодо боротьби з деградацією ґрунтів та опустелюванням. Вони будуть надіслані Кабінету Міністрів, профільним Комітетам парламенту, науковцям та міжнародним партнерам, які допомагають Україні у вирішенні даної проблеми, повідомляють у Чернівецькій ОДА.
Довідково.Загальна площа деградованих і малопродуктивних земель в області 6143,2 га, у тому числі ярів 2139,5 га, пісків 602,6 га, пустирів 2911,1, карʼєрів 490,0 га.
На початок 2016 року рілля малопродуктивна та деградована - 32,4 тис га, проведено консервацію на площі 1,90 тис га, потребують консервації на площі 30,05 тис га.
Згідно заходів щодо дотримання вимог земельного та природоохоронного законодавства в сфері державного контролю за збереженням та відтворенням родючості ґрунтів, розроблених Чернівецькою філією ДУ «Держґрунтохорона» по програмі суцільної паспортизації земель сільськогосподарського призначення в області проведено суцільне агрохімічне обстеження ґрунтів сільськогосподарського призначення Сторожинецького та Сокирянського районів. Всього обстежено ґрунтів на площі 39,988 тис.га, з них: у Сокирянському районі - 21,753 тис.га та Сторожинецькому районі — 18,235 тис.га. В результаті виготовлено картографічних матеріалів на площу 37,726 тис.га, відібрано 7,439 тис. зразків ґрунту та виконано 37,454 тис. аналізів, з них: агрофізичних та агрохімічних - 34,484 тис. аналізів, токсикологічних - - 0,105 тис. аналізів, радіологічних - 0,175 тис. аналізів, на вміст важких металів - 2,690 тис. аналізів.
Також, проведено інші ґрунтово-екологічні дослідження приватним господарствам, фермерам, які при передачі у власність або наданні у користування, в тому числі оренду, земельної ділянки сільськогосподарського призначення, зміні власника земельної ділянки або землекористувача повинні мати агрохімічний паспорт поля чи земельної ділянки.
Всього у 2016 році виготовлено 1002 од. агроекологічних паспортів та агрохімічних картограм на площу 35 тис. га., з них 146 од. для юридичних осіб та 856 од. - приватним особам. У 2017-2018 роках продовжується робота із
виготовлення агрохімічних паспортів.
В області впроваджуються заходи з докорінного покращення земель. А саме, обробіток ґрунту під сільськогосподарські культури та посів на схилах більш 2° проводяться тільки в поперек схилу або по діагоналі, що в свою чергу зменшує ерозію ґрунтів на схилах під час сильних атмосферних опадів.
Схили крутизною більше 8° поступово виводяться із активного обробітку, вилучаються із сівозміни просапні культури.
Крім того, в області діє Комплексна програма розвитку земельних відносин у Чернівецькій області на 2017 - 2021 роки, яка відповідно до Стратегії розвитку Чернівецької області на період до 2020 року, затвердженої рішенням XXXI сесії обласної ради VI скликання від 18.06.2015 № 63-31/15, спрямована на розв’язання низки проблем, зокрема, вирішення питань у сфері земельних відносин, охорони та раціонального використання земель.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами