Сьогодні Преподобної Меланії Римлянки, Щедрий вечір, Щедра кутя.
Меланія жила у Римі V століття, коли християнство, фактично стало офіційною релігією Римської імперії. Преподобна Меланка зажила слави як надзвичайно діяльна і щира жінка. Вона була безвідмовна на добро, заснувала декілька християнських монастирів і церков у Палестині, Сирії та Єгипті.
У давнину на Меланку діти клали в батькові чоботи шматочок хліба і вуглинку. А він просив подати правий чи лівий чобіт: якщо втрапила вуглинка – рік буде голодний, а хлібець – щедрий. Зранку українські господині починали готувати другу обрядову кутю – Щедру. На відміну від Багатої, її можна було заправляти скороминою. Як і на Святвечір, кутю також ставили на покуть, дотримуючись попередніх обрядів. Крім того, господині пекли чимало млинців із салом, готували пироги, вареники з сиром, щоб віддаровувати щедрувальників і посівальників… Звечора й до півночі оселі обходили щедрувальниці. Парубки в цей час «водили Меланку», тобто перевдягненого в жіноче вбрання жартівника.
Зі щедрою кутею пов’язано чимало побутових обрядодій. Скажімо, щоб уладнати якийсь конфлікт, сусіди йшли один до одного миритися, аби «Новий рік зустріти в мирі й злагоді». Хлопці, котрі перед цим «отримали гарбуза», вдруге засилали сватів з надією «на благословенну згоду». За народними прикметами «Якщо на Меланії відлига, то слід чекати теплого літа», «Яка Меланка, такі й Петро з Павлом», повідомляє "Укрінформ".
Фото: svitovyd.info
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами