Собор Архангела Гавриїла святкується православною церквою двічі на рік - на наступний день після Благовіщення (8 квітня) та 26 липня.
Архангел Гавриїл був обраний Господом для того, щоб благовістити Діві Марії, а з Нею і всім людям велику радість про Втілення Сина Божого. Тому на наступний день після Благовіщення, прославивши Пречисту Діву, дякують Господу і шанують Його посланника Архангела Гавриїла. А приводом до встановлення другого дня святкування (26 липня), як вважається, послужила дата освячення в ХVII столітті в Константинополі храму, спорудженого в ім'я святого Архистратига.
На іконах Архангел Гавриїл зображується з райського гілкою, принесеною ним Діві Марії, або із засвіченим ліхтарем у правій і дзеркалом в лівій руці.
У ці дні згадуються всі явлення Архангела Гавриїла: він надихав Мойсея при написанні книги Буття; пророку Даниїлу сповіщав про долі єврейського народу; являвся праведній Анні зі звісткою про народження від неї Діви Марії, для священика Захарії сповіщав про народження Предтечі Господнього; невідступно перебував з Богородицею у час Її земного життя; являвся святому Йосифу Обручнику.
У Гефсиманському саду, де Ісус Христос молився, являвся Архангел і зміцнював Його перед стражданнями. Жони-мироносиці першими почули радісну звістку про Воскресіння Христове також від Архангела Гавриїла.
У день Архангела Гавриїла люди вже закінчували прибирати жито і спостерігали за погодою. Сухий день віщував гарну осінь, однак якщо цього дня проходили сильні зливи з грозами – осінь очікувалася дощовою.
Собор Архангела Гавриїла - громове свято. На Гаврила-громника забороняється йти на поле, інакше архангел покарає — спалить хліб або хату блискавкою. Таку пожежу можна загасити тільки кислим молоком або молоком від чорної корови.
Джерело: rivne-cerkva.rv.ua
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами