Святу Варвару вважають покровителькою жінок і гірників, яка зцілює від кору і віспи, захисницею від раптової смерті.
День Варвари в Україні святкували лише жінки. Цього дня святять воду і служать панахиди за померлими, повідомляє 112.ua.
У день Варвари було прийнято йти за водою до ополонки добре одягненими і причесаними, вітатися і розмовляти з водою, як з живою. На такій воді варили ритуальну кашу, залишали в котлі на ніч і із застиглої скоринки судили про благополуччя в родині та врожайність наступного року.
У день Великомучениці Варвари гріх прати, білити і глину місити. Можна тільки вишивати, оскільки народна легенда свідчить, що свята Варвара була вмілою рукодільницею і вишила ризи самому Ісусові.
На це свято дівчата готували вареники з маком чи сиром. Серед них обов'язково повинні бути "пірхуни" - вареники, начинені борошном. Звареними варениками частували хлопців, уважно стежачи, кому випаде саме "пірхун". Невдаху, який витягнув такий вареник, довгий час так і називали - "пірхун". Також у цей день дівчата заготовляли галузки з вишень і ставили у воду: якщо гілочки зацвітали на Різдво, то це віщувало швидкий шлюб.
Читайте ще: 19 грудня-19 січня — Чернівці святкують. Програма новорічно-різдвяних заходів
Примічали також і метеорологічні умови, тому що за цим днем визначали, якою буде погода на Різдво. Густий іній віщував майбутній урожай на фрукти. "Якщо в грудні на Варвари болото, то буде зима красна, як золото".
17 грудня вважають "поворотом на весну", але саме на цей день зазвичай припадає початок найсильніших морозів: "Прийшла Варюха – бережи ніс та вухо". Якщо вночі небо в зорях - чекай холодної зими, якщо воно тьмяне - до тепла. Нарешті, намагайтеся не заспати сьогодні, тому що хто заспить на Варвару, буде сонливим весь рік.
Від давніх давен і дотепер святу Варвару шанують не лише в Україні, але й в інших країнах Європи. Представники важких і ризикованих професій завжди намагаються вшанувати великомученицю. Пілоти, водії, вояки, перш ніж вирушити в подорож, обов'язково беруть із собою іконку святої Варвари.
Цікаво знати: Стипендії зростуть: Гройсман назвав суму
Святу Варвару також вважають покровителькою гірників всього світу. Її художні і скульптурні зображення можна зустріти не тільки в численних храмах, але й в шахтах (рудниках) багатьох європейських країн, а також серед культурної спадщини предметів гірничого мистецтва.
Ця свята в очах гірників є прикладом мужності, нескореності та твердості у вірі. Ці якості, які властиві і самим гірникам, зробили Варвару їхньою покровителькою і захисницею. У Грузії святу Варвару вважають заступницею дітей.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами